Veľký kaštieľ Hanušovce

Zámocká ul. 160/5, Hanušovce nad Topľou, Hanušovce nad Topľou

0c4e3377814.webp
 
VEĽKÝ KAŠTIEĽ HANUŠOVCE
Architektonickou dominantou východoslovenskej obce Hanušovce nad Topľou je renesančno-barokový kaštieľ, ktorý postavili na prelome 17. a 18. storočia, ktorý patril rodine Dežöfiovcov. Kaštieľ je v súčasnosti sídlom Vlastivedného múzea s cennou historickou a prírodovedeckou expozíciou so zameraním na územie okresu Vranov nad Topľou. Súčasťou areálu kaštieľa je rozľahlý pamiatkovo chránený prírodno-krajinársky park. Hneď vedľa „veľkého“ kaštieľa stojí tzv. „malý“ hanušovský kaštieľ. 
Pôdorys
Je to monumentálna kamenná dvojpodlažná bloková stavba so štyrmi nárožnými vežami a s pôvodne otvorenými arkádami na hlavnom priečelí. Manzardová strecha a zvoncovité strechy veží sú pokryté dreveným šindľom. Bohatá je vonkajšia štuková výzdoba okien. Rozsiahly park, pôvodne okrasná záhrada s pravidelným členením, bola v polovici 19. storočia prebudovaná na prírodno-krajinársky park. Jeho porastová štruktúra sa sčasti zachovala dodnes.
História
Renesančno-barokový tzv. „veľký“ kaštieľ bol postavený v prvej polovici 18. storočia. O výstavbu sa zaslúžili dvaja bratia-vojaci Jozef a Tomáš Dežöfi. Rodina Dežöfiovcov opustila kaštieľ vznikom Československej republiky a v roku 1940 ho údajne odpredala Slovenskému štátu. Počas vojny sídlilo v kaštieli velenie pracovného tábora pre „neprispôsobivé asociálne živly“. Po vojne sa budova využívala pre potreby miestnej meštianskej školy a od roku 1956 ako poľnohospodárske sklady. Koncom 50. a začiatkom 60. rokov 20. storočia bol kaštieľ priestorom pre sociálno-kultúrne potreby mesta Hanušovce nad Topľou. V 60. rokoch sa obnovila šindľová strecha a v roku 1970 sa začalo s celkovou rekonštrukciou objektu. Počas rekonštrukcie sa rozhodlo, že v kaštieli bude sídliť okresné múzeum, ktoré sa sem presťahovalo rok po svojom vzniku, v r. 1976.

Druhá budova múzea je renesančnou stavbou, ktorá slúžila pravdepodobne ako hospodárska budova. O jej histórii sa nič bližšie nedochovalo. Je to kamenná dvojpodlažná bloková stavba v tesnej blízkosti druhého hanušovského kaštieľa, patriaceho Šóšovcom.

Hanušovské múzeum    

Múzeum vzniklo ako jedno z posledných múzeí na Slovensku s názvom Okresné vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou. Po rôznych modifikáciách názvu je jeho dnešné oficiálne pomenovanie Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou. Múzeum bolo založené v r. 1975. Múzeum spravuje dve historické budovy a časť historického parku. Sídlom múzea je kaštieľ, postavený v prvej polovici 18. stor., ku kaštieľu patrí rozsiahly park, pôvodne okrasná záhrada s pravidelným členením. Zriaďovateľom múzea je Prešovský samosprávny kraj. Je registrovaným múzeom na Ministerstve kultúry SR. Múzeum prezentuje predovšetkým doklady vývoja prírody a dejín Vranovského okresu, od roku 1998 sa začalo špecializovať na výskum dejín vysťahovalectva z východného Slovenska.
Prístup
Pri ceste vlakom z Prešova na Zemplín sa cestujúcemu pri prejazde cez tzv. hanušovský viadukt naskytne zaujímavý výhľad na mestečko Hanušovce nad Topľou. Celému pohľadu dominuje nad futbalovým ihriskom stojaca budova tzv. veľkého hanušovského kaštieľa.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Vlastivedné múzeum -…
8b76445d244.webp Hanušovce nad Topľou 0,00 km
Archeopark - Živá archeológia
86b545e4255.webp Hanušovce nad Topľou 0,00 km
Malý kaštieľ Hanušovce
7352e9b8888.webp Hanušovce nad Topľou 0,20 km
Ranč Breziny
1b284927663.webp Pavlovce 4,90 km
Drevený megafón
c9a6bec3740.webp Slanské vrchy 10,60 km
Koncert Pavol Hammel Prúdy
o600x600-Koncert_Pavol_Hammel_Prudy_kapusany_24_202452882133.webp Kapušany 12,30 km