Kaštieľ Jablonica

Jablonica, Jablonica

7bf75768443.webp
 
KAŠTIEĽ JABLONICA
Kaštieľ s priľahlým parkom je významnou dominantou obce Jablonice. Kaštieľ bol vybudovaný v barokovom slohu. Ide o dvojposchodovú budovu s troma krídlami, na hlavnej fasáde s dvoma štvorbokými nárožnými vežami. Kaštieľ bol upravovaný v druhej polovici 18. storočia a naposledy v roku 1897.
Pôvodný kaštieľ, ktorý pochádzal podľa archívnych záznamov z konca 16. storočia, vyhorel počas tureckého vpádu v roku 1663. Terajší kaštieľ bol vybudovaný po roku 1663 v barokovom slohu.
Pôdorys
Jedná sa o dvojposchodovú budovu s troma krídlami, na hlavnej fasáde s dvoma štvorbokými nárožnými vežami. Z parkovej časti má kaštieľ štvorosový rizalit s veľkým barokovým vstupom. Fasáda stavby bola upravená v sedemdesiatych rokoch 18. storočia v barokovo-klasicistickom slohu. Reštaurovaný a čiastočne prestavaný bol kaštieľ v roku 1897.
Fasáda stavby bola upravená v sedemdesiatych rokoch 18. storočia v barokovo-klasicistickom slohu. Ku kaštieľu patrí baroková trojkrídlová hospodárska budova situovaná do rozsiahleho priestranstva hospodárskeho dvora. Park pri kaštieli bol zakladaný pravdepodobne postupným formovaním okolitého prírodného prostredia.
História
Pôvodný renesančný kaštieľ postavili Apponyiovci v priebehu 17. storočia. Jablonice sa vážne dotýkali nepokojné časy tureckých vojen a stavovských povstaní. V roku 1663 Jablonicu spustošili Turci a kaštieľ vyhorel. Najvážnejšie sa zapísalo povstanie Františka Rákoczyho, kedy v roku 1704 v Jablonici a v okolí prebiehali ťažké boje medzi povstalcami a cisárskym vojskom. Po katastrofálnej porážke v Jablonickom priesmyku sa v kaštieli opevnilo zdecimované cisárske vojsko. Ešte v ten večer sa vzdali cisárski veľkej presile kurucov. Kaštieľ bol za týchto dramatických udalostí skoro úplne zničený. Neskôr sa pri stavebných úpravách prejavili vplyvy klasicizmu. Apponyiovci kaštieľ vlastnili až do začiatku 20. storočia.
Po definitívnom odsťahovaní grófskej rodiny kúpil kaštieľ v roku 1928 Cyril Zbořil z Přerova na Morave. Vzhľadom na nehospodárne zaobchádzanie s majetkom Olomoucká banka, v ktorej bol Zbořil zadĺžený, prevzala tento majetok a v máji 1935 predala kaštieľ s príslušenstvom a parkom Hospodárskemu družstvu v Senici na skladovanie obilia.

Počas vojny bolo v kaštieli ubytované nemecké vojsko. Po vojne bola budova prispôsobená potrebám základnej školy. V roku 1968 bola postavená nová budova ZDŠ a kaštieľ bol uvoľnený a predaný štátnemu podniku Zberné suroviny, ktorému slúžil ako ústredný sklad kože a peria. Na jesen roku 1988 sa podarilo MNV bezodplatným prevodom získať hospodársku časť naspäť a obec tu zriadila Podnik obecného zastupiteľstva. Kaštieľ sa vzhľadom na napätú politickú situáciu v roku 1989 prevodom nepodarilo získať. Po politickej zmene prišlo k úprave majetkovo-právnych vzťahov a kaštieľ zostal v súkromných rukách.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Kaštieľ Cerová
3fe4045e667.webp Cerová 4,90 km
Hrad Korlátka
bc6bdea8464.webp Cerová 5,00 km
Rozhľadňa Rozbehy
48a5323f483.webp Rozbehy 5,10 km
Rozhľadňa Lipovec
6fcd5434675.webp Prietrž 7,30 km
Hrad Dobrá Voda
934ccf87854.webp Dobrá Voda 8,00 km
Pivné kúpele Sandorf
d0c9074c526.webp Prievaly 8,20 km