Vtáčia rozhľadňa

Gbely - Adamov, Gbely - Adamov

681d4823880.jpg
 
Vtáčia rozhľadňa - Adamovská vtáčí hledzírňa

Milovníci prírody môžu pozorovať vzácne vodné vtáctvo z drevenej rozhľadne s originálnym názvom – Adamovská "vtáčí hlezdírňa", alebo len jednoducho „ávéháčka“. Drevená konštrukcia umožňuje z výšky 8 metrov pozorovať a vidieť všetko, čo je očiam na zemi skryté. Bola vybudovaná mestom Gbely v roku 2009. Stojí na začiatku cesty, ktorá oddeľuje obe jazerá. Na hornú pozorovaciu plošinu vedie 26 schodov. Z rozhľadne je veľmi dobrý výhľad nielen na vtáčie kolónie a blízke okolie, ale hlavne v zimných mesiacoch aj na vzdialené Malé Karpaty, Biele Karpaty a Pavlovské vrchy (Pálava). Pri rozhľadni sa nachádza podrobná informačná tabuľa.

Kúsok vedľa je vybudovaný jednoduchý prístrešok so stolom a lavicami, ktorý sa dá využiť ako miesto k núdzovému prenocovaniu pri potulkách v kraji. Okrem tohto sa pri južnom brehu jazera Adamov II. nachádza ďalší, takmer identický prístrešok. V areáli jazier – na parkovisku či v lodenici sa v lete konajú rôzne kultúrne akcie (koncerty, zrazy historických vozidiel a pod.). Podrobné informácie získate v turistickej informačnej kancelárii mesta Gbely. Necelé 4 kilometre severovýchodne od jazier sa nachádza minerálny prameň Sirková voda. Prameň je ukrytý v lese, upozorní nás naň len šípka na ceste Kúty – Holíč. Voda má tzv. „vajcovú príchuť“. Okolie prameňa bolo nedávno upravené miestnym poľovníckym združením.
Adamovské jazerá a dve štrkoviská

Človek a vodné vtáctvo tu žijú na pomerne malej ploche v peknej symbióze. A to aj napriek tomu, že na jednom z dvoch Adamovských jazier, ktoré vznikli činnosťou človeka pri ťažbe štrkových nánosov rieky Moravy, sa štrk ťaží ešte aj dnes. Väčšie severnejšie štrkovisko s obľubou vyhľadávajú predovšetkým rybári a rekreanti, no a to menšie južnejšie sa stalo útočiskom pre viac ako 80 druhov vtákov. Aj preto je jeho rekreačné a rybolovné využitie sezónne veľmi prísne obmedzené. Južné jazero spolu s trinástimi menšími ostrovčekmi poskytuje ideálne podmienky na hniezdenie. V súčasnosti patria Adamovské jazerá k ornitologicky najvýznamnejším lokalitám nielen na Záhorí, ale v rámci celého Slovenska. Nachádza sa tu najvýznamnejšie slovenské hniezdisko husi divej, žije tu najväčšia kolónia čajok chichotavých na Záhorí, a celá táto lokalita je dôležitou migračnou zastávkou mnohých sťahovavých druhov.
 
Zatiaľ nemá zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Riverside Club
12,50 km
e36db6a8993.jpg Šaštín-Stráže
Mestské múzeum a galéria v Holíči
12,90 km
247bb171408.jpg Holíč
Holíčsky zámok
12,90 km
a22e1ffc257.jpg Holíč
Kaštieľ Moravský Svätý Ján
15,10 km
8dc262b490.jpg Moravský Svätý Ján, okr. Senica
Rozhľadňa Lipky
15,60 km
fddf37ff316.jpg Unín, okr. Skalica
Záhorské múzeum
19,60 km
8dc015b3206.jpg Skalica
/images/users/20/1611486773_20.jpg
Kontaktná osoba

Hodnotenie [0]

 • Lokalita
  0,00%
 • Personál
  0,00%
 • Služby
  0,00%
 • Vybavenie
  0,00%
 • Čistota
  0,00%
 • Atrakcie v okolí
  0,00%
 • Strava
  0,00%
 • Cena
  0,00%
 • Priemer
  0,00%
Pridať hodnotenie

Používame súbory cookies na analýzu webu, funkcie webových stránok a zacielené reklamy. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Udelený súhlas môžete zmeniť, prípadne odvolať TU Cookies