Maximiliánova fontána

Hlavné námestie, Bratislava, Bratislava - Staré Mesto

011ce9ff105.webp
 
Maximiliánova fontána
Rok odhalenia: 1572
Autor: Ondrej Luttringer, rakúsky kamenár z Deutsch Altenburgu

Maximiliánova fontána je renesančná fontána z roku 1572, je najstaršou fontánou na území mesta. Socha bojovníka sa pozerá smerom na Starú radnicu. Je postavená v strede kruhovitej fontány, ktorá má tri etapy. Vrchná je súčasťou zdobeného stĺpa, dve sú etapové a kruhové okolo stredu. Hlavné námestie je mierne vo svahu, čo je vidieť hlavne na vonkajšej vrstve a na snímke. Jej hlavnou zaujímavosťou však je, že hoci ju mnohí volajú ako Rolandovu, v skutočnosti je postavou na nej Maximilián. Bol to prvý  uhorský kráľ, ktorý sa nechal 8. septembra 1563 korunovať v Bratislave – Maximilián II.
 
Udatní rytieri s mečom obvykle žnú viac sympatií ako panovníci na tróne. Býva to tak v románoch a vo filmoch, ale aj v živote. Dôkaz nájdete na bratislavskom Hlavnom námestí. O priazeň "ľudu" tam zviedol súboj cisár Maximilián II. a rytier Roland. Miestom ich pomyselného súboja bola fontána stojaca v strede námestia. Oficiálne sa volá Maximiliánova fontána, no väčšina Bratislavčanov ju pozná ako Rolandovu. Rytier Roland je nepochybne populárnejší a jeho miesto na vrchole fontány neohrozili ani historici. Podľa nich bradatý muž v renesančnom brnení, ktorý drží v ľavej ruke meč a pravou sa opiera o štít s uhorským znakom znázorňuje syna Ferdinanda Habsburského, Maximiliána II., prvého cisára korunovaného v Bratislave.

O okolnostiach, ktoré sprevádzali postavenie fontány, píše historik umenia Ivan Rusina v knihe Renesančná a baroková plastika v Bratislave:

"Dvanásteho septembra 1563 vrcholili v Bratislave slávnosti pri príležitosti korunovácie Ferdinandovho syna Maximiliána a jeho manželky Márie, ale veselie narušila tragická udalosť - požiar a s ním spojené obete na životoch. Za hradbami neďaleko uhorského tábora postavili drevený hrad a jeho dobytie malo byť súčasťou renesančných hier. Neopatrnosťou talianskeho ohňostrojcu vypukol požiar, hrad začal horieť a v jeho plameňoch zahynulo niekoľko ľudí, mnohí ďalší umreli neskôr na popáleniny. Hasenie bolo veľmi nedostatočné a pomalé pre nedostatok vody. Na druhý deň veselie korunovačných slávností pokračovalo, ale na pamäť tejto udalosti dal cisár Maximilián II. postaviť fontánu na hlavnom bratislavskom námestí. Jej autorom bol deutschaltenburský kamenár Ondrej Luttringer a podľa nápisov fontánu dokončili v roku 1572.

Postava rytiera Rolanda v pancieri sa vo výtvarnom umení objavuje od stredoveku, a pretože symbolizoval mestské práva, jeho sochy umiesťovali na trhoviskách. Zobrazovali ho s obnaženou hlavou a vytaseným mečom. Keďže bratislavské dielo tieto znaky nemá, nejde pravdepodobne o sochu Rolanda, ale Maximiliána. Aj ďalšie skutočnosti oprávňujú tento predpoklad: Maximilián bol objednávateľom fontány, na štíte je erb jeho kráľovstva a dedikačné nápisy sú zdravicou cisárovi a jeho žene. Dielo sa nezachovalo v pôvodnom stave, ale je výsledkom renovácie zo začiatku 18. storočia."
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Botel Gracia ***
0b6c5027205.webp Staré Mesto 0,40 km
Hotel Majolika ****
950e0103534.webp Modra 25,80 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Napoleónsky vojak
6ed4ec0f674.webp Bratislava 0,00 km
Schöner Náci (socha)
939fd1b7990.webp Bratislava 0,00 km
Club Oldies / Aldea Club
o600x600-Club_Oldies___Aldea_Club__202462512822.webp Bratislava 0,10 km
Le Club
ca5197c8308.webp Bratislava 0,10 km
Čumil (socha)
f922b6ba995.webp Bratislava 0,10 km
Ľubomír Gašpar feat. Adam Ben…
o600x600-Lubomir_Gaspar_feat__Adam_Ben_Ezra__2024528142638.webp Bratislava 0,10 km