Hrad Čabraď

Čabradský Vrbovok, Čabradský Vrbovok

8f4cdfe4485.webp
 
HRAD ČABRAĎ

Čabraď je zrúcanina hradu nachádzajúca sa pri obci Čabradský Vrbovok uprostred Krupinskej vrchoviny na kopci nad údolím Litavy.
Pôvodne strážny hrad, ktorý sa písomne spomína v roku 1276, postavili na ochranu cesty vedúcej do stredoslovenských banských miest. V 16. storočí ho prebudovali na protitureckú pevnosť, ktorá sa úspešne ubránila všetkým tureckým nájazdom. V 17. storočí hrad získali Koháryovci, ktorí ho po presťahovaní do pohodlnejšieho kaštieľa vo Svätom Antone v roku 1812 podpálili, aby tým zabránili obsadeniu hradu lúpežnými rytiermi. Hrad odvtedy pustne.

Historické názvy: Litava, Haradnuk, Lytua, Haradnok, Litva, Lythua, desolatum castrum Lyta, Puztalythwa, Chabrad, Lythwa, Chabragh, Pustha Lythwa, Chabraag

História

Postavený bol v 13. storočí v obci Čabradský Vrbovok a prvá písomná zmienka je z roku 1276. Patrí do skupiny stredoslovenských hradov, ktorých účelom bola ochrana ciest vedúcich k banským mestám. V druhej polovici 16. storočia bol dôležitou protitureckou pevnosťou a Turci sa ho niekoľkokrát márne snažili dobyť. Jeho stredoveké jadro sa skladalo z ústrednej veže chránenej štyrmi baštami a z hradného paláca, ktorý stál nad dobre kontrolovaným zalomeným vstupom do horného nádvoria. V polovici 15. storočia bol hrad na krátku dobu aj sídlom Jiskrovych vojsk. Roku 1511 sa stal majetkom ostrihomského arcibiskupa T. Bakócza, ktorý ho dal okolo roku 1520 upraviť a prestavať. S opevňovacími prácami a s rozširovaním obytných priestorov sa pokračovalo aj v druhej polovici 16. storočia, a to hlavne na predhradí. Hrad bol v tej dobe vo vlastníctve Pálffyovcov a po nich ho dostal do vlastníctva vojenský veliteľ Ján Krušič, pôvodom z Chorvátska. Roku 1622 získal hrad do držby ďalší vojenský veliteľ P. Kohári.
Posledné prestavby v 17. storočí premenili vnútorný hrad na pohodlné panské sídlo. Keď sa v 18. storočí Koháriovci presťahovali do novopostaveného honosného domu vo Svätom Antone, význam hradu rýchlo upadal. Úpadok bol urýchlený tým, že ho i sami majitelia roku 1812 nechali podpáliť, aby tým zabránili obsadeniu hradu lúpežnými rytiermi. Súčasťou hradu je aj sýpka, dostavaná do areálu hradu v 19.storočí. Na posledných kresbách z 19. storočia ju vidno ešte ako funkčnú budovu, dnes už je tak ako hrad v ruinách.
Exteriér

Hrad bol postavený v krásnom malebnom prostredí na vyvýšenine, kde stál vnútorný palác obohnaný múrmi. Horný hrad, postavený na pretiahnutom vrchole tvorila veža, rozľahlé nádvorie s palácovými stavbami a hospodárskymi budovami, ktoré poskytovali dostatok pohodlia a zabezpečovali všetky potreby na bývanie šľachty. Do horného hradu sa vstupovalo na severnej strane cez trojposchodovú podpivničenú bránu pravdepodobne s padacím mostom. Na západnej strane boli bastióny a menšie bašty, ktoré tvorili sústavu obvodového opevnenia, alebo dolného hradu. Ten tvorila na východe aj obytná budova, určená pravdepodobne pre posádku, na juhozápade brána s baštou a na juhu vstupná brána opäť riešená vežou s podlažím nad bránou a predsunutou bránou ktorú chránili dve mohutné strieľne a padací most.
V prízemných častiach boli ochranné múry opevnené štvorhrannými vežami - baštami. Žiaľ, v súčasnosti sú už ruiny hradu porastené krovím a stromami natoľko, že hrad si vieme predstaviť len na základe kresieb z 18. storočia. V podhradí sa zachovala v značne schátralom stave kaplnka z r. 1813, ruiny pôvodných usadlostí, badateľný je mlynský náhon. V r. 1996 začala na hrade konzervácia múrov vstupnej časti a súbežný archeologický výskum.

Povesť
K hradu Čabraď, v minulosti zvanému i ako Litava, sa viaže povesť o miestnom hádačovi počasia, ktorému vychádzala snáď každá prognóza, ale len dovtedy, kým nespyšnel a nezlenivel. Jedného dňa, keď hradnému pánovi len tak ledabolo predpovedal slnečný deň, strhla sa strašná búrka. Lejakom zastihnutý zemevládca sa nahneval a za hradného hvezdára pasoval namiesto nedbanlivého hádača somára, ktorý svojím zanovitým odmietaním vykročiť v ten deň z maštale dával jasne najavo, že sa nestrojí slnečné počasie, ale hrmavica.
Súčasnosť

Hrad je napriek tomu, že je ruinou, impozantný a mohutný. Obteká ho riečka Litava z troch strán. Konzerváciu hradu i čistenie jeho okolia má na starosti združenie Rondel. Aj vďaka nim sa nemusíme obávať veľkého výskytu hadov a divokej džungle priamo na hrade. Zachovali sa zvyšky vonkajšieho opevnenia a časti konštrukcií i obvodových múrov obytných budov.
Zaujímavosti a okolie
Čabradský hradný vrch a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou s najbohatším výskytom plazov (8 druhov plazov) na území Slovenska (žije tu najmä množstvo užoviek). Zaujímavé sú meandre riečky Litava a lesné porasty v okolí. Neďaleko je mesto Krupina so strážnou vežou Vartovka.

Prístup: autom na Konské, odtiaľ pešo asi 45 minút, pešo z obce Čabradský Vrbovok poľnou cestou asi 1 hod 15 min.
Zatiaľ nemá zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

VIP Hotel Grand Matej ***
Zľava
28,40 km
80
210d36a4120.webp Banská Štiavnica

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Rozhľadňa Opava
7,80 km
afaf1212497.webp Opava
Kláštor Bzovík
8,00 km
1619527630-matusmackov-1619527358911.webp Bzovík
Rozhľadňa Prašný vrch
8,50 km
c63f688a657.webp Hrušov
Strážna veža Vartovka
11,90 km
4a724720844.webp Krupina
Múzeum Andreja Sládkoviča
12,40 km
1c5c5c9e498.webp Krupina
Turecké studne - Štrampľoch
12,70 km
1619523401-dodinko66-1619522876570.webp Krupina
/images/users/20/1611486773_20.jpg
Kontaktná osoba

Hodnotenie [0]

 • Lokalita
  0,00%
 • Personál
  0,00%
 • Služby
  0,00%
 • Vybavenie
  0,00%
 • Čistota
  0,00%
 • Atrakcie v okolí
  0,00%
 • Strava
  0,00%
 • Cena
  0,00%
 • Priemer
  0,00%
Pridať hodnotenie

Používame súbory cookies na analýzu webu, funkcie webových stránok a zacielené reklamy. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Udelený súhlas môžete zmeniť, prípadne odvolať TU Cookies