Kúpele Kováčová

Kúpeľná 70/12, Kováčová, Kováčová

4627f02a329.webp
Kúpele Kováčová
Pod výbežkami Kremnického pohoria severozápadne od mesta Zvolen, v nadmorskej výške 320 m, ležia kúpele Kováčová zamerané na liečenie ochorení pohybového a nervového ústrojenstva. Z kúpeľov je výhľad na Nízke Tatry, Veľkú Fatru, Slovenské Rudohorie a široký rozhľad po Pohronskej doline. Základom liečby je stredne mineralizovaná síranovo-hydrogén-uhličitanová, vápenato-horečnatá voda so zvýšeným obsahom flóru s teplotou 48,5 °C.
K hlavným liečebným procedúram patria bazénové a vaňové kúpele, doplnené parafínovými zábalmi, rôznymi druhmi masáží a komplexnou fyzikálno-rehabilitačnou terapiou. Liečba je dopĺňaná voľnočasovými aktivitami ako je posilňovňa, nordic walding, skupinové cvičenia, požičiavanie bicyklov. V obci Kováčová možno nájsť i známe Národné rehabilitačné centrum.
Poloha kúpeľov v príjemnom prostredí mimo mestského ruchu a pokojná atmosféra kúpeľného parku zaručujú optimálne podmienky na účinné liečenie a podstatnou formou prispievajú k telesnej a duševnej relaxácii. Prekrásne romantické okolie kúpeľov priam láka podnikať krátke vychádzky a výlety za poznaním nádherného kraja, ktorý razom očarí každého návštevníka.

Spôsoby liečby: bazénový termálny kúpeľ, termálny lávový/rašelinový zábal, klasická masáž čiastočná, reflexná masáž chrbta, cvičenie vo vode, hydromasážny kúpeľ celotelový, Hydromasážny kúpeľ dolných končatín, vaňový termálny kúpeľ, magnekon, diadynamik, ionomodulátor, individuálny telocvik, bio lampa, škótske streky, fínska sauna suchá, nordic walking, morský kúpeľ, medová masáž, čokoládová masáž, bankovanie (vakuová masáž), masáž lávovými kameňmi, reflexná masáž chodidiel.

Špecializovaný liečebný ústav Marína

Špecializovaný liečebný ústav Marína je odborné kúpeľné zariadenie, ktoré poskytuje komplexnú starostlivosť. Za sebou má už 37-ročnú históriu. Počas celej doby existencie tohto zariadenia je využívané ako kúpeľno-rehabilitačné zariadenie pre pohybovo postihnuté deti, od roku 2004 aj pre podobne postihnutých dospelých pacientov. Ich rehabilitácia vyžaduje komplexný individuálny prístup s cieľom redukovať poškodenie pacienta, jeho obmedzenú pohyblivosť a handicap a zlepšiť jeho funkčné schopnosti.
Najčastejšie diagnózy dospelých pacientov sú stavy po cievnej mozgovej príhode, vertebrogénne bolestivé syndrómy, stavy po operačných náhradách kĺbov, iné poúrazové a pooperačné stavy, reumatologické ochorenia a ďalšie.
Dospelí pacienti sú ubytovaní v rekonštruovaných izbách s príslušenstvom. Všetky procedúry sú v jednom komplexe budov, dostupné „suchou nohou“, čo ocenia ťažšie pohybliví pacienti najmä v zimných mesiacoch. Celý komplex je bezbariérový, vybavený dostatočným počtom výťahov, súčasťou komplexu je aj uzavretý „areál oddychu“ uprostred krásnej prírodnej scenérie. Liečia sa tu deti s neurologickými a ortopedickými diagnózami. Z neurologických diagnóz sú najčastejšie liečené deti postihnuté detskou mozgovou obrnou (všetky formy), degeneratívne ochorenia mozgu a miechy, svalové ochorenia, poškodenia periférnych nervov, atď. Z ortopedických diagnóz skoliózy, pooperačné a poúrazové stavy. Z ďalších indikácií je to Morbus Perthes – odumretie hlavice stehnovej kosti, kde je nutná dlhodobá liečba.V našom ústave sa ďalej liečia deti s reumatologickým ochorením, u ktorých je nutné pravidelné cvičenie pre udržanie dobrej pohyblivosti kĺbov a zabráneniu vzniku deformít. V prípade potreby sa liečia deti v sprievode rodičov a je možný aj opakovaný pobyt.

K dispozícii sú liečebné procedúry ako kúpanie v minerálnej vode (bazény, vane s termálnou vodou, perličkový kúpeľ, Hubbardov kúpeľ, podvodná masáž, vírivý kúpeľ, škótske streky). Z rehabilitačných techník využívame všetky dostupné metodiky vhodné pre uvedené diagnózy. Okrem vodoliečby a rehabilitácie sú ďalšie oddelenia: elektroliečba – magnetoterapia, nadštandardná laseroterapia a liečba prácou – ergoterapia. Poskytuje sa tu aj logopedická starostlivosť, poradenstvo liečebného pedagóga a psychológa. V ústave je základná škola s vyučovaním cudzích jazykov, špeciálna škola, materská škôlka a školský klub.

Wellness LD Detvan, kúpele KOVÁČOVÁ

Dlhoročný ambulantný charakter liečby v Kováčovej kúpeľoch sa zmenil v r. 1993, kedy bol sprevádzkovaný objekt Liečebného domu Detvan. Budova prešla celkovou rekonštrukciou a stojí na mieste budovy bývalej centrálnej časti kúpeľov, ktorej história siahala do 1. polovice 20. storočia. V blízosti sa nachádza bezplatné parkovisko. Kapacita ubytovacieho zariadenia  je 40 lôžok v jedno a dvojposteľových izbách so samostatným sociálnym zariadením s vaňou alebo sprchovacím kútom. Izby hostí sú vybavené TV prijímačom, rádiom a telefónom. Budova je trojpodlažná, bez výťahu, s vlastnou stravovacou a hostinskou prevádzkou, recepciou a spoločenskou miestnosťou. Stravovacia prevádzka zabezpečuje stravovanie formou diétneho systému v zmysle liečebnej výživy pre ústavných a ambulantných pacientov, tiež ostatných kúpeľných hostí.

V roku 1983 bol vybudovaný terajší zdroj – vrt K2, ktorým sa v hĺbke 536 m zachytila minerálna voda rovnakej teploty i zloženia. Má síranovo-hydrouhličitanovú, vápenato-horečnatú, termálnu, hypotonickú minerálnu vodu. Po ochladení na 39 °C sa prameňom napĺňa kúpeľný bazén a vane. V kúpeľoch sa liečia choroby pohybového ústrojenstva, nervové choroby, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, choroby obličiek a močových ciest a ženské choroby. Všetky liečebné procedúry sú poskytované špecializovanými zdravotníckymi pracovníkmi.

Prameň s kapacitou 50 l / s patrí medzi najvýdatnejšie na Slovensku a zásobuje všetky tunajšie kúpeľné i rekreačné zariadenia. Liečiť sa možno po celý rok. Základom kúpeľnej liečby sú bazénové a vaňové kúpele, doplnené termálnymi zábalmi, klasickou, podvodnou i reflexnou masážou a komplexnou fyzikálno-rehabilitačnou terapiou. Neodmysliteľný je rehabilitačný telocvik a doplnkom liečby je medikamentózna liečba. Liečba v kúpeľoch Kováčová má buď ambulantný alebo ústavný charakter, kedy sú pacienti ubytovaní v liečebnom dome Detvan, ktorý slúži pre liečbu dospelých pacientov.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Hotel Golfer ***
8da1a3f8457.webp Kremnica 16,90 km
Chata pod lúkou
1707468508-IMG-0286.webp Banská Belá 19,70 km
Chata Pliešovce
da9c169e503.webp Pliešovce 21,40 km
Vila Sokáč
edc16bb9764.webp Vyhne 26,00 km
Villa Paradajs
Zľava
4,00 €
1625069276-IMG-20210608-190103-362.webp
Štiavnické Bane 27,40 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Holidaypark
0ba19465650.webp Kováčová 0,30 km
Exkluzívna módna prehliadka…
o600x600-Exkluzivna_modna_prehliadka_Lydia_Eckhardt_20231219144130.webp Sliač 2,10 km
Arborétum Borová hora
5b1b6579858.webp Zvolen 2,80 km
Safari - Detská herňa
3d2131b8929.webp Zvolen 2,90 km
Night Club U Alexa
627266b1797.webp Zvolen 3,70 km
Ministry of Fun ZV
fbd6331f624.webp Zvolen 3,90 km