Múzeum Bojnice
Múzeum Bojnice so sídlom v národnej kultúrnej pamiatke Zámok Bojnice je špecializované umelecko-historické múzeum zamerané na dokumentáciu dokladov o umelecko-historickom a stavebnom vývoji Zámku Bojnice. V rámci svojej profilácie a špecializácie cieľavedome získava, ochraňuje, odborne spracováva a sprístupňuje aj diela starého umenia, umeleckého remesla a artefakty z vývoja neoslohov na území Slovenska. Bohatý zbierkový fond Múzea Bojnice sa prezentuje v rozsiahlych expozičných celkoch v priestoroch zámku, ale aj prostredníctvom zaujímavých výstav a množstvom produktov kultúrneho turizmu, ktoré ho zaraďujú medzi najnavštevovanejšie múzeá na Slovensku. Múzeum je súčasťou SNM Bratislava.
Múzeum Bojnice sídli v Národnej kultúrnej pamiatke - Zámok Bojnice od roku 1950. Od 1. júla 1988 (okrem rokov 1992-1996, kedy bolo samostatným subjektom) je Múzeum Bojnice súčasťou Slovenského národného múzea.
Ostatné roky je múzeum známe svojimi netradičnými aktivitami. Najznámejšou z nich je Medzinárodný festival duchov a strašidiel, ktorý sa koná každý rok na prelome apríla a mája. Ďalšie akcie sa konajú v priebehu celého roka - Valentínsky víkend na zámku, Rozprávkový zámok, Rytierske dni, Šľachtické Vianoce a Traja králi na zámku. Návštevníci Bojnického zámku majú možnosť navštíviť zámok aj v noci a prísť na nočnú prehliadku.
Nočné prehliadky
Netradičná, „Nočná prehliadka zámku s duchmi a strašidlami“, s lektorom v dobovom kostýme, s výkladom o histórii zámku, občas iba pri svetle sviečky, obohatená o staré zámocké legendy, povesti a prekvapenie v Zlatej sále.
Expozície:
Expozície prezentujú interiéry zámku dokumentujúce bývanie šľachty v uplynulých storočiach. Mimoriadne cenné je pôvodné zariadenie tzv. stredného hradu, na ktorého výzdobe sa podieľala firma Gebruder Colli z Insbrucku. Vzácne sú turecké tapety v Orientálnom salóne aj strop v Zlatej sále.
Expozícia mučiacich nástrojov
Výstava pod názvom „Expozícia mučiacich nástrojov“ prináša dychberúci pohľad na útrpné právo a inkvizičné praktiky. Nevšedná zbierka mučiacich nástrojov používaných inkvizíciou a hrdelnými súdmi prináša množstvo raritných exponátov z rôznych kútov sveta. Viac ako 200 kusov dokonalých replík i pôvodných strojov, nástrojov, zariadení a pomôcok z rôznych historických období prenesie návštevníkov expozície do obdobia vymáhaných priznaní viny, prenasledovania, tortúry a mučenia. Španielske čižmy, pranier, vidličku kacírov i Zúriaceho býka, ktorého prvou obeťou sa stal jeho vlastný vynálezca, si môžu návštevníci prezrieť vo výstavných priestoroch západného krídla Bojnického zámku počas otváracích hodín múzea. Vedeli ste, že takzvaná „železná panna“ známa z rozličných filmov je len fikciou, ktorá vznikla pre potreby strašidelných predstavení a hororových filmov?