Rozhľadňa Veľký Lopeník

Nová Bošáca, Nová Bošáca

cdf6870e809.jpg
 
Rozhľadňa Veľký Lopeník

Veľký Lopeník je spolu s Veľkou Javorinou zrejme najobľúbenejší vrchol turistov v lokalite Bielych Karpát. Ide totiž o vrchol na hraniciach Slovenska a Česka, pričom zo slovenskej strany k nemu vedie pomerne kľukatá cesta. Lákadlom Veľkého Lopeníka je hlavne rozhľadňa (22 metrov) a výhľady z nej. Vzhľadom na to, že je rozhľadňa vybudovaná na hraniciach, je aj symbolom priateľstva medzi Čechmi a Slovákmi. Lokalita je tiež príjemným miestom na oddych, či opekanie. Nájdete tu informačné tabule, ktoré upozorňujú vstup na rozhľadňu na vlastné riziko. Pod rozhľadňou je viacero lavičiek, takže sa na nich môžete pohodlne vyvaliť a oddychovať po výstupe. Vedľa rozhľadne nájdete aj smerovník, ktorý Vám ukáže smer a vzdialenosti na najbližšie rozhľadne v okolí. Rozhľadňa na Veľkom Lopeníku je kompletne drevená a dobre zabezpečená. Spodok rozhľadne je murovaný. Výstup by mali zvládnuť aj ľudia, ktorí neobľubujú výšky, prípadne deti. 
Vrchol Veľký Lopeník zohral v minulosti významnú úlohu počas oslobodzovania obce Lopeník, koncom druhej svetovej vojny. V ťažkých bojoch tu padlo asi 250 vojakov. Na vrchole Veľkého Lopeníka bol vykopaný hrob, kde bolo pochovaných 22 vojakov Červenej armády. Neskôr, v roku 1975 bol na mieste postavený pamätník. Na hrob s pamätníkom narazíte neďaleko rozhľadne. Nájdete tu aj väčšie parkovisko, ktoré tu vzniklo zrejme z dôvodu práve priľahlého pamätníka SNP. Ak sa lepšie rozhliadnete, všimnete si ako na vás od kraja parkoviska pozerá biela socha partizána. V minulosti stálo na Veľkom Lopeníku niekoľko rozhľadní. Táto je už v poradí tretia. Začala sa stavať v roku 2002 a výstavba bola ukončená v roku 2005.
Prístup
Cestu k rozhľadni by mali zvládnuť priemerní turisti bez väčších problémov, hoci sa pri tom trochu zapotia. Lokalita je vhodná aj pre deti, aj keď s kočíkom sem až tak pohodlne nevyjdete, keďže cesta hore je lesná a hrboľatá. Veľký Lopeník sa nachádza v Bielych Karpatoch a cesta k nemu vedie cez Nové Mesto nad Váhom a priľahlé kopanice. Cesta je to naozaj kľukatá. Najmä v závere za Bošácou. Výstup môžete začať v Novej Bošáci, kam sa dostanete najrýchlejšie autom, hoci kraj i samotný vrchol sú zjavne obľúbené i medzi cykloturistami. Z Novej Bošáce vedie na kopec modrá značka a vrchol je vzdialený 5 km. Tesne pred vstupom do lesa v poslednej časti trasy je prístrešok aj s ohniskom. Môžete sa tu uchýliť a chvíľu oddýchnuť. Je z tade aj skvelý výhľad smerom na západ.
 
Zatiaľ nemá zľavu
Autor si neželá hodnotenia zverejniť

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Rogoňovský ranč Zbehová
6,30 km
213debc452.jpg Zbehová
Rozhľadňa Jelenec
8,50 km
0d10312b78.jpg Lubina, Biele Karpaty
Lyžiarske stredisko Veľká Javorina
9,90 km
a9495163500.jpg Lubina
Minifarma Lubina
12,20 km
35f4dea8661.jpg Lubina
Haluzická tiesňava
12,30 km
6c923180160.jpg Haluzice
Haluzický kostolík
12,40 km
0aaa9cb3325.jpg Haluzice
/images/users/20/1601814301_20.png
Kontaktná osoba

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.