KAŠTIEĽE BANSKÁ BYSTRICA - RADVAŇ
V Banskej Bystrici sa nachádza Radvanský kaštieľ, bol centrom Radvane a sídlom rodiny Radvanských. Bol postavený začiatkom 16. storočia. V druhej polovici 20. storočia bol v kaštieli Štátny okresný archív. V súčasnosti tu prebieha rekonštrukcia.
V Radvani ešte stojí aj tzv. Bárczyovský kaštieľ z roku 1651, postavený na gotických základoch. Tak ako Radvanský, dnes nie je využitý a jeho stav je, žiaľ, kritický. Najzachovalejším radvanským kaštieľom je malý Tyháyiovský kaštieľ, ktorý využíva pre prírodovedné expozície Stredoslovenské múzeum.
Kaštieľ Radvanských
Zaujímavou kultúrno-historickou pamiatkou Radvane – kedysi samostatnej obce, dnes časti Banskej Bystrice – je štvorkrídlový goticko-renesančný kaštieľ zo začiatku 16. storočia obklopený malým parkom. Kaštieľ pútajúci pozornosť ozdobnou renesančnou atikou postavil rod Radvanských pravdepodobne na mieste staršieho vodného hradu. Kedysi patril zaiste k výstavným budovám, aby sa k nim však opätovne zaradil, potrebuje rekonštrukciu.
História
Goticko-renesančný kaštieľ s neskoršími úpravami. Opevnený kaštieľ tu vznikol pravdepodobne na mieste gotickej tvrdze. Pri stavbe kaštieľa použili aj časti jej architektúry. Začiatkom 16. storočia tu stála už budova s nástennými maľbami tzv. zelenej izby. V 16. a najmä v 17. storočí kaštieľ prestavali a rozšírili, pričom ho znovu opevnili a do nádvoria vložili stĺpovú arkádu. Úpravu datuje rok 1677. Prestavby a úpravy sú zo 17., 18. a 19. storočia.
Ešte v rokoch 1937 sa tu nachádzala veľká starožitná zbierka rodiny Radvanských. Bola tu nádherná drevená posteľ palatína Františka Wesselényho, posteľ Márie Szécsyovej, červená prikrývka na koňa, ktorá mala údajne patriť Františkovi Rákoczimu II., ale aj železný ražeň, na ktorom bola nastoknutá hlava Juraja Radvanského. Nachádzala sa tu aj drevená kazateľnica z kostola na Hôrke a portréty príslušníkov rodiny Radvanských a iných významných osobností. Z iných zaujímavostí tu boli napríklad ľudské sánky so železnými zámkami, bronzový meč, praveké nádoby, obrazy a veľa ďalších vzácností. V kaštieli sa našli aj básne významného šľachtica a básnika Valentína Balassu. V roku 1955 sa niektoré predmety: obrazy – portréty významných osobností, stôl z jedálne Radvanských, či drevený kredenc dostali do múzea v Banskej Bystrici, kde patria medzi klenoty.
Okolo kaštieľa sa zachovali fragmenty niekdajšieho anglického parku, ktorého kompozícia a priehľady nadväzovali na okolotú horskú krajinu. Kaštieľ bol obnovený v roku 1958 podľa projektu architekta J. Moreňa.
Pôdorys
Kaštieľ je dvojpodlažná štvorvežová stavba s uzavretým dvorom. Miestnosti sú zaklenuté renesančnými klenbami alebo rovnými stropmi z 19. storočia. V slávnostnej sále je renesančný trámový vyrezávaný strop. Jednotraktová budova, ktorá má v nádvorí otvorenú renesančnú loggiu na dvoch stranách. V 19. storočí bol kaštieľ dostavaný južným empírovým traktom a upravený. Stavba dostala charakteristické siluety so zuborezovou atikou. Kaštieľ si zachoval celý rad architektonických detailov, vstupný portál a mreže z čias prestavby. V interiéroch sú renesančné a empírové nástenné maľby. Kaštieľ mal niekoľko izieb - vežovú izbu, knižnicu, jedáleň, salónik, fajčiarsky salón, hosťovské izby, spálne, veľkú jedáleň a ďalšie miestnosti.
Súčasnosť
Kaštieľ sa v súčasnosti rekonštruuje. Momentálne nie je prístupný verejnosti.
Prístup: Kaštieľ je situovaný v juhovýchodnej časti zaniknutého mestečka Radvaň, dnes súčasti Banskej Bystrice.
Bárczyovský kaštieľ
Pod kopcom zv. Hôrka sa nachádza kaštieľ, ktorý je známy pod menom Barczyovský. Nachádza sa v blízkosti hlavnej cesty a obytných domov. V jeho susedstve sa môžeme vidieť Radvanszký kaštieľ. Barczyovský kaštieľ bol postavený v 15. storočí.
História
Pod kopcom zv. Hôrka sa nachádza kaštieľ, ktorý je známy pod menom Barczyovský. Nachádza sa v blízkosti hlavnej cesty a obytných domov. Tento kaštieľ až do začiatku 20. storočia vlastnila rodina Radvanských. Koloman Radvanszký kaštieľ predal Dr. Emilovi Barczyovi. Pochádzal z rodu „Bárczy. ktorého zakladateľom bol v 17. storočí Martin, ktorý získal erb v roku 1666. Oženil sa s Máriou Szepessy, ktorá porodila syna Martina. Ďalšími potomkami bol Daniel a jeho syn Ján. Jánovým vnukom bol Karol otec Emíla (vlastník kaštieľa). Emil (narodil v roku 1878) sa oženil sa s Ilonou Hersitz, ktorá porodila jedného syna a dediča majetkov. Kaštieľ je národná kultúrna pamiatka. Tvorí ju celkovo 5 objektov, ktoré sú zároveň tiež kultúrnymi pamiatkami - kaštieľ, opevnenie kaštieľa, bastión, park, ľadovňa.
Pôdorys
Kaštieľ má dve nadzemné podlažia. Jeho pôdorys má tvar písmena L. Objekt je podpivničený. Je dvojkrídlovo disponovaný a jeho strecha je sedlová. Hlavná fasáda je orientovaná do nádvoria a členená arkádami s dórskymi stĺpmi. Okná sú obdĺžnikového výrezu bez ozdobných prvkov. Zadná fasáda hladká bez výzdoby. Okolo kaštieľa bolo pôvodne vybudované opevnenie, ale dochovala sa z neho len vstupná časť, kde dominuje mierne vystupujúci rizalit s trojuholníkovým tympanónom. V súčasnosti predstavuje kedysi honosný a reprezentatívny kaštieľ len ruinu, pri ktorej je už značne problematické definovať jednotlivé architektonické prvky.
Heraldicko-epigraficka pamiatka sa pôvodne nachádzala na vstupnej bráne, ktorou sa vstupovalo do vnútorného areálu kaštieľa. Vo vnútornom poli trojuholníkového tympanónu boli v medailónoch osadené dva rodové erby (pravý patril rodu Radvanszký), ktoré sa návzájom k sebe nakláňajú a nad nimi reliéfna koruna. Medailóny sú ozdobené rastlinnou výzdobou. Pod tympanónom sa nachádzal dvojriadkový latinský nápis s chronostikonom v nasledovnom znení:
„CELSA CADVNT VITIIS CRESCVNT VIRTVTE TENELLA TVRRIS LAXA IACET PONDERE PRESSA SVO ". Na základe chronostikonu vieme určiť rok datovania prestavby na rok 1751. V súčasnosti sú erby aj nápis odstránené a nahradené nápisom „Furmanská krčma“ . Bývalé šľachtické sídlo patrí medzi tie kaštiele pri ktorých nový vlastník odstránil rodové znaky predchádzajúceho majiteľa a nahradil ho nápisom, ktorý charakterizoval vtedajšie využitie budovy.“
Súčasnosť
Kaštieľ je neobývaný a je v kritickom stave.