Rozhľadňa na Kukle

Dubová, Dubová

122fed78127.webp
 
Rozhľadňa na Kukle

Tento výlet môže byť aj vhodným cieľom výletu pre rodiny s deťmi. Okrem vyhliadkového vrcholu môžete v blízkosti navštíviť množstvo ďalších atraktivít, keďže táto oblasť Malých Karpát je jedným z centier rekreácie okolitého regiónu.
Kukla je samostatne stojaci vrchol a hoci má iba 564 metrov, tvorí výborný vyhliadkový bod na Malé Karpaty, ale i vzdialenejšie pohoria a Podunajskú nížinu. Vrchol je ukrytý v lesnom poraste, z ktorého vytŕča drevená viacpodlažná rozhľadňa. Rozhľadňa nie je extrémne vysoká, ale pri výstupe je nutné byť opatrný. Informačná tabuľa upozorňuje, že na ňu môžu zároveň vystúpiť najviac tri osoby. Stúpať budete po rebríkoch bez ochranného zábradlia. Kukla, hoci nepatrí k najvyšším kopcom Malých Karpát, poskytuje výborné výhľady na celú okolitú krajinu. Z veže vidieť dobre hrad Červený kameň, úbočia Malých Karpát a tiež rovinu pod nimi. Na jej vrchole je osadený kríž a tabuľka so vzdialenosťami a smerovníkom k jednotlivým vrcholom na horizonte, ktoré odtiaľto môžete vzhliadnuť. Samotná rozhľadňa bola postavená v roku 2007 v miestach predošlej rozhľadne. Pod rozhľadňou si môžete za dobrého počasia príjemne posedieť.

Prístup
Trasa z Píly je pomerne strmá. Úvodné metre vedú charakteristickým, malokarpatským listnatým lesom po žltej značke. Po prekonaní najstrmšej časti, prídete na križovatku s modrou značkou. Odbočíte doprava na modrú a pokračujete miernejším terénom k veľmi peknej lúke, pokrytej vysokými trávami. Chodníček pokračuje k poslednej výstupovej pasáži, ktorá je opäť strmá. Ak je blato, môže tu byť pomerne klzko a chôdza do strminy je tak nepríjemná. Ešte horšie je to za takýchto podmienok pri zostupe. Úsek však nie je dlhý a zakrátko vás odmení výhľad z vrcholu Kukly, samozrejme, ak sú podmienky.

Kukla a povesti

K vrchu sa viaže povesť o vzniku hradu Červený Kameň. Podľa nej pôvodne začali stavať hrad práve tu. No nadprirodzené sily vždy postavené múry cez noc preniesli na protiľahlý kopec. Keď sa to stále opakovalo, stavebníci usúdili, že správne miesto pre hrad bude predsa len na vrchu, kde dnes stojí Červený Kameň. Na povesti je zaujímavé to, že má čiastočne historický základ. Totižto, pôvodná stavba hradu bola v 16. stor. úplne rozobratá, aby uvoľnila miesto modernej renesančnej pevnostnej stavbe, akú poznáme dnes. Zvyšky pôvodného hradu (veža, palác) boli odhalené archeológmi len nedávno v priestore dnešného nádvoria hradu.

Okolie

-    Medvedia skala a Čertove zuby - ponúkajú skalné lezenie pre začiatočníkov
-    Hrad Červený Kameň
-    Rozhľadňa na Veľkej Homoli
-    rekreačná oblasť Fúgelka nad Dubovou
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Hotel Majolika ****
950e0103534.webp Modra 5,70 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Hrad Červený Kameň
e272209a393.webp Častá 1,70 km
Múzeum Červený Kameň
1f6c4fd6779.webp Červený Kameň 1,70 km
Sokoliarsky dvor ASTUR
950b92ef870.webp Častá 1,70 km
Margitin Dvor
1b2709a3205.webp Častá 2,30 km
Ski centrum Zochova Chata -…
96999b14488.webp Modra 2,80 km
DANCE CLUB - Modra Harmónia
8f5600a5213.webp Modra, okr. Pezinok 3,00 km