Banské múzeum v prírode SBM
Uprostred Štiavnických vrchov priťahuje návštevníkov na Slovensku ojedinelý skanzen - Banské múzeum v prírode. Okrem exponátov umiestnených na povrchu je súčasťou prehliadky osobitého skanzenu aj veľmi atraktívny zostup do podzemia.
Banské múzeum v prírode
Už 40 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.
Najvzácnejší exponát
V podzemnej expozícii je to jednoznačne Gápel na konský pohon, ktorý je jediný takýto stroj – motor od banského výťahu, ktorý sa na Slovensku zachoval. Povrchovej expozícii svojím významom jednoznačne kraľuje Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj premiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Je to pamätník slávnej éry vodnostĺpcových strojov, ktoré v 18. storočí zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle.
Čakanie na vstup do podzemnej expozície si môžete spríjemniť prehliadkou povrchovej expozície. Obzvlášť atraktívna je Geologická náučná expozícia, ktorá na malej ploche prezentuje geologický vývoj Slovenska. Na geologickej mape a sedemdesiatich stanovištiach môžete vyhľadať horniny pochádzajúce z vášho rodiska. Sú tu sústredené jedinečné technické banícke pamiatky banskoštiavnického regiónu.
Extra zážitok
Turisti vybavení pláštenkami a prilbami vchádzajú po skupinách do štôlne Bartolomej, pričom prejdú podzemnú trasu dlhú 1 300 m. V najhlbšom mieste trasa vedie šachtou vyhĺbenou v hĺbke 45 m pod povrchom zeme. Celá prehliadka trvá približne 90 minút. Okrem vizuálnych exponátov sa možno z výkladu sprievodcov dozvedieť veľa zaujímavých a poučných informácií o banskoštiavnickom baníctve, napríklad aj o tom, že v roku 1627 sa tu prvýkrát na svete pri ťažbe použil pušný prach.