Podpolianske múzeum
Podpolianske múzeum je jednou z najmladších kultúrnych inštitúcií v Detve, ktorú založilo Mesto Detva 1. februára 1994. Prvé myšlienky vzniku múzea sa formovali v medzivojnovom období, ale nové možnosti pre aktivity tohoto charakteru nastali až po roku 1989, kedy sa miestni zanietenci a občania snažili o zhromažďovanie a prezentáciu predmetov národopisného charakteru.
Začiatkom 90 - tych rokov sa uskutočnila systematická etnografická zbierka prostredníctvom komisie, ktorá z poverenia mesta realizovala zber a nákup etnografického materiálu z regiónu, ktorý sa stal základom zbierkového fondu budúceho múzea. Od 1. januára 2008 bolo uznesením MsZ v Detve č. 171/07 z 12. 12. 2007 Podpolianske múzeum organizačne začlenené do novoutvorenej príspevkovej organizácie Kultúrne centrum Andreja Sládkoviča v Detve.
Hlavným poslaním múzea je výskum, zhromažďovanie, dokumentácia, odborné spracovanie, ochrana a sprístupňovanie hmotných i duchovných artefaktov Podpoľania. Múzeum v rámci svojho zamerania celoročne ponúka návštevníkom všetkých vekových kategórií aj prezentačné podujatia: kultúrno - výchovné aktivity (odborné prednášky s lektormi, semináre, besedy, prezentácie a pod.), tvorivé výtvarné dielne regionálneho charakteru, krátkodobé výstavy a aktivity podľa aktuálnych požiadaviek rôznych inštitúcií i širokej verejnosti. Od roku 2012 majú pracovníci múzea pre väčšie skupiny návštevníkov v ponuke aj sprievodcovské služby v historickej časti mesta a okolí.
Expozície:
V súčasnosti múzeum ponúka:
- stálu expozíciu Ovce moje, ovce...Valaská kultúra na Podpoľaní
- stálu historickú výstavu Detva v kontexte Vígľašského panstva
- stálu expozíciu Z Detvy na more... Július Juraj Thurzo - prvý slovenský námorný kapitán
- vysunutú expozíciu Z klenotnice Veroniky Golianovej ( Partizánska ul. 75)