Rozhľadňa na Kukle

Dubová, Dubová

122fed78127.jpg
 
Rozhľadňa na Kukle

Tento výlet môže byť aj vhodným cieľom výletu pre rodiny s deťmi. Okrem vyhliadkového vrcholu môžete v blízkosti navštíviť množstvo ďalších atraktivít, keďže táto oblasť Malých Karpát je jedným z centier rekreácie okolitého regiónu.
Kukla je samostatne stojaci vrchol a hoci má iba 564 metrov, tvorí výborný vyhliadkový bod na Malé Karpaty, ale i vzdialenejšie pohoria a Podunajskú nížinu. Vrchol je ukrytý v lesnom poraste, z ktorého vytŕča drevená viacpodlažná rozhľadňa. Rozhľadňa nie je extrémne vysoká, ale pri výstupe je nutné byť opatrný. Informačná tabuľa upozorňuje, že na ňu môžu zároveň vystúpiť najviac tri osoby. Stúpať budete po rebríkoch bez ochranného zábradlia. Kukla, hoci nepatrí k najvyšším kopcom Malých Karpát, poskytuje výborné výhľady na celú okolitú krajinu. Z veže vidieť dobre hrad Červený kameň, úbočia Malých Karpát a tiež rovinu pod nimi. Na jej vrchole je osadený kríž a tabuľka so vzdialenosťami a smerovníkom k jednotlivým vrcholom na horizonte, ktoré odtiaľto môžete vzhliadnuť. Samotná rozhľadňa bola postavená v roku 2007 v miestach predošlej rozhľadne. Pod rozhľadňou si môžete za dobrého počasia príjemne posedieť.

Prístup
Trasa z Píly je pomerne strmá. Úvodné metre vedú charakteristickým, malokarpatským listnatým lesom po žltej značke. Po prekonaní najstrmšej časti, prídete na križovatku s modrou značkou. Odbočíte doprava na modrú a pokračujete miernejším terénom k veľmi peknej lúke, pokrytej vysokými trávami. Chodníček pokračuje k poslednej výstupovej pasáži, ktorá je opäť strmá. Ak je blato, môže tu byť pomerne klzko a chôdza do strminy je tak nepríjemná. Ešte horšie je to za takýchto podmienok pri zostupe. Úsek však nie je dlhý a zakrátko vás odmení výhľad z vrcholu Kukly, samozrejme, ak sú podmienky.

Kukla a povesti

K vrchu sa viaže povesť o vzniku hradu Červený Kameň. Podľa nej pôvodne začali stavať hrad práve tu. No nadprirodzené sily vždy postavené múry cez noc preniesli na protiľahlý kopec. Keď sa to stále opakovalo, stavebníci usúdili, že správne miesto pre hrad bude predsa len na vrchu, kde dnes stojí Červený Kameň. Na povesti je zaujímavé to, že má čiastočne historický základ. Totižto, pôvodná stavba hradu bola v 16. stor. úplne rozobratá, aby uvoľnila miesto modernej renesančnej pevnostnej stavbe, akú poznáme dnes. Zvyšky pôvodného hradu (veža, palác) boli odhalené archeológmi len nedávno v priestore dnešného nádvoria hradu.

Okolie

-    Medvedia skala a Čertove zuby - ponúkajú skalné lezenie pre začiatočníkov
-    Hrad Červený Kameň
-    Rozhľadňa na Veľkej Homoli
-    rekreačná oblasť Fúgelka nad Dubovou
 
Zatiaľ nemá zľavu
Autor si neželá hodnotenia zverejniť

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Hotel Majolika ****
Zľava
5,70 km
53
950e0103534.jpg Modra
Penzión u Tonky **
Zľava
26,90 km
26
a55d921e565.jpg Borský Svätý Jur

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Hrad Červený Kameň
1,70 km
e272209a393.jpg Častá
Múzeum Červený Kameň
1,70 km
1f6c4fd6779.jpg Červený Kameň
Sokoliarsky dvor ASTUR
1,70 km
950b92ef870.jpg Častá
Margitin Dvor
2,30 km
1b2709a3205.jpg Častá
Ski centrum Zochova Chata - požičovňa
2,80 km
96999b14488.jpeg Modra
DANCE CLUB - Modra Harmónia
3,00 km
8f5600a5213.jpg Modra, okr. Pezinok
/images/users/20/1601814301_20.png
Kontaktná osoba

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.