Kaštieľ Čereňany

Prievidzská 406/30, Čereňany, Čereňany

f7364c1f784.webp
 
KAŠTIEĽ ČEREŇANY
Na Hornej Nitre, iba 20 km od kúpeľov Bojnice, sa v obci Čereňany nachádza renesančný kaštieľ obklopený parkom s takmer 250-ročnými stromami.
V romantickom prostredí renesančného Kaštieľa Čereňany nájdete ideálne miesto na oddych od zhonu každodenného života. Obec Čereňany leží v regióne Horné Ponitrie medzi mestami Partizánske a Prievidza. Čakajú Vás tu štýlovo zariadené priestory a luxusné ubytovanie s raňajkami. Voľný čas si môžete spestriť prechádzkou v udržiavanej záhrade so storočnými lipami. Súčasťou kaštieľa je oceňovaná Reštaurácia Afrodita s vlastným gastronomickým štýlom a dokonalou obsluhou.
História
Pôvodne renesančný kaštieľ, typu juhoslovenských opevnených kaštieľov zo 17. storočia. V minulosti bol opevnený a chránila ho vodná priekopa, no vzhľad stavby zmenila klasicistická prestavba majiteľov Majthényiovcov, neskôr Hunyadiovcov. Po 2. svetovej vojne bol kaštieľ sídlom Štátneho majetku, neskôr, od roku 1955 Miestneho národného výboru. V reštitúcii bol v roku 1992 kaštieľ vrátený dedičovi pôvodného majiteľa - rodine Bellovcov, ktorá ho následne predala súkromnej spoločnosti. Tá vykonala rozsiahlu rekonštrukciu objektu a zriadila v ňom reštauráciu.
Majitelia kaštieľa
Majiteľmi kaštieľa boli Majthényiovci, neskôr Hunyadiovci. Pred prvou svetovou vojnou bol majiteľom kaštieľa Edmund Vépy Wongronitsch. Po roku 1920 ho kúpil právnik Metod Bella, prezident Zemědelskej rady na Slovensku. Rodina Bellovcov ho vlastnila až do roku 1949. Vtedy kaštieľ prešiel do rúk štátu. Po prevrate v roku 1989 ho v reštitúcii získali späť vnuci majiteľa Bellu a v roku 2002 kaštieľ od nich odkúpil súčasný majiteľ. Historické sídlo prešlo v rokoch 2002 - 2005 kompletnou a veľkorysou rekonštrukciou pod dohľadom pamiatkarov. Zámer pamiatkovej úpravy v roku 1976, budúce využitie pre kultúrno-spoločenské účely.
Pôdorys

Dvojpodlažná budova stavaná na obdĺžnikovom pôdoryse s dvoma nárožnými okrúhlymi vežami a novším stredným rizalitom. Hladká barokovo-klasicistická fasáda so stredným rizalitom, členeným lizénami a zakončeným atikou. Pôvodná dispozícia stavby čiastočne zachovaná v miestnostiach s valenými lunetovými klenbami. Okolo objektu zvyšky niekdajšieho parku s terasovite riešenou úpravou vodnej priekopy. Má hladkú barokovo-klasicistickú fasádu so stredným rizalitom členeným lizénami a zakončeným atikou.
Súčasnosť

Stav objektu je výborný. Prostredie v okolí pamiatky je čiastočne zachované. Od roku 2005 sa v kaštieli nachádza penzión a reštaurácia. Od roku 2005 sa v kaštieli nachádza penzión so 6 izbami, s viackrát ocenenou reštauráciou Afrodita, koňakovým klubom a historickou vínnou pivnicou.

Reštaurácia Afrodita
Reštauráciu Afroditu otvoril Marián Filo v roku 1994 v Partizánskom. Stala sa známou vďaka excelentnej kuchyni a službám a od roku 2002 sa pravidelne umiestňuje medzi tri najlepšie reštaurácie na slovensku. V roku 2005 sa reštaurácia presťahovala do renesančného kaštieľa v Čereňanoch. Autentické prostredie podčiarkuje zážitok z reštaurácie. Šéfkuchár a jeho tím sú pripravení splniť každé vaše želania. Kaštieľ so svojou záhradou a vínnou pivnicou sú garanciou zážitku, ktorý si radi zopakujete. Medzi osobnosti, pre ktoré sme varili patria Jej Veličenstvo Beatrix, holandská kráľovná, Jeho Veličenstvo nórsky kráľ Harald V., veľkovojvoda Henri a la Grande Duchesee, Mária Tereza Luxemburgská, Ban Ki-moon, generálny sekretár OSN a sedem prezidentov.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Vila Sokáč
edc16bb9764.webp Vyhne 27,00 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Kúpalisko Chalmová
0a04fa8f981.webp Bystričany 3,40 km
Kaštieľ Veľké Uherce
500b827b951.webp Veľké Uherce 5,00 km
Jaskyňa Brloh
31a9fbc7101.webp Nitrica 6,40 km
Vodný hrádok
40bf3ad8727.webp Partizánske 7,00 km
Infinity Club
4c9b751c171.webp Partizánske 8,40 km
Národné centrum vodného póla
82616ec9846.webp Nováky 8,50 km