Jaskyne Deravá skala a Tmavá skala

Plavecký Mikuláš, Plavecký Mikuláš

7acf9f4c946.jpg
 
Jaskyne Deravá skala a Tmavá skala

Deravá skala a Tmavá skala sú dve takmer protiľahlé jaskyne. Obe sa nachádzajú v Mokrej doline, ktorou prechádza náučný chodník. Prístup k jaskyniam je veľmi jednoduchý. Priamo v Plaveckom Mikuláši sa začína zelená turistická značka, ktorej súčasťou sa v hornom konci obce stáva náučný chodník pokračujúci Mokrou dolinou.
Jaskyňa Deravá skala (vrstevnato - rútivá jaskyňa)
Verejnosti voľne prístupná jaskyňa
Jaskyňa Deravá skala je situovaná na pravej strane Mokrej doliny na úpätí vápencového brala pod plošinou Javorinka. Asi 10 m nad potokom je vstup do jaskyne, ktorá má tvar mohutného previsu. Otvor jaskyne vďaka veľkým rozmerom výška 13 m a dĺžka 26 m) pripomína železničný tunel. Vytvorila sa v strednotriasových vápencoch chočského príkrovu mrazovým zvetrávaním. Jaskyňu tvorí 26 m dlhá a 15 m široká portálová sieň s chudobnou výzdobou. Jej priestory sú vytvorené na tektonickej pukline činnosťou podzemných vôd a rozšírené priesakovými vodami obohatenými o oxid uhličitý, ale aj mrazovým zvetrávaním.

Okrem geomorfologického významu má veľké archeologické hodnoty. Predstavuje lokalitu, ktorá bola osídlená človekom už v paleolite. V jaskyni sa našli stopy človeka Homo sapiens z obdobia 30 000 až 40 000 rokov pred n. l. Jaskyňa bola osídlená aj v neolite a stredoveku. Výskum potvrdil, že Dzeravá skala (ako ju volajú domáci) bola už v časoch mladého paleolitu miestom pobytu pravekých lovcov.

Najstaršie archeologické nálezy pochádzajú z paleolitu: hroty z mamutieho kla, jaspisové a pazúrikové nožíky, lištové hroty, škrabadlá a kostené hroty mladečského typu. K neolitickým nálezom patria fragmenty keramiky, kostené šidlá, nože a brúsené kamenné sekery, ako aj hrob s detskou kostrou v skrčenej polohe. Jaskyňa je aj významnou paleontologickou lokalitou.
Jaskyňa Tmavá skala (vrstevnato-riečna jaskyňa)
Verejnosti je do jaskyne vstup zakázaný
Puklinová jaskyňa Tmavá skala sa nachádza v hornej časti kaňonovitej Mokrej doliny v Malých Karpatoch pod vrchom Polámané. Vchod do jaskyne je približne 40 m nad potokom oproti jaskyni Deravá skala. Otvor do jaskyne sa nachádza pod 10 m vysokou skalnou stenou. Ide o 45 metrov dlhú inaktívnu fluviokrasovú jaskyňu. Chodba S-J smeru je horizontálneho priebehu a je bez kvapľovej výzdoby. Jaskyniari predpokladajú jej ďalšie pokračovanie. Maximálna šírka chodby je 8,5 m, výška 1,5 - 2, na konci jaskyne až 4 m.

Jej význam je hlavne geologického, geomorfologického a paleontologického hľadiska. Vznik jaskynného priestoru sa dáva do súvisu s potokom pretekajúcim Mokrou dolinou. Na skalnej stene, pod ktorou je vchod do jaskyne, môžeme pozorovať styk vápencov a kremitých pieskovcov. V jaskyni sa našlo veľa zvyškov fosílnych stavovcov. Zistili sa i stopy po činnosti človeka (črepy od neolitu až po stredovek). Dominantným prvkom v pleistocénnej faune jaskyne bol medveď jaskynný - Ursus ex. gr. spelaeus Rosenm. Jeho kosti a zuby sa v jaskynných sedimentoch nachádzajú v hojnom počte. Sú však veľmi často poškodené. Odhaduje sa, že jaskynné sedimenty by mohli obsahovať zvyšky desiatok jedincov mnohých generácií druhu.
 
Zatiaľ nemá zľavu
Autor si neželá hodnotenia zverejniť

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Hotel Majolika ****
Zľava
18,30 km
53
950e0103534.jpg Modra

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Plavecký hrad
4,10 km
9df86e8a171.jpg Plavecké Podhradie
Plavecká jaskyňa
4,10 km
57b6fc81513.jpg Plavecké Podhradie
Hrad Ostrý Kameň
4,50 km
4c79aef617.jpg Buková
Rozhľadňa - Vápenná (Roštún)
5,50 km
92d62ddf10.jpg Sološnica, Malé Karpaty
Jaskyňa Driny
5,90 km
f0da8f56411.jpg Smolenice
Šranecké piesky – Slovenská púšť
6,80 km
59d01a44777.jpg Vojenský obvod Záhorie
/images/users/20/1601814301_20.png
Kontaktná osoba

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.