Slovenské olympijské a športové múzeum
Na základe uzatvorenia „Zmluvy o prevode zriaďovateľskej funkcie a úprave súvisiacich práv a povinností,“ medzi Slovenských združením telesnej kultúry ako zriaďovateľa Múzea telesnej kultúry v SR, ktoré je evidované na MK SR v registri múzeí pod. č. 66/2000 a Slovenským olympijským výborom sa od 1. januára 2015 stáva novým zakladateľom Múzea telesnej kultúry v SR Slovenský olympijský výbor.
Slovenský olympijský výbor (ďalej SOV) ako zakladateľ múzea preberá na základe zmluvy všetky vlastnícke práva k múzejným zbierkam ako aj práva a povinnosti z platne uzatvorených pracovnoprávnych, nájomných a marketingových, dodávateľsko - odberateľských a ostatných zmluvných vzťahov. Predmetom zmluvy je aj úprava vzťahov SOV ako nového zriaďovateľa k priestorom sídla múzea.
Šport ako telesná aktivita súťaživého charakteru vznikol v 19. storočí. Stal sa novým nositeľom tradičných i vznikajúcich hodnôt, potrieb, symbolov, významov, cieľov a znakov v spoločnosti. Je považovaný za jedno z najvýznamnejších sociálnych hnutí súčasného sveta. Od storočia pary k storočiu umelej inteligencie pomáha umiestniť telo do služieb mysle a naopak.
Športové múzeum je živým organizmom, nielen archaickou inštitúciou, snaží sa mať svoju originalitu. Vytvorenie športového múzea sa stalo kultúrnou potrebou konca 20.storočia.
Slovenské olympijské a športové múzeum (SOŠM) je celoštátne špecializované múzeum s komplexnou múzejnou dokumentáciou v oblasti svojej špecializácie. V súlade so svojím poslaním vykonáva koordinačné, metodické, vzdelávacie a informačné činnosti v oblasti svojej špecializácie.
Zbierkový fond múzea obsahuje vyše 26000 predmetov zbierkovej povahy. Ide napríklad o športové trofeje (medaily, plakety, poháre, plastiky) a športovú výzbroj, výstroj, náčinie a náradie. Osobitnú časť zbierok tvorí rozsiahla fotodokumentácia. Súčasťou MTK je knižnica zameraná na sústreďovanie a sprístupňovanie historicko-faktografickej literatúry z oblasti olympijského hnutia a športu na území Slovenska. Predmetom výskumu a praktickej činnosti je história olympijského hnutia na Slovensku a vo svete, účinkovanie Slovenska na medzinárodnej športovej scéne a domáce dianie v historickom vývoji i súčasnosti. Múzeum poskytuje konzultačné služby a študijné možnosti verejnosti, najmä členom SOV, študentom, športovcom, novinárom, športovým klubom a spoločenským organizáciám.
Múzeum nemá sprístupnenú stálu expozíciu. Výsledky svojej akvizičnej činnosti prezentuje formou príležitostných výstav.