Múzeum kolies ETOP
Myšlienka vzniku je stará niekoľko rokov. ETOP sám je tvorcom kolies a zároveň má niekoľko kolies patentovaných, čím posunul vývoj o krôčik ďalej. Múzeum má plochu cca 200 m2 na ktorej je možné v súčasnosti vidieť viac ako 200 exponátov a už teraz sa počíta do budúcnosti s jeho ďalším rozšírením. Múzeum bolo otvorené dňa 12.12.2002. To, že sa všade objavujú „2“ je z dôvodu 12. výročia založenia spoločnosti ETOP.
Koleso patrí bezpochyby medzi najväčšie vynálezy ľudských dejín. Jeho prvotný objav siaha približne do roku 3500 p.n.l. na území dnešného Iraku vo vtedajšej Mezopotámii. Vyberte sa za poznaním jeho vývoja od prvotných čias až po súčasnosť do trenčianskeho Múzea kolies ETOP.
Svojimi exponátmi kolies a oldtimerov je múzeum zaujímavé pre všetky vekové generácie. V zbierkach múzea sú sústredené kamenné kolesá (3500 rokov p.n.l.), drevené kolesá (na rozhraní 19. a 20. storočia), kolesá áut a bicyklov z pred vojny a po nej, reťaze,bezpečnostné systémy, disky, kolesá z vozov, kočov, lokomotívy, lietadla, z tanku, či Formuly F1.
Expozície
Múzeum sa nachádza v prostredí podkrovia, ktoré svojou architektúrou dodáva expozícii autentickú atmosféru so špeciálnymi dopravnými značkami, cestou a príslušenstvom. Ako už zo samotného názvu vyplýva bude sa jednať o pohľad na cestu, ktorou koleso prešlo od myšlienky, až kým sa dostalo do podoby, v akej ho poznáme dnes. Vystavené exponáty opisujú vývoj kolies od počiatku nášho tisícročia cez 20. storočie a všetko,čo začalo v III. tisícročí.
V múzeu nájdeme disky, snehové reťaze a taktiež bezpečnostné systémy na ktoré sa so vstupom do III. tisícročia kladie čoraz väčší dôraz. Na stojanoch sú kamenné kolesá 3500 r. pred n. l., drevené kolesá na rozhraní 19. a 20 storočia. Kolesá áut a bicyklov pred vojnou a po nej, reťaze železné, gumené, plastové, bezpečnostné systémy Continental, Michelin, Brigeston, Goodyear, Etop, hliníkové disky a plechové disky, kolesá prívesných vozíkov, agrotechniky, vojenskej techniky, vlakov, lietadiel a ďalších. Všetkých, ktorých by táto expozícia mohla zaujímať srdečne pozývame na prehliadku.
Návštevníci múzea maju tiež možnosť vidieť jedinenčnú repliku kolesa z bojového voza, ktorý sa našiel v hrobke kráľa Tutanchamona, rekonštrukciu dreveného vozíka z čias doby kamennej, staré autá - veterány, motocykle ako aj slávny FORD T zvaný tiež Plechová Líza. Obdiv vyvolá aj originálna kolárska dielňa na výrobu kolies z 18. a 19. storočia, či vedecká hračka s názornými ukážkami fyzikálnych zákonov. V múzeu je možné vidieť aj raritu - jazierko so živými rybami priamo pod hradnou skalou.
Samotnú zbierku múzea okrem vystavených exponátov spestruje aj literatúra, obrazy, heslá a vtipy úzko súvisiace s expozíciou. Múzeum ponúka aj možnosť zhliadnuť DVD film o prvom zakladateľovi pásovej výroby Henrym Fordovi.