Kaštieľ Mojmírovce

Mojmírovce 919, Mojmírovce

274e5577477.webp
 
KAŠTIEĽ MOJMÍROVCE

Kaštieľ Mojmírovce sa nachádza 15 km južne od krajského mesta Nitra v obci Mojmírovce. Prvá písomná zmienka o bývalom mestečku s bohatou históriou pochádza z roku 1156. V obci je niekoľko dominánt, ktoré svedčia o zaujímavej minulosti. Jednou z nich je práve kaštieľ Mojmírovce, ktorý je umiestnený v romantickom prostredí chráneného parku.
Barokovo-klasicistický kaštieľ Mojmírovce z 18. storočia obklopený anglickým parkom vám dnes ponúka jedinečnú atmosféru, kde sa snúbia kvalitné služby hotela, výnimočné kulinárske zážitky a inšpiráciou pretkané prostredie ideálne pre usporiadanie podujatí pre 300 hostí v priestoroch kaštieľa i pod holým nebom.

Dominantou kaštieľa je Chodba tolerancie, Ikonový salón, salón rodáka z Mojmíroviec, grófa Grassalkoviča, kedysi najslávnejší žrebčín Uhorska jedinečne prebudovaný na kongresovú sálu a 300-ročná vínna pivnica. Športových nadšencov poteší 25 m dlhý krytý bazén, telocvičňa, ihrisko a krytá strelnica. Výhodná poloha 1 hodinu cesty z Bratislavy zaručuje pohodlnú dostupnosť.
Po viacerých rekonštrukciách sa z kaštieľa a bývalého Žrebčína stalo moderné hotelové a kongresové zariadenie s komplexnými službami v cestovnom ruchu. Barokovo – klasicistický kaštieľ v Mojmírovciach je nielen významnou dominantou obce, ale aj kultúrnym, turistickým a vzdelávacím strediskom Nitrianskeho kraja.

História
História barokovo-klasicistického kaštieľa uprostred obce Mojmírovce siaha do 18. storočia a spája sa s rodom Huňadyovcov, ktorí sa do dediny, vtedy zvanej Urmín, prisťahovali po ukončení obdobia tureckých vojen. V roku 1721 dal Imrich Huňady postaviť majestátny kaštieľ v barokovom slohu. Neskôr po požiari bol kaštieľ prestavaný v klasicistickom slohu.
Súčasťou panstva rodiny Huňadyovcov bol okrem kaštieľa aj rozsiahly park s množstvom exotických stromov, krovín a rastlín, ktorý patril v nasledujúcich desaťročiach medzi najkrajšie parky Horného Uhorska. Raritou bol skleník - botanická záhrada, ktorá sa bohužiaľ do dnešných dní nezachovala.

Pýchou rodu Huňadyovcov bol žrebčín, v ktorom chovali ušľachtilé plemená arabských, talianskych a španielskych koní. V roku 1814 zorganizoval v Urmíne Jozef Huňady, podľa moderných pravidiel, prvé verejné konské dostihy v Rakúsko-Uhorsku. Na trati dlhej 2600 metrov pretekalo 13 koní.

Po druhej svetovej vojne odišli zo svojho sídla v Mojmírovciach poslední potomkovia šľachtického rodu Huňadyovcov. Kaštieľ následne slúžil na rôzne účely, boli tu zriadené vojenské kasárne, neskôr byty pre učiteľov, lekárske ordinácie a pohostinstvo, dokonca tiež základná škola. Od konca 60-tych rokov budova už len chátrala.
V roku 1974 sa kaštieľ stal majetkom spotrebných družstiev na Slovensku a po rozsiahlych postupných rekonštrukciách je dnes sídlom hotela Kaštieľ Mojmírovce***, Vzdelávacieho inštitútu COOP, a.s. a Nadácie Mojmír.
Premena na hotel

Takmer z trosiek bývalého žrebčína bolo vybudované štýlové kongresové a hotelové centrum. V zrenovovaných priestoroch kaštieľa sa dnes nachádza reštaurácia, vínna pivnica a vinotéka, niekoľko školiacich miestností, apartmány a izby, relax centrum, v podzemných priestoroch kaštieľa strelnica pre krátke zbrane.
Kaštieľu ani dnes nechýba pompéznosť. Je obkolesený nádherným anglickým parkom so zrekonštruovanou fontánou a štvormetrovými dubovými sochami svätých a patrónov od Mareka Žitňana.

Interiér kaštieľa

Obrovskú vstupnú halu kaštieľa s elegantným divadelným schodiskom zdobia pôvodné tereziánske lustre, reštaurované do modernej podoby a portréty najznámejších Slovákov posledného storočia v životnej veľkosti.

Chodba tolerancie

Ústredná chodba kaštieľa sa volá Chodba tolerancie. Steny chodby zdobia symboly najväčších svetových náboženstiev a niekoľko desiatok portrétov filozofov, spisovateľov a vedcov.

Africký salón

Na počesť pôvodných dvoch miestností nazývaných ´Afrika´, v ktorých svojho času gróf Huňady ako vášnivý poľovník a strelec vystavoval trofeje z poľovačiek, bol zriadený Africký salón, zdobený obrazmi a maskami z Afriky.

Reštaurácia

Reštauráciu tvoria viaceré miestnosti, najväčšia z nich je zariadená v poľovníckom štýle tak, ako bol pred rokom 1945 zariadený celý kaštieľ. Lovecké trofeje dopĺňajú moderné obrazy s poľovníckou tematikou. V susedstve reštaurácie sa nachádzajú tri salóny – Biely salón, Hudobný salón a Ružový salón.

Vínna pivnica s vinotékou

V pivničných priestoroch kaštieľa sa dnes nachádza klenbová tehlová vinná pivnica. Pod jej rozsiahlu rekonštrukciu sa podpísal architekt Viktor Šabík, ktorý za tento projekt získal vo Viedni ocenenie Brick award 2010. Priestory 300-ročnej vínnej pivnice sú dnes miestom, kde sa stretáva história s umením. Atmosféru vínnej pivnice dotvára zbierka 120 obrazov od 24 akademických maliarov s tematikou vína a vinohradníctva.
Strelnica

Originálne je využitý i ďalší podzemný priestor. Je v ňom vybudovaná krytá strelnica pre krátke guľové zbrane s 3 dráhami s celoročnou prevádzkou. Strelnica je športová, určená pre verejnosť, bez nutnosti vlastniť zbrojný preukaz.

Chodba ako z rozprávky

Pýchou kaštieľa je aj chodba, ktorá spája hlavnú budovu kaštieľa s relax centrom. Zdobia je výjavy z Dobšinského ľudových rozprávok v krásnom farebnom prevedení, v obrovskom rozmere 18 x 2,3 m od akademickej maliarky Táni Žitňanovej. Okrem rozprávok sú tu zachytené aj najznámejšie hrady a zámky Slovenska. Časť chodby je venovaná strašidlám a strašidelným príbehom, ktoré súvisia s kaštieľom a jeho okolím.
Z botanickej záhrady bazén

Na mieste, kde stála botanická zimná záhrada rodu Huňadyovcov je dnes plavecký bazén. Samotný interiér bazéna je jedinečný a aj dnes pripomína zimnú záhradu. Na jeho strope sa nachádza jedna z najväčších súčasných malieb na Slovensku s rozmerom 15 x 10 m ´Kvety orchideí´", od akademickej maliarky Jany Farmanovej–Šabíkovej.

Pocta grófovi Grasalkovičovi

Mojmírovce sú rodiskom Antova Grasalkoviča, čo dnes pripomína salón venovaný grófovi. Steny tu zdobia portréty Grasalkoviča a jeho panovníčky Márie Terézie v životnej veľkosti od akad. maliarky Jarmily Veľkej. Obdivovať môžete aj vyrezávané makety najvýznamnejších stavieb, ktoré dal gróf postaviť, dobové erby, brnenia a veľkoplošný obraz znázorňujúci korunováciu Márie Terézie od akad. maliarky Táni Žitňanovej.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Apartmán Monty 2
Zľava
5,00 %
1704545452-Slovago-monty.webp
Podhájska 23,90 km
Penzión Termál
a4bff507937.webp Podhájska 24,10 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Thermal Park Nitrava
dff56ab3288.webp Poľný Kesov 4,30 km
Reštaurácia Balada
44e0e78d662.webp Ivanka pri Nitre 5,60 km
Jazdecký klub El Zorro
f5efa982810.webp Branč 6,40 km
Reštaurácia Talisman
7f6904d5812.webp Rastislavice 7,70 km
Reštaurácia Naj
aa617f7633.webp Nitra - Krškany 8,60 km
FunFly - lietanie na…
c12a94b8404.webp Nitra 9,80 km