Múzeum bábkarskych kultúr a hračiek
Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň je špecializované múzeum s celoslovenskou pôsobnosťou, zamerané na dokumentáciu dejín a súčasnosti bábkového divadla, dejín a vývoja detskej hračky, ako aj dejín regiónu, v ktorom sa múzeum nachádza. Kultúrno-umelecké, historické, archeologické a národopisné zbierky, ktoré múzeum v rámci svojej špecializácie zhromažďuje, odborne spracováva a ochraňuje, sú sprístupnené verejnosti formou stálych expozícií, výstav a rôznorodých kultúrnych aktivít, ktoré sa tešia veľkej obľube najmä u detí a mládeže. Hradný objekt tvoria zrúcaniny starého gotického hradu a budova barokového kaštieľa, v ktorej sídli múzeum.
História
Múzeum bábkarských kultúr a hračiek postavila v 13. storočí významná a vplyvná uhorská rodina Balassovcov, ktorá tu žila do polovice 19. storočia. Pochádza z nej významný básnik renesancie a protiturecký bojovník Bálint Balassi /1554-1594/. Posledná majiteľka grófka Gabriela Almássyová predala hrad s kaštieľom a okolitými pozemkami československému štátu v roku 1923. Rovnomenné mestečko pod ním - Modrý Kameň bolo až do roku 1960 centrom severnej časti Novohradu.
Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 13. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - je sídlom múzea. Súčasťou barokového kaštieľa je kaplnka sv. Anny pristavená v roku 1759. Spolu s blízkou Kalváriou, chráneným náleziskom - Modrokamenská lesostep a Gaštanicou tvorí zaujímavý historicko-kultúrny celok poskytujúci návštevníkom príjemný zážitok i oddych.
Expozície
Múzeum sa vo svojej zbierkotvornej a prezentačnej činnosti zameriava na bábkarské kultúry a hračky, ich históriu a súčasnosť na Slovensku, ale i v zahraničí: tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, rodinné bábkové divadlá s originálnymi dekoráciami, bábky z prvej polovice 20. storočia, artefakty z tvorby slovenských profesionálnych bábkových divadiel po roku 1950, ukážky zahraničnej tvorby z ôsmich štátov Európy, vývoj detskej hračky v 19. a 20. storočí, kedy sa hračky vidieckych a mestských detí odlišovali, až po súčasnosť.
Ľudové hračky, ktoré vyrábali pre deti príbuzní alebo deti samé, reprezentuje veľká skupina imitujúcich hračiek. V zbierke hračiek medzi najstaršie exponáty patria praveké hračky a najstaršia hračka nájdená na území Slovenska - hlinený vozík z Nižnej Myšle datovaný do r. 1500 p.n.l. Bohato sú zastúpené hračky 19. a 20. storočia: bábiky, dopravné hračky, detský nábytok, zvieratká, hry, hlavolamy a iné.
- História a súčasnosť slovenského bábkového divadelníctva
- Divadelné bábky zo sveta
- Hračky na Slovensku v 20. storočí
- Nálezy zo slovansko-avarského pohrebiska v Želovciach
- Vyhliadka z bašty hradu
Múzeum je súčasťou SNM Bratislava
K zaujímavým aktivitám múzea patria každoročné podujatia ako Noc Múzeí a Galérií, Nočné prechádzky, Poľovnícke dni, či Vianoce na hrade. Od roku 2003 múzeum organizuje letné „Nočné prechádzky na hrade Modrý Kameň“ spojené s divadelnými predstaveniami najmä o histórii hradu. Slávnostná sieň v barokovom kaštieli sa využíva aj na účely konferencií, seminárov, svadobných obradov a slávnostných zasadnutí s podaním občerstvenia v historickej banketnej miestnosti. Múzeum plní aj úlohu regionálneho múzea v oblasti histórie a etnografie.