Kaštieľ Šišov

Šišov, Šišov

 
KAŠTIEĽ ŠIŠOV

Zo svetových kultúrnohistorických pamiatok je v Šišove najvýznamnejší kaštieľ. Je to poschodová klasicistická budova obdĺžnikového pôdorysu, postavená na starších základoch. Poslednú podobu dostala pri prestavbe v roku 1870, odkedy ju viackrát upravovali.
Pôdorys
Hlavná fasáda kaštieľa je na východnej strane obrátená do parku. Má predsunutú terasu, členená je rizalitmi a zakončená je trojstranným štítom. Predsunutý vchod do kaštieľa je na západnej fasáde s početnými oknami. Niektoré miestnosti na prízemí kaštieľa sú zaklenuté klenbami, ostatné, najmä na poschodí, mali rovné stropy. Po roku 1947, keď kaštieľ adaptovali na potreby školy, prešli však tieto miestnosti prestavbami. Po roku 1870 postavili na druhej strane cesty aj pozdĺžnu prízemnú budovu tzv. malého kaštieľa, taktiež v klasicistickom štýle. Jej vonkajšia fasáda, obrátená do cesty, bola členená rizalitmi, a vyvýšený vchod do budovy bol  z východnej čelnej strany . na konci 19. Storočia v nej sídlili správcovia veľkostatku, neskôr lekár a potom notársky a obecný úrad. V súčasnosti je v nej umiestnený obchod a pohostinstvo. Hlavná fasáda budovy je už porušená vybúraním nových dverí a osadením nových okien.

Kultúrnohistorickou pamiatkou je však aj rozsiahly park, ktorý sa nachádza na východ od kaštieľa na oboch brehoch potoka Liviny.  Vznikol už v druhej polovici 19. Storočia, ľudovo sa nazýva ako „panská záhrada“ a je v ňom aj veľa cudzokrajných listnatých a ihličnatých stromov a kríkov (platany, gaštany, tuje, cyprusy a i.). Aj z domácich drevín sú v ňom zastúpené takmer všetky druhy stromov a kríkov, ktoré tu plnia okrasnú funkciu. Z listnatých stromov sú to rôzne druhy líp, javorov a vŕb, ale aj brezy, jasene, hraby, agáty, kaliny a z kríkov orgovány, štedrece, forsýtie a i.  Prevažujú však ihličnaté stromy (smrek, jedľa, smrekovec, tis a i.), ktorými sú vysadené celé aleje popri chodníkoch. V parku sú aj voľné lúčne priestranstvá, ktoré sa v súčasnosti využívajú na športovú a telovýchovnú činnosť. Pamätným stromom bola aj niekoľko storočná lipa na šišovskom cintoríne, ktorá po zbútľavení hlavného kmeňa žila už iba z bočných konárov. Žiaľ, pri neopatrnom pálení suchého lístia na cintoríne po druhej svetovej vojne zhorela.
Súčasnosť
Celkový stav kaštieľa je dobrý, ale nachádza sa v štádiu rekonštrukcie. Prostredie v okolí pamiatky je zachované a nie je narušené modernou výstavbou. Vedľa kaštieľa je park.
 
Zatiaľ nemá zľavu
Autor si neželá hodnotenia zverejniť

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Hotel Korekt ***
Zľava
27,60 km
115
c628f393966.jpg Banka
Hotel Máj ***
Zľava
28,00 km
106
127ccf3c10.jpeg Piešťany

Najbližšie objekty v okolí do 30 km

Jazdecký westernový klub
6,00 km
3c18f38d555.JPG Veľké Bedzany, okr. Topoľčany
Maxclub
7,20 km
e713d177438.jpg Krušovce, okr. Topoľčany
KLIMAKTÉRIUM... a čo? - komédia s pesničkami
9,50 km
da066e28668.jpg Bánovce nad Bebravou
Renesančný kaštieľ Bošany
9,60 km
92bada7c761.jpg Bošany
Barokový kaštieľ Bošany
9,80 km
472f78b9245.jpg Bošany
Topoľčiansky hrad
9,90 km
ea76d13e672.jpg Podhradie
/images/users/20/1596198718_20.jpg
Kontaktná osoba

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.