Žitnoostrovské múzeum
Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede vzniklo roku 1964. Nadviazalo na tradície Žitnoostrovského múzea v Šamoríne, ktoré založili za pomoci bratislavského vedeckého spolku Uránia roku 1927. Múzeum zhromaždilo bohatý archeologický, etnografický, historický a prírodopisný materiál. Žiaľ, veľká časť zbierkového fondu sa za 2. svetovej vojny a po nej stratila. Zachrániť sa podarilo iba zlomok zbierok. V prvých rokoch svojej existencie sídlilo múzeum v dnes už nejestvujúcom Bielom kaštieli, roku 1970 bolo premiestnené do Žltého kaštieľa. Budova múzea, ktorú dal postaviť roku 1770 varadínsky biskup Mikuláš Kondé, rodák z Dunajskej Stredy, je kultúrnou pamiatkou. Pôvodne baroková stavba bola v 19. stor. prestavaná v klasicistickom slohu.
Vo svojej zbierkotvornej činnosti sa múzeum zameralo na región Žitného ostrova. Vlastní zbierky národopisné, archeologické, historické a prírodopisné. Múzeum v súčasnosti eviduje 8 809 kusov - zbierkových predmetov prevažne z etnografie, histórie a dejín umenia.
Expozície
Stála expozícia dnes pozostáva z 11 tematických celkov. Je tu časť archeologická a paleontologická, historická a národopisná.
Stála expozícia - na poschodí budovy múzea – vychádza z mimoriadne bohatého národopisného materiálu, dokumentujúceho niekdajší spôsob života ľudu na Žitnom ostrove. V stálej expozícii z roku 1972 prezentuje múzeum etnografický materiál zo Žitného ostrova - sedliacku kuchyňu, kuchyňu s otvoreným komínom, sedliacku izbu, pracovné nástroje ryžovačov zlata, nástroje na pradenie a tkanie, izbu z Martoviec, rozličné pamiatky zo života a činnosti cechov, ďalej staré zbrane, mince a pečiatky. Zaujímavými exponátmi sú drevorezby rybárskeho majstra Mikuláša Tápéiho z Dobrohošti. Na prízemí budovy je od roku 1990 archeologická a paleontologická expozícia. Vo výstavnej sieni múzea, sprístupnenej r. 1986, sa ročne usporadúva 9-10 výstav výtvarného umenia a národopisu.