Rozhľadňa Lipky

Unín, Unín, okr. Skalica

fddf37ff316.jpg
 
Rozhľadňa Lipky
Po dlhých rokoch sa pod vrcholom starobylého hradiska Zámčisko opäť týči rozhľadňa. Rozhľadňa stojí v nadmorskej výške 418 metrov a je vysoká 11,5 metra. Poskytuje výhľad na tri svetové strany: východ, západ a juh. Vidno z nej celú Záhorskú nížinu lemovanú Karpatami, časť Trenčianskeho kraja, Horné Rakúsko, Moravu, oblasť Pálavy, Hustopečsko, Českomoravskú vrchovinu a v prípade vynikajúcej viditeľnosti aj siluety Álp. Neďaleko novej vyhliadky sa nachádza Hoštečná studnička s pitnou vodou. Na tomto mieste stojí drevená zvonička a menšia murovaná kaplnka so sochou Panny Márie.

Podľa zápisu v kronike obce Unín, ktorá patrila v 18. storočí do Holíčskeho panstva Františka Štefana Lotrinského a Márie Terézie, keď sa budúci rakúsky cisár Ferdinand I., v tom čase oficiálny zástupca cisára Františka I., pozeral ďalekohľadom z Viedne do širokého okolia monarchie, uvidel kopec Borovišťa nad Unínom v oblasti Slovenského Pomoravia. Ten ho zaujal natoľko, že sa sem v roku 1818 prišiel osobne pozrieť. Obyvatelia obce na tomto mieste postavili pamätný drevený kríž a vysadili lipy. Podľa prameňov z obecnej kroniky ich tu bolo ešte v roku 1934 dvadsať jeden. Dnes by tu stáli majestátne stromy, jeden z magických symbolov starých Slovanov, lipy. V roku 1902 sa konali v okolí Unína veľké vojenské manévre. V mieste výstavby rozhľadne vojaci vybudovali drevenú pozorovaciu vežu s výškou 60 metrov. Z nej potom priebeh manévrov osobne sledoval aj cisár František – Jozef I. Výstavba rozhľadne teda nadviaže na historicky doložené udalostí v dejinách obce a celého regiónu.
No podľa jedného z obecných príbehov, v druhej polovici dvadsiateho storočia, okolo roku 1968 lipy nenávratne, pravdepodobne z nenávisti, poškodil jeden miestny obyvateľ. Mohutné, zranené stromy podľahli tomuto činu a na mieste pamätníka zostali len dve menšie lipky, ktoré dodnes pripomínajú významnú časť obecnej histórie. Prvá turistická mapa z roku 1839 uvádza, že na panenskej lúke Borovišťa pri hradnom vrchu stál vyhliadkový pavilón Ferdinanda I., uhorského a českého kráľa Ferdinand V., zvaného Dobrotivý a Márie Anny Karolíny Pie Savojskej.

Zámčisko, bývalé hradisko, teraz len zalesnený masív je položený v nadmorskej výške 434 metrov. Vrchol situovaný v lese je od vyhliadkovej veže vzdialený približne 350 metrov. V minulosti sa tu nachádzalo praveké opevnené hradisko, ktoré osídlili a opevnili príslušníci jednej z najrozvinutejších kultúr staršej doby bronzovej okolo roku 1500 pred naším letopočtom.

Opis rozhľadne

Pôdorys je štvorcový s rozmermi 3,2x3,2 m. Z rozhľadne je pri priaznivom počasí možný výhľad na tri svetové strany – východ, západ a juh. Návštevník tak vidí Trenčiansky kraj, Horné Rakúsko, Česko, Pálavu i Českomoravskú vrchovinu. Na severnej strane sa nachádza vrch Zámčisko, ktorý bráni vo výhľade týmto smerom. Rozhľadňa je postavená z tvárnic a hore na vyhliadkovú plošinu sa dá dostať po oceľových rebríkoch bez zábradlí. Pri rozhľadni je informačno-vzdelávacia tabuľka, ktorá bude informovať o prepojení dvoch rozhľadní v dvoch cezhraničných regiónoch. Vybudovaním rozhľadne Lipky sa spoja opäť, a to aj prostredníctvom tlačeného materiálu s mapkou územia oboch regiónov a s vyznačením rozhľadní, cyklotrás, turistických trás, vodnej cesty a služieb podnikateľských subjektov v cestovnom ruchu.
Zatiaľ nemá zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Kúpele Smrdáky
4,30 km
e169d607536.jpg Smrdáky
Miléniový kríž
5,40 km
d65df341787.jpg Rybky, okr. Senica
Kaštieľ Rohov
7,40 km
70ade5ee624.jpg Rohov
Enjoy Racing
9,80 km
a824a627930.jpg Hlboké
Disco Club Jama
10,00 km
e24328b8329.jpg Senica
Plaváreň Senica
10,10 km
5d1157f7400.JPG Senica
/images/users/20/1611486773_20.jpg
Kontaktná osoba

Hodnotenie [0]

 • Lokalita
  0,00%
 • Personál
  0,00%
 • Služby
  0,00%
 • Vybavenie
  0,00%
 • Čistota
  0,00%
 • Atrakcie v okolí
  0,00%
 • Strava
  0,00%
 • Cena
  0,00%
 • Priemer
  0,00%
Pridať hodnotenie

Používame súbory cookies na analýzu webu, funkcie webových stránok a zacielené reklamy. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Udelený súhlas môžete zmeniť, prípadne odvolať TU Cookies