Rozhľadňa - Vápenná (Roštún)

Sološnica, Sološnica

92d62ddf10.webp
 
Rozhľadňa - Vápenná (Roštún)
Zaujímavým tipom na malokarpatský výstup by mohol byť vrchol Vápennej (752 m.n.m.). Vápenná, často krát nazývaná aj ako Roštún je bradlovitý vrch v strednej časti západných Malých Karpát, blízko obcí Sološnica a Plavecké Podhradie.

Ak teda dovolenkujete niekde v oblasti malokarpatkých vrcholov, prípadne si chcete na víkend niekam vybehnúť, Vápenna je ideálnym strávením voľného času. Výstup by mal zvládnuť priemerný turista a nemal by robiť problémy ani mladším, či starším vekovým kategóriam.

Okrem výhľadov tu nájdete aj menšiu rozhľadňu na ktorú môžete vyliezť. Rozhľadňa nad ktorou sa týči slovenský dvojkríž a veje národná vlajka je neveľká, avšak pri troške skromnosti sa na ňu pomestia aj traja ľudia. Z rozhľadne sa môžete pekne popozerať na viaceré svetové strany. Uvidíte tak napríklad celú východnú časť Malých Karpát aj s priľahlou Poddunajskou pahorkatinou. Uvidíte aj na Borskú nížinu a Považský Inovec, ak je dobrá viditeľnosť tak dokonca až na a Tríbeč.
V nedávnej minulosti stál na vrchole Vápennej betónový pylón so signalizačným zariadením slúžiacim vojenským letcom dislokovaným na letisku v Kuchyni. V druhej polovici minulého storočia po zavedení radarovej navigácie signálne svetlá stratili svoj význam a boli demontované. Zostal po nich už len spomenutý pylón, ktorý bol v roku 2006 využitý ako základný prvok rozhľadne. Za jej existenciu vďačíme hlavne turistom zo Sološnice. Stavba, okrem betónového pylónu s ďakovnou tabulou, pozostáva z malej železnej plošiny so zábradlím, na ktorú vedie rebrík. Plošina stojí vo výške 4 metrov. Vstup na rozhľadňu je bezplatný.

Na vrchole síce nenájdete také množstvo turistov, ako je to v iných komerčnejších pohoriach, miesto je však pomerne známe, takže v rámci Malých Karpát je to určite jedno z tých navštevovanejších miest. Stretnete tu teda nejedného turistu a preto je občas pretlak pri rozhľadni. Keď však pár minút počkáte dôjde rada aj na vás a môžete si na ňu vyjsť. Počas čakania sa môžete napríklad zapísať do návštevnej knihy.

Vápenná je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Roštún. V konečnom dôsledku Roštún je aj alternatívny názov vrcholu. Rezervácia bola založená v roku 1953 a neskôr novelizovaná v roku 1988. Predmetom ochrany prírody v Roštúne sú najmä krasové javy, zachované lesné spoločenstvá a rôzne druhy organizmov. V národnej prírodnej rezervácii Roštún platí 5.stupeň ochrany prírody, preto nie všetky činnosti sú na tomto území povolené.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Hotel Majolika ****
950e0103534.webp Modra 14,40 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Rozhľadňa - Veľký Petrklín
c4fe062c842.webp Sološnica 3,50 km
Plavecký hrad
9df86e8a171.webp Plavecké Podhradie 3,80 km
Plavecká jaskyňa
57b6fc81513.webp Plavecké Podhradie 4,00 km
Jaskyne Deravá skala a Tmavá…
7acf9f4c946.webp Plavecký Mikuláš 5,50 km
Šranecké piesky – Slovenská…
59d01a44777.webp Vojenský obvod Záhorie 8,30 km
Ski centrum Zochova Chata -…
96999b14488.webp Modra 8,70 km