Kaštieľ Lehnice

Lehnice, Lehnice

de9e8e15640.webp
 
KAŠTIEĽ LEHNICE

Lehnice je malá dedinka nachádzajúca sa neďaleko mesta Dunajská Streda, na Žitnom ostrove. Lehnice sú známe predovšetkým vďaka pôvodne klasicistickému kaštieľu. Zrejme Emanuel I. Beňovský, ktorý v roku 1793 získal titul grófa, brat známeho Mórica Beňovského, dal kaštieľ prestavať na malú barokovú kúriu.
História
Kaštiel Rodiny Benyovszkých

Brat Mórica Benyovszkého, Ladislav II. zomrel bezdetný. Jeho ďalší brat, Emanuel I. získal v roku 1793 grófsky titul a dal prestavať malú barokovú šľachtickú kúriu na kaštieľ v klasicistickom štýle, ale zdá sa, že nie v dosť veľkých rozmeroch. Vo Veľkom Légu nájdeme aj potomka Juraja III., konkrétne Petra II., ktorý žil v obci. Benyovszky sa v roku 1880 rozhodol pre stavbu nového kaštieľa na mieste starého. Stavebné práce sa predĺžili až do konca XIX. storočia.
V tom čase rozšírili pôvodný park na jeho dnešnú veľkosť. Po Ľudovítovi zdedil kaštieľ jeho syn Rudolf (1874-1956), ktorý bol zvláštnou osobnosťou. Rudolf bol dobrý hudobník, zložil viac vynikajúcich hudobných skladieb a už ako 11 ročný vystúpil ako husľový sólista na župnom koncerte v Bratislave. Rudolf Benyovszky bol predsedom Žitnoostrovskej muzeálnej spoločnosti. Poznali ho ako dobrosrdečného človeka, veď do roku 1945 bol veriteľom sirotskej stolice v baranyskej župe a sirotskú stolicu viedol veľmi dobre. Jeho problémy sa začali vtedy, keď mu po roku 1920 zhabali väčšiu časť majetku. Vtedy mu ostalo z 2 000 jutár ledva 500. Rudolf vedel, že takúto obrovskú budovu by nebo schopný udržať v dobrom stave, preto začal v roku 1929 búrať kaštieľ. Ostala len východná časť s osemhrannou vežou a so zvyškami susedných krídel, ale aj to len ich prízemia, možno ako pamiatka týchto budov.
Ešte v tom istom roku začal gróf Rudolf Benyovszky stavbu nového kaštieľa podľa vlastných stavebných plánov, čo dokončil v roku 1930. Budova stojí neďaleko od starého kaštieľa (smerom na sever) a je dobre viditeľná z hlavnej cesty. Kaštieľ je postavený podľa vzoru anglických a škótskych kaštieľov v akomsi romantickom pseudogitickom štýle.

Kaštieľ po roku 1948 zoštátnili a neskoršie v ňom umiestnili politickú školu. V roku 1954 získal budovu Ústav pľúcnych a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach a po prestavbe tu umiestnili lôžkovú časť ústavu.
Pôdorys
Kaštieľ je poschodová štvorkrídlová budova s rohovými vežičkami, z ktorých majú tri pôdorys štvorca, východná bola zas osemhranová a päťposchodová. Priečelia sú zdobené všetkým možným, čo mohlo zdobiť podobné vežové stavby; je tam množstvo rizalitu, balkónov, arkád, obloky rozličných tvarov, terasy, kuté mreže, hranolová rustika a hlavne parapety, ktoré dávajú kaštieľu starožitný ráz. Podobne riešili aj veľký dvor.
Súčasnosť
Budova stojí neďaleko od starého kaštieľa (smerom na sever) a je dobre viditeľná z hlavnej cesty. Kaštieľ v Lehniciach je postavený podľa vzoru anglických a škótskych kaštieľov v akomsi romantickom pseudo-gotickom štýle. Po nedávnej rozsiahlej rekonštrukcii, keď bol interiér kaštieľa dosť prestavaný i upravený exteriér budovy, sa z neho stalo rekreačno-školiace stredisko ministerstva zdravotníctva. Park okolo kaštieľa má charakter lesa, z mikroklimatického hľadiska je to významná súčasť regiónu.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Apartmán Nóra ***
1609081382-5.webp Dunajská Streda 13,80 km
Botel Gracia ***
0b6c5027205.webp Staré Mesto 27,60 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Kaštiele Hubice
d788e7e6285.webp Hubice 6,70 km
Malkia Park
ac020a94493.webp Orechová Potôň 8,10 km
Golf Resort Welten
f92cce4a785.webp Rohovce 8,30 km
Slovakia Ring
d2eb5abf979.webp Orechová Potôň 8,70 km
Golf Jelka - Golf Range
9db5f1a8643.webp Jelka, okr. Galanta 9,90 km
Kaštieľ Lesné Kračany
fac2c67a22.webp Kráľovičove Kračany 10,00 km