Jaskyňa Mara medvedia

Divín, Divín

8e5f0675922.jpg
 
Jaskyňa Mara medvedia
Jaskyňa Mara medvedia sa nachádza na vápencovom kopci Dúpa pri Divíne. Tvorí ju jediná 12,5 m dlhá chodba, šikmo klesajúcej chodby. Sintrová výzdoba jaskyne je zastúpená ojedinelými odumretými nátekmi, hráškovitými útvarmi a drobnými zvyškami po stalaktitoch. Jaskyňa je prístupná z parkoviska na juhozápadnom okraji Divína, pri ceste na obec Tuhár. Vedie k nej vyšliapaný chodník, ktorý však nemá oficiálne turistické značenie.
V rokoch 1985 a 1986 bol v jaskyni realizovaný speleologický, statigrafický a archeologický prieskum, pričom sa zistilo, že jaskyňa sa vytvorila v mladších štvrtohorách. Našli sa tu úlomky keramiky, patriacej do pilinskej kultúry v mladšej dobe bronzovej. Jaskyňa odvádzala ponárajúce sa vodné toky do vápencového masívu.
Povesť o Mare
K obci Divín a jej okoliu sa viaže viacero starých povestí. Jedna z nich hovorí o dievčati Mare, ktoré matka kojila celých 6 rokov. Až keď si raz slečinka na kojenie sama priniesla stolček, matka si konečne uvedomila, že ju musí odstaviť. Mara si ale na teplé mlieko tak zvykla, že začala vyhľadávať ovce a kozy a napájať sa u nich. Kojenie sa v rozličných podobách ťahalo s devou celým jej smutným životom. Keď trochu vyrástla, otehotnela, avšak mimo manželstva. Narodené dieťa si v spánku priľahla, pričom sa povrávalo, že to nebolo neúmyselne. Vyvstala otázka, čo s materským mliekom. Jedného dňa Mara – toho času obecný vyvrheľ – pri potulkách lesom naďabila v neveľkej jaskyni na opustené medvieďa. Uľútostilo sa jej ho, nuž ho napojila svojím mliekom. Takto to už potom robievala pravidelne, až kým ju nepristihli miestni poľovníci. Zahanbená Mara bola odvtedy na posmech a pohoršenie ešte i za siedmymi chotármi. Jaskyňa, v ktorej sa o divé zviera starala, nazvali Divínčania Marou medveďou.
 
Zatiaľ nemá zľavu
Autor si neželá hodnotenia zverejniť

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Chatky Žabky Dolná Strehová
Silvester obsadený
20,70 km
13
e30ca50a891.jpg Dolná Strehová
Penzión Biele Vody
Zľava
21,60 km
88
785cab56789.jpg Hriňová
Ubytovanie Samuel *
Zľava
25,70 km
12
69641a49923.jpg Mučín
Chata Pliešovce
Zľava
26,60 km
8
da9c169e503.JPG Pliešovce

Tipy na výlety v okolí do 30 km

/images/users/20/1601814301_20.png
Kontaktná osoba

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.