Zbojnícky hrad (Soľnohrad)

Ruská Nová Ves, Ruská Nová Ves

691c01aa196.webp
 
ZBOJNÍCKY HRAD (SOĽNOHRAD)
Kedysi dávno stáli vo vzdialenosti 6 km od seba dva Soľnohrady, jeden blízko Solivaru, ten už ale dávno zanikol a druhý stojí dodnes. Zvyšky zrúcanín Zbojníckeho hradu alebo Soľnohradu sa nachádzajú v Slanských vrchoch na západnom úpätí vrchu Tri chotáre v katastri obce Ruská Nová Ves. Hrad bol postavený pravdepodobne na prelome 13. a 14. storočia a bol prístupný len z východu.
Názov Zbojnícky hrad dostal preto, lebo tu istú dobu sídlili obávaní lúpežní rytieri, ktorí napádali a zbíjali okolo sídliaci ľud. Dnešný návštevník hradného vrchu si už pevnosti príliš neužije – zostali z nej len skromné zvyšky. Krásne prostredie okolitej prírodnej rezervácie a pôvabný výhľad na šíre údolia a ďaleké hory mu však zaiste bude viac ako adekvátnou náhradou.
História
Hrad vznikol koncom 13. storočia, kedy magister Juraj, Šimonov syn, dostal za vojenské zásluhy od kráľa Ladislava IV. Kumánskeho obec Solivar spolu s povolením na stavbu hradu. Sósovci (meno rodu bolo odvodené od Šimona) vlastnili tento hrad stovky rokov spolu so soľným prameňom a okolitými lesmi.
Tento hrad bol veľakrát dobitý a spustošený, no stále sa ho snažili jeho majitelia opraviť a život v ňom pretrvával. Sósovci sa však spreneverili kráľovi a prešli na stranu jeho protivníka a tak im bol hrad odobratý. Ako roky plynuli, Sósovci menili kabát, hrad im bol vrátený a zase odobratý za neveru. Kráľ dal hrad Prešovu do zálohu a Prešovčania ho Sósovcom nechceli vydať. Nakoniec ho však museli vydať aj keď značne poškodený.

Za spoluúčasť na Veselényho sprisahaní im definitívne odobrali hrad a ďalší majitelia hradu sa správali ako zbojníci - drancovali okolie, napádali ľud a znásilňovali ženy, preto sa tento hrad nazýva Zbojnícky. Kvôli týmto zbojníkom na hrade sa krajinský snem rozhodol hrad zničiť a roku 1715 vydal rozhodnutie zbúrať hrad. Ďalším dôvodom bola soľ, ktorá bola vtedy cennejšia ako zlato a tak soľné pramene pripadli panovníkovi.

Súčasnosť
Hrad pomaly chátral veľmi dlhú dobu preto aj napriek jeho kedysi veľkej rozlohe je z neho vidieť málo. Pomedzi stromy vidieť zvyšky obvodového múru horného hradu, zvyšky muriva po umiestnení paláca a štvorcovej veže a v severnej časti hradu sú dosiaľ viditeľné zrúcaniny už len časti obvodového opevnenia a kruhovej veže dolného hradu. Z hradu je za slnečného počasia krásny výhľad na blízky Prešov a okolité obce s hradmi. V súčasnosti je lokalita Zbojnícky hrad štátna prírodná rezervácia vyhlásená v r. 1964.
Prístup: Zbojnícky hrad sa nachádza len pár kilometrov od Prešova v dedinke Ruská Nová Ves a je častým výletným cieľom hlavne mladých ľudí. Výstup naň nie je náročný, cesta vedie krásnym lesom, ktorý je štátnou prírodnou rezerváciou s lesnými teplomilnými skalnými spoločenstvami. Trasa na hrad vedie krásnym zachovalým lesom po kľukatej cestičke.
Najlepší prístup je z obce Ruská Nová Ves, v ktorej pôjdete po hlavnej ceste stále rovno, až prídete na veľké parkovisko na konci obce s informačnou tabuľou Prešovská hradná cesta. Cesta na hrad vedie po červenej turistickej značke.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Penzión Zlatý jeleň ***
60b44c38462.webp Sever 27,30 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Rekreačné zariadenie Opalex…
7d6eac51295.webp Kokošovce 2,70 km
Plaza Beach Resort
ce9a227b284.webp Prešov 5,50 km
Mestský slaný bazén Delfín
cc13c0e689.webp Prešov 5,70 km
KONCERT MUZIKÁLOVÝCH A…
o600x600-KONCERT_MUZIKALOVYCH_A_FILMOVYCH_MELODII_20247895740.webp Prešov 6,10 km
The GOLDEN VOICES OF GOSPEL …
o600x600-The_GOLDEN_VOICES_OF_GOSPEL__USA___HALLELUJAH_TOUR_2025_202461115.webp Prešov 6,10 km
ABBA SHOW
o600x600-_202478101631.webp Prešov 6,10 km