Lesnícky skanzen - múzeum v prírode

Čierny Balog, Vydrovo, okr. Čierny Balog

b637087b816.webp
Lesnícky skanzen - múzeum v prírode
Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu a je prístupný v lete i v zime. Od leta 2003 možno atraktívnu jazdu Čiernohronskou železnicou spestriť o návštevu lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Vstup je na konečnej lesnej železnice. Do skanzenu sústredili množstvo exponátov súvisiacich s lesom a drevom. Areálom nás prevedie náučný chodník dlhý 2 900 metrov so 48 zaujímavými zastávkami. Návštevníci sa priamo v teréne oboznámia s tradičnou aj modernou ťažbou dreva, spôsobmi približovania dreva, ako je spúšťanie rizňou alebo lanovkou. V dolnej časti je na krátkom úseku železnice demonštrovaná technika nakladania guľatiny na vagóny ťahané parným rušňom. Nechýbajú tu dopravné zariadenia využívané v lese, ako sú lesné traktory či dokonca vrtuľník. Dôležitý priestor venovali tvorcovia skanzenu problematike ochrany lesa a života v ňom. Areál dotvárajú umelecké diela z dreva.

Čiernohronská železnica

Jazda v drevených vagónikoch historickej lesnej železničky nádherným vidieckym prostredím a očarujúcou prírodou, sprevádzaná pískaním lokomotívy umožňuje vrátiť sa v čase tam, kde sa kedysi zvážalo drevo.

NPR Dobročský prales

Výlet na miesto, kde čas nemá žiadnu váhu, kde človek je len hosť a vstúpiť smie len pohľadom, aby uzrel zvyšky pôvodného lesa, vyvíjajúceho sa tisícročia. Prechádzka lesnou cestou a chodníčkom po hranici pralesa, obohatená o odborný výklad turistického sprievodcu je zárukou nevšedného zážitku.

NPR Dobročský prales je v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny pre verejnosť úplne uzatvorená. Vstup do pralesa je možný len pre odborné exkurzie so sprievodcom z Odštepného závodu Lesov SR š.p. v Čiernom Balogu alebo odborným pracovníkom ŠOP SR.

Chodník históriou a tradíciami
So 14 zastávkami, na 2 km trase vedúcej lesnou cestou z centra obce Čierny Balog až do Vydrovskej doliny k jedinečným atrakciám - Lesníckemu skanzenu a Čiernohronskej železnici. Na náučných tabuliach je popis 13. osád obce a významné oblasti jej histórie. Trasa vedie vedľa balockého cintorína a kaplnky.

Vydrovská dolina

Vydrovská dolina je uceleným produktom cestovného ruchu, zahŕňajúca atraktivity ako: Lesnícky skanzen, Čiernohronská železnica, Náučný chodník históriou a tradíciami Čierneho Balogu, poskytujúca ubytovanie (chaty, chalupy, penzióny, ubytovanie na súkromí), stravovacie možnosti, informačné služby, suveníry, doplnkový zábavný program pre firemné akcie, školské výlety (animačné hry, kone, cigánska, ľudová hudba, farma, zábava, ktorú inšpirujú miestne tradície a folklór).
Vďaka lesom a nádhernej prírode sú pre milovníkov turistiky v okolí turistické a cykloturistické trasy, náučné chodníky, jaskyne, Nízke Tatry, Veporské vrchy, Dobročský prales, Poľana i vidiek so svojou typickou architektúrou. Je to miesto ideálne pre dovolenku, víkendový pobyt, či detské i mládežnícke tábory, ktoré sa pravidelne už niekoľko rokov konajú v náručí tejto čarovnej prírody.
Viete že, v Čiernom Balogu sa natáčali filmy ako Nevera po Slovensky či Pokoj v duši? Neváhajte a navštívte tieto nezabudnuteľné miesta.
 
Zatiaľ nemá zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Penzión Biele Vody
Zľava
12,10 km
88
785cab56789.webp Hriňová

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Čiernohronská železnička
1,70 km
1604588949-ciernohronska-zel-gal3-horehronie.sk.webp Čierny Balog
Ski Čierny Balog
1,70 km
5da24816311.webp Čierny Balog
Krytá plaváreň Mazornik
6,80 km
b1171d3560.webp Brezno - Mazorníkovo
Sirius Club
7,90 km
2a6870e5907.webp Brezno
Horehronské múzeum Brezno
8,10 km
1809eb4f856.webp Brezno
Alwe - Rentacar Brezno
8,10 km
24a6935e942.webp Brezno
/images/users/20/1611486773_20.jpg
Kontaktná osoba

Hodnotenie [0]

 • Lokalita
  0,00%
 • Personál
  0,00%
 • Služby
  0,00%
 • Vybavenie
  0,00%
 • Čistota
  0,00%
 • Atrakcie v okolí
  0,00%
 • Strava
  0,00%
 • Cena
  0,00%
 • Priemer
  0,00%
Pridať hodnotenie

Používame súbory cookies na analýzu webu, funkcie webových stránok a zacielené reklamy. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Udelený súhlas môžete zmeniť, prípadne odvolať TU Cookies