Kaštieľ Budimír

Budimír 25, Budimír

cdd3e8b1997.webp
 
KAŠTIEĽ BUDIMÍR

Architektonicky pozoruhodný objekt kaštieľa v Budimíre je svojou polohou a impozantnosťou dobre viditeľný v smere príchodu do Košíc. Nachádza sa neďaleko odbočky z diaľnice spájajúcej Košice s Prešovom v juhovýchodnej časti samotnej obce Budimír, ležiacej v Košickej kotline v údoli rieky Torysy.
História
Budovu kaštieľa postavili v druhej tretine 18. storočia. Je to klasicistická tereziánska stavba s neskoršími vnútornými úpravami z roku 1812. Kaštieľ, ktorý vyniká elegantnou architektúrou vsadenou do upravenej francúzskej záhrady a anglického parku.
Pôdorys
Dvojpodlažná trojtraktová budova s deväťosovou hlavnou fasádou zaujme najmä trojtraktovým štítom s architektonicky cenným plastickým erbom. Ako panské sídlo slúžil kaštieľ najmä vetve rodiny Ujházyovcov. Časť kaštieľa užívala neskôr miestna škola. Až v roku 1985 pristúpilo Slovenské technické múzeum v Košiciach k rekonštrukcii. Dnešnú podobu kaštieľ získal v roku 1990, kedy bola verejnosti sprístupnená prvá múzejná expozícia.
Súčasnosť
V súčasnosti je tu expozícia historických hodín s vybranou kolekciou exponátov hodín zo zbierkového fondu Slovenského technického múzea a Východoslovenského múzea v Košiciach. Inštalovaná je v niekdajšej reprezentačnej miestnosti kaštieľa. Návštevníka zaujme zariadený dobový interiér dotvárajúci predstavu o bytovej kultúre s historickým nábytkom, obrazmi a bytovými doplnkami. V historickej sále sa zachoval strop s empírovou výzdobou.

Vo výstavných priestoroch sa striedajú v kratších či dlhších časových intervaloch rozmanité výstavy, zamerané nielen na dejiny techniky, ale i na históriu, umenie, zberateľstvo. Rozsiahly zbierkový fond Slovenského technického múzea vytvára bohaté predpoklady pre inštalovanie menších ucelených kolekcií exponátov z fondu hutníctva, baníctva, strojárstva či exaktných disciplín zastúpených v múzeu. Výstavy sú pripravované tiež v spolupráci s partnerskými, regionálnymi i zahraničnými múzeami. Budimírsky kaštieľ je vyhľadávaným miestom konania rozmanitých podujatí a aktivít múzejneho charakteru.
Súčasťou programovej ponuky kaštieľa je i pestrá paleta galerijných aktivít. Pravidelne sú vystavované diela nášho výtvarneho umenia, fotografické výstavky, zastúpená je i súčasná tvorba. Atraktívne prostredie kaštieľa, jeho interiéry i francúzsky park, príjemné posedenie a najmä expozično-výstavné podujatia sú dobrým predpokladom pre kultúrne vyžitie i ponuku k jeho návšteve.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Penzión Zlatý jeleň ***
60b44c38462.webp Sever 9,10 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Múzeum historických hodín
14aaa139683.webp Budimír 0,00 km
Rozhľadňa Čerešenka
1607020463-FB-IMG-1607020195676.webp Chrastné 5,00 km
Košický hrad
eb2e50eb816.webp Košice 6,40 km
Vyhliadková veža Hradová
d2dad237378.webp Košice - Sever 6,40 km
Kúpalisko Ryba Anička
661355cc762.webp Košice 6,90 km
ZOO Košice
e46fac8d404.webp Košice - Kavečany 7,60 km