Most pod Šarišským hradom

Veľký Šariš, Veľký Šariš

Nová turistická atrakcia na Šariši láka cyklistov. Nový cyklochodník pod Šarišským hradom s unikátnym hradným mostom meria vyše 80 metrov. Netradičný tzv. hradbový most vedie cez rieku Torysu v trati európskej cyklistickej diaľnice, ktorú začali stavať v roku 2013. Most je súčasťou postupne budovaného cyklochodníka s medzinárodným označením Eurovelo 11, ktorý má po dokončení viesť z najsevernejšieho bodu Škandinávie Cape Nord v Nórsku až do gréckych Atén. Jeho celková dĺžka má byť cca 6 000 km, z toho 203 km bude prechádzať cez Slovensko. Mesto Veľký Šariš k nemu prispel trasou dlhou 5 km.

Bezbariérový a historický most totiž vyzerá, akoby odjakživa patril k stredovekému hradu vo Veľkom Šariši (okres Prešov). Tvoria ho oblúkovité, viac ako 14-metrov vysoké murované kamenné piliere v tvare hradných veží. Most je z dubového dreva a vyrobil ho tesársky majster Jaroslav Hyrja. Drevený most dlhý 11 metrov a široký 2 metre vyrábal 3 mesiace. Nepoužil pritom ani jediný klinec. Veľkou inšpiráciou bol pre neho most na hrade Krakovec v Čechách. Najkrajší most dnes patrí medzi nové atrakcie Šarišského hradu, ktorý sa stal vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Nachádza sa na Šarišskom vrchu nad mestečkom Veľký Šariš. Šarišský hrad vďaka obnove a pravidelnému kultúrnemu programu presiahol význam pôvodnej Šarišskej župy. Stal sa najnavštevovanejším turistickým objektom v okolí Prešova. Ponúka panoramatické výhľady nielen na okolitú prírodu, ale aj na iné hradné zrúcaniny. Areál hradu vám poskytne neobvyklé miesto na oddych či zábavu. V letných mesiacoch sa môžete zúčastniť "Filmovej noci na hrade" a začiatkom septembra sa tu konajú "Šarišské hradné dni".

Prístup: cez nový cyklochodník z Prešova cez Veľký Šariš alebo od Šarišských Michalian (okres Sabinov) okolo lesnej škôlky.
Zatiaľ nemá zľavu
Autor si neželá hodnotenia zverejniť

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Najbližšie objekty v okolí do 30 km

Šarišský hrad
1,10 km
5a87857e90.jpg Veľký Šariš
Mestské múzeum a galéria Veľký Šariš
3,00 km
d0c3a69284.jpg Veľký Šariš
Mestský bazén Šťuka
6,40 km
804e0c38511.jpg Prešov - Sídlisko III
Lanové centrum Outdoor Park
6,60 km
cf3e3b5b200.jpg Prešov
Kúpalisko u Komiňara
6,60 km
b2077c2e829.jpg Prešov - Sídlisko III
Mestské kúpalisko Sabinov
6,60 km
5a153997228.jpeg Sabinov
/images/users/20/1596198718_20.jpg
Kontaktná osoba

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie.