Kaštieľ Bohunice

Jaslovské Bohunice, Jaslovské Bohunice

c8b512d9899.webp
 
KAŠTIEĽ BOHUNICE

Kaštieľ sa nachádza v obci Bohunice (nazývaná tiež Bohunice nad Váhom). Táto obec leží na pravom brehu rieky Váh v blízkosti mesta Ilava. V podhorí Bielych Karpát je ukrytá architektonická „perla Stredného Považia“, ktorá sa stala po rekonštrukcii skvostom romantického historizmu.
Pôdorys
Kaštieľ bol postavený v 2. polovici 17. storočia. Prízemná budova kaštieľa má dve bočné krídla medzi ktorými je situovaná otvorená chodba. Ku kaštieľu patril veľký dvor, park s vodometom a rozľahlá ovocná záhrada.
História
V tomto období patril rodine Mednyanských, starej uhorskej šľachte, spätej s krajom pod Vršatskými bradlami. Zemianska rodina Mednyanských dala vybudovať v priľahlom parku roku 1866 menšiu neogotickú kaplnku s nárožnými fiálami a vežičkou vstavanou do jej priečelia. Pod kaplnkou je rodinná hrobka Mednyanských.
Dostavba kaštieľa sa spája s menom Alojza Mednyanského, významného zástupcu rodu a osvieteného človeka, ktorý v rokoch 1861 – 1864 kaštieľ premenil do jeho dnešnej podoby.
V 20-tych rokoch 20. storočia sa stal majetkom rodiny Riznerovcov, tí si ho vybrali pre svoju krásnu a pokojnú polohu. Majiteľ kaštieľa Žigmund Rizner bol bratom národnej umelkyne Ľudmily Podjavorinskej – Riznerovej, ktorá vraj napísala svoje slávne dielo o vrabčiakovi Čimovi práve v bohunickom kaštieli.
Rodiaca sa pražská filmová hviezda, operná speváčka Božena Riznerová Obrová bola jediným potomkom riznerovskej vetvy v Bohuniciach.
Návšteva kaštieľa pripomína obdobie medzivojnových čias, kedy sa v kaštieli stretávala pražská študentská umelecká bohéma. Dokonalá rekonštrukcia kaštieľa, premeneného na Múzeum regiónu Bielych Karpát, zachovala atmosféru emancipovaných 20-tych a 30-tych rokov minulého storočia a pripomína zašlú slávu prvorepublikového Československa v riznerovskej a etnografickej expozícii a v expozícii skla zo sklární z Lednických Rovní. V galerijných priestoroch je nainštalovaná výstava diel významného bohunického rodáka, akademického maliara Jána Matejku.
Súčasnosť
Bohunický kaštieľ bol pre verejnosť sprístupnený v lete 2012 a dnes ho tvorí pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej, spoločenská a koncertná sála s obrazárňou obradnou sieňou a miestna expozícia. Na obnovu čaká ešte priľahlý park s devastovanou záhradnou kaplnkou, pod ktorou v rodinnej hrobke odpočívajú pôvodní majitelia kaštieľa v Bohuniciach – Mednyanskí.
Zaujímavosti

Vedľa Bohuníc stála kedysi obec Pominovce. Trpela povodňami, ktoré často spôsoboval neďaleký Váh. Preto jej obyvatelia toto miesto opustili a v blízkosti si založili obec Sedmerovec, ku ktorej voda z Váhu nedosiahla. Pominovce ako dedina zmizli z mapy, ale zachoval sa po nich vzácny románsky Kostolík sv. Jána Krstiteľa. Drobná sakrálna stavba stojaca uprostred polí vznikla najneskôr v 12. storočí, možno i skôr. Na starobylom kostole z kameňa sa zachovali románske prvky, ako je jednoduchá veža, apsida a okná v južnej stene lode.
Zatiaľ nemá zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Kaštieľ Pečeňady
5,60 km
4be14e50201.webp Pečeňady
Kaštieľ Dolná Krupá
7,10 km
006e22c6417.webp Dolná Krupá
Kaštieľ Chtelnica
9,60 km
1eab7701984.webp Chtelnica
Kaštieľ Rakovice
11,30 km
04791b37273.webp Rakovice
Kláštor Sv. Kataríny
11,30 km
c82ef9bc104.webp Dechtice
Lanové centrum Trnava
11,60 km
23ebee6e871.webp Trnava
/images/users/20/1611486773_20.jpg
Kontaktná osoba

Hodnotenie [0]

 • Lokalita
  0,00%
 • Personál
  0,00%
 • Služby
  0,00%
 • Vybavenie
  0,00%
 • Čistota
  0,00%
 • Atrakcie v okolí
  0,00%
 • Strava
  0,00%
 • Cena
  0,00%
 • Priemer
  0,00%
Pridať hodnotenie

Používame súbory cookies na analýzu webu, funkcie webových stránok a zacielené reklamy. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Udelený súhlas môžete zmeniť, prípadne odvolať TU Cookies