Kaštieľ Nové Sady

Nové Sady, Nové Sady

3a5b6fac953.webp
 
KAŠTIEĽ NOVÉ SADY - Kaštieľ Ghýczyovcov

Kaštieľ rodiny Ghýczy sa nachádza v centre obce Nové Sady v areáli základnej školy. Ešte v prvej polovici 20. storočia bol najväčšou budovou, okolo ktorej sa sústreďoval život obce. Svojou dispozíciou s netradičným umiestením nárožných bášt obohacuje typológiu renesančných kaštieľov. Dnes je architektonickou kultúrnou pamiatkou s regionálnym významom.
História
Pôvodne renesančný kaštieľ bol postavený na základoch stredovekého hrádku, spomínaného v roku 1550. Pravdepodobne išlo o neskorostredoveký trojpriestorový objekt. Počas druhej stavebnej fázy bol na mieste hrádku postavený pohodlnejší renesančný kaštieľ. Z tohto obdobia je zachovaný klenbový systém a súvislé plochy renesančnej omietky. Poschodie bolo prestavané a zvýšené ďalšími stavebnými úpravami koncom 18. a začiatkom 19. storočia. V tejto stavebnej etape boli vykonané menšie prestavby, v rámci ktorých bola obnovená i fasáda. Na východnej strane bol vytvorený plytký rizalit s trojuholníkovým štítom a balkónom. Kaštieľ tak nadobudol klasicistický ráz. Posledné stavebné úpravy prebiehali v druhej polovici 20. storočia, kedy bol objekt prispôsobovaný novým funkciám - škole, neskôr vývarovni a predajni Jednoty.
Novosadský kaštieľ bol pôvodne pánskym sídlom. Manželka grófa Ghyczyho tu zomrela v roku 1922 a s ňou zomrel aj posledný žijúci Ghyczy. Po jej smrti kaštieľ zatvorili. Z histórie kaštieľa je pútavý príbeh bratov Ghyczyovcov. Po smrti Jozefa Ghyczyho sa jeho synovia Štefan z prvého manželstva a Juraj z druhého manželstva pre kaštieľ tak pohádali, že z toho vznikli sedliacke boje. Cisár Maximilián I. na upokojenie situácie nariadil v roku 1567 kaštieľ zbúrať. Našťastie sa nenašiel nik, kto by jeho príkaz splnil.
Kaštieľ sa donedávna nachádzal v dezolátnom stave. V decembri 2010 sa začalo s jeho rekonštrukciou, ktorá bola financovaná z Regionálneho operačného programu, s cieľom zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb nevyužívanej kultúrnej pamiatky prostredníctvom jej rekonštrukcie a obstarania vybavenia. Po takmer dvojročnej rekonštrukcii ho dňa 18. augusta 2012 slávnostne otvorili pre verejnosť. V jeho vnútri vzniklo múzeum, nachádzajú sa tu exponáty, ktoré poskytlo na jeden rok Slovenské poľnohospodárske múzeum. Vystavené sú napríklad fajky, tabatierky, pánske hodinky či nádoby na pivo, dámy zasa zaujmú toaletné potreby a stolovací servis.
Pôdorys

Kaštieľ predstavuje obdĺžnikovú dvojpodlažnú nepodpivničenú budovu s jednoduchým pôdorysom a dvoma nárožnými polkruhovými baštami. Základná dispozícia stavby je tvorená konštrukčným a dispozičným dvojtraktom v severojužnom smere. Na priečelí, orientovanom do už zaniknutého parku, je centrálny rizalit s trojhranným štítom z obdobia renesančnej prestavby. Pred ním je umiestnený predstavaný balkón s kovanou mrežou, podopretý konzolou na dvoch dvojiciach toskánskych stĺpoch.
Súčasnosť
V súčasnosti je možné navštíviť aktuálne nainštalované expozície múzea. Priestory kaštieľa sa dajú prenajať na semináre, konferencie a iné podujatia.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Rozhľadňa Radošinka
35fd25e8581.webp Čab 2,10 km
Kaštieľ Lukáčovce
501b3305700.webp Lukáčovce 4,10 km
Kaštieľ Dolné Trhovište
098341a1591.webp Dolné Trhovište 7,40 km
Mini ZOO Penzión Hoffer
c4a54dee198.webp Nitra - časť Zbehy 9,50 km
Kaštieľ Sasinkovo
373db2e1670.webp Sasinkovo 11,00 km
Svoradova jaskyňa
55920b92737.webp Nitra (na úpätí vrchu Zobor) 11,40 km