Múzeum vín

Floriánova ulica, Prešov, Prešov

b993d4b1162.webp
 
Múzeum vín

Múzeum vín vzniklo v roku 1994 a jeho sídlom sa stali emotívne pivničné priestory pod Mestským úradom v Preš ove.Expozícia Múzea vín sa rozprestiera na ploche 500 m2 v dvoch podlažiach historických 500 ročných pivníc pod mestskou radnicou. Tvoria ju hlavne fľašové vína zo všetkých kútov sveta, doplnené trojrozmernými exponátmi z technológie výroby vína, ako aj pestovania viniča. V súčasnosti tvorí ponuku temer 2000 druhov vín. Návštevníci sú v múzeu sprevádzaní kvalifikovanými pracovníkmi, ktorí ovládajú aspoň jeden svetový jazyk.

V prvom podlaží sú umiestnené vína všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska zo zastúpením najrozmanitejších výrobcov - veľké výrobné podniky, malí súkromní výrobcovia, družstevné výroby alebo školské pivnice. Mnohé z vystavených vín sa bežne nepredávajú v obchodnej sieti, niektoré sú už z neexistujúcich výrob. Pri každej oblasti si návštevníci môžu prečítať na vyvesených textoch doplňujúce informácie - veľkosť oblasti, klimatické podmienky, najviac používané odrody viniča a pod. K radnici patrí aj tzv. Caraffova väznica postavená v roku 1504. V skutočnosti však nikdy ako väzenie neslúžila. Bol v nej sklad mestskej vinárne, zbrojnica a úschovňa mier a váh.
Expozícia
Expozícia je doplnená o fotogalériu známych odrôd viniča, ktoré slúžia na výrobu slovenských vín. Tokajskej oblasti je venovaná samostatná časť, kde je možné predstaviť históriu a technológiu výroby tokajského vína, základné tokajské odrody, ako aj klasické trojrozmerné exponáty charakterizujúce výrobu tokajských vín.

Druhé podlažie ponúka priestor na spoznanie skoro všetkých európskych výrobcov, ale aj vína z Ázie, Afriky, Austrálie a južnej Ameriky. Jedna časť expozície predstavuje výrobu šumivých vín s dôrazom na priblíženie klasickej metódy tejto technológie. Nájdeme tu však aj vína ďalších známych technológií - portské, sherry, madeira, vermút.
Predajňa

Múzeum vín Väčšina vystavených vín je určená aj na predaj alebo ochutnávku. Je len na návštevníkoch, čo chcú ochutnať alebo si kúpiť a odniesť so sebou. K tomu slúži štýlová predajňa, ktorá je súčasťou múzea. Zo zoznamu vín je možné rýchlo zistiť aktuálnu ponuku a vybrať požadovanú výrobu alebo druh vína aj s jeho presným označením a cenou. V predajni sa ale ponúkajú aj darčekové balenia vín v podobe kartónov, drevených kaziet, papierových tašiek vyrobených ručným spôsobom, ako aj drevených a kovových stojanov rôznych tvarov a veľkostí.

Nechýba ani široká ponuka ozdobných fliaš, džbánov, karáf a pohárov zo skla rôznych tvarov a objemov. Tieto vieme priamo na mieste dozdobiť zlatým alebo strieborným nápisom, venovaním a pod. Múzeum vín organizuje každoročne veľkú medzinárodnú prehliadku vín MUVINA.
Degustačná sála
Múzeum vín Najkrajšou a najväčšou miestnosťou v múzeu je degustačná sála. V nej vieme posadiť za dubové stoly a lavice max. 50 hostí. Ponúka priestor na usporiadanie rôznych akcií - od klasických degustácií po rodinné oslavy, svadby, promócie, firemné akcie, školenia. Upravuje sa podľa počtu hostí so spoločným alebo oddeleným sedením. Je možné upraviť ju aj na poriadanie veľkých recepcií, čiaš vína alebo rautov. Pre každý účel pripravujeme požadované menu v studenej aj teplej kuchyni. Ako doplnok programu môžeme ponúknuť živú cimbalovú hudbu, spevákov, harmonikárov, ľudových rozprávačov alebo aj karikaturistov.
Základom všetkých návštev je však degustácia vín rôzneho rozsahu podľa želania hostí doprevádzaná odborným výkladom. Pri degustácii sa hostia dozvedia ako ochutnávať víno, aké sú správne postupy, aké majú byť teploty pre rôzne vína, ako sa označujú naše a zahraničné vína a pod. Pre prípravu väčších návštev je preto potrebné ohlásiť sa vopred.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Penzión Zlatý jeleň ***
60b44c38462.webp Sever 28,00 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Krajské múzeum KMP
34660ebf240.webp Prešov 0,10 km
PRO MUSICA NOSTRA SAROSSIENSI…
o600x600-PRO_MUSICA_NOSTRA_SAROSSIENSI_2024__202431110756.webp Prešov 0,10 km
Jam Club
dd3d24d7803.webp Prešov 0,10 km
Safe Music Club - Coffee
6496ad23818.webp Prešov 0,10 km
Ťapákovci / DJZ Prešov
o600x600-Tapakovci___DJZ_Presov_202021293529.webp Prešov 0,20 km
CHICAGO / DJZ Prešov
o600x600-CHICAGO___DJZ_Presov_202391181433.webp Prešov 0,20 km