Marcibányiovský (Bartakovičovský) kaštieľ

Oponice 133, Oponice

f520866f257.webp
 
MARCIBÁNYIOVSKÝ (BARTAKOVIČOVSKÝ) KAŠTIEĽ - Apponyiho poľovnícke múzeum
V obci Oponice ležiacej neďaleko Topoľčian stojí menší renesančný Marcibányiovský (Bartakovičovský) kaštieľ rodu Apponyiovcov z prelomu 16. a 17. storočia. Jeho priestory dnes hostia Apponyiho múzeum, v ktorom možno okrem exponátov viažucich sa k spomínanému šľachtickému rodu obdivovať i veľké množstvo poľovníckych trofejí, a tiež rarity akými sú napríklad trosky spadnutých spojeneckých lietadiel z druhej svetovej vojny nájdené v pohorí Tribeč či lodné kufre patriace Američanovi Thomasovi Cardézovi, ktorý sa preslávil plavbou na Titanicu.
História

Kaštieľ postavili začiatkom 17. storočia, pôvodne ako správne stredisko hospodárskeho územia, v 18. storočí ho zbarokizovali a v 19. storočí empírovo a neogoticky upravili.
Malý kaštieľ, ako ho zvyknú domáci nazývať je renesančnou stavbou zo 16. - 17. storočia. Kedysi ho obývala zemianska rodina Bartakovičovcov, ktorej členovia sú pochovaní v severnej hrobke tunajšieho kostola. V 19. storočí kaštieľ získali Apponyiovci. Nikdy tu však nebývali, využívali ho predstavení veľkostatku, tak tomu bolo až do roku 1924, kedy ho gróf Henrich Apponyi odstúpil obci Oponice za podĺžnosti obecných daní. Odvtedy až do súčasnosti kaštieľ patrí obci Oponice. Za I. ČSR bola na prízemí kaštieľa zriadená četnícka (žandárska stanica), ktorú ešte aj počas 1. svetovej vojny viedol Jozef Štefánik. Celé prvé podlažie kaštieľa využíval miestny všeobecný lekár MUDr. Jozef Šeley ako svoju privátnu ordináciu a súkromný byt. V Oponiciach pôsobil tento lekár až do svojej smrti v roku 1945.

Po druhej svetovej vojne bol kaštieľ využívaný na rôzne „dobrodružné“ účely, ktoré mu nepridali na rozkvete. Záblesk nádeje bol v pol. 70 rokov kedy bol kaštieľ zrenovovaný a boli zachránené empírové maľby na poschodí obnovou a injektážou stropov, ktoré hrozili zrútením.
Exteriér a interiér

Dvojpodlažná budova s pôdorysom tvaru L, v nároží s polkruhovou vežou. Fasády sú hladké, členené len obdĺžnikovými oknami, na veži pseudogotickými oknami s lomeným uzáverom. Prístup do budovy je z nádvoria cez portál.
V miestnostiach na prízemí pruské a valené klenby, na poschodí, prístupnom jednoramenným schodišťom, rovné stropy s empírovými nástennými maľbami hradov a zámkov. V bývalej kaplnke pseudogotické nástenné maľby s mytologickými scénami.
Súčasnosť
V súčasnosti sa v kaštieli nachádza Apponyiho múzeum, v ktorom možno obdivovať nástenné maľby, sakrálne predmety z miestneho kostola, lovecké trofeje a veľa iných dobových predmetov.  Expozícia oboznámi návštevníka aj s históriou významného uhorského šľachtického rodu Apponyiovcov, z ktorého pochádzala aj Geraldína Apponyiová, albánska kráľovná. V priestoroch kaštieľa sa zachovala aj časť kedysi jednej z najväčších knižníc v Uhorsku. Od roku 2005 je na prízemí múzea inštalovaná výstava artefaktov spadnutých spojeneckých lietadiel v Tribečskom pohorí na sklonku druhej svetovej vojny.
Zatiaľ nemá zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Apponyiho poľovnícke múzeum
0,00 km
19fd4106667.webp Oponice
Kaštieľ Chateau Appony
0,80 km
7c528e11865.webp Oponice
Oponický hrad
2,60 km
c098b5da573.webp Oponice
Renesančný kaštieľ Horné Lefantovce
5,40 km
0d34c0b3733.webp Horné Lefantovce
Neobarokový kaštieľ Horné Lefantovce
5,40 km
409243ec900.webp Horné Lefantovce
Rozhľadňa Urmince
7,70 km
e653402f909.webp Urmince, okr. Topoľčany
/images/users/20/1611486773_20.jpg
Kontaktná osoba

Hodnotenie [0]

 • Lokalita
  0,00%
 • Personál
  0,00%
 • Služby
  0,00%
 • Vybavenie
  0,00%
 • Čistota
  0,00%
 • Atrakcie v okolí
  0,00%
 • Strava
  0,00%
 • Cena
  0,00%
 • Priemer
  0,00%
Pridať hodnotenie

Používame súbory cookies na analýzu webu, funkcie webových stránok a zacielené reklamy. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Udelený súhlas môžete zmeniť, prípadne odvolať TU Cookies