Kaštieľ Stropkov

Zámocká 519/3, Stropkov, Stropkov

d0e1e289225.webp
 
KAŠTIEĽ STROPKOV (zaniknutý Stropkovský hrad)
Dnešný stropkovský kaštieľ vznikol komplexnou prestavbou hradného paláca starého stropkovského nížinného hradu zbúraného po ničivom požiari v 18. storočí. 18. storočie bolo v našich geografických podmienkach obdobím baroka, a tak i tento kaštieľ vybudovali v barokovom slohu. V súčasnosti v budove sídli (okrem iného) Mestské múzeum a galéria. V múzejnej časti možno vidieť stálu výstavu predmetov a fotografií viažucich sa k dejinám mesta Stropkov a k životu v ňom.
Okrem toho sa tu pravidelne obmieňajú rozličné, neraz mimoriadne zaujímavé krátkodobé tematické výstavy. V priestoroch mestskej galérie pomenovanej po stropkovskom rodákovi, akademickom maliarovi Františkovi Veselom, možno obdivovať reprezentatívny výber z jeho tvorby, ako i príležitostné výstavy výtvarných diel iných autorov.
Pôdorys
Kaštieľ bol niekoľkokrát prestavaný a dispozične upravený. Z prestavieb bola pozoruhodná baroková interiérova úprava po roku 1711. Barokový zásah sa zachoval v niekdajšej poradnej sieni, ktorá je zdobená bohatou mušľovou a pásikovou štukovanou ornamentikou. Kaštieľ opravovali v prvej polovici 19. storočia. Klasicisticky ho prefasádovali. Vznikol aj predstavaný portikus, na ktorom je balkón s kovanou mrežou.
Súčasnosť
Stav historického sídla je veľmi dobrý. V kaštieli v Stropkove sa po vykonaní rekonštrukčných prác (v roku 2005) nachádzajú reprezentačné priestory, v ktorých sú reštauračné zariadenia. Na prízemí sa nachádza reštaurácia a letná terasa. V suteréne je vináreň. Na prvom poschodí je veľká spoločenská miestnosť na uskutočňovanie spoločenských a kultúrnych podujatí.
STROPKOVSKÝ HRAD

Stropkovský hrad bol hrad uprostred Stropkova, ktorý z väčšej časti zanikol v 18. storočí.

História

Počiatky histórie tohto hradu siahajú do prvej polovice 15. storočia a sú nerozlučne späté s mestom Stropkov. Hrad bol situovaný v južnej časti námestia Stropkova a vznikol postupným obostavaním pôvodnej kráľovskej mýtnej veže pri farskom kostole, ktorá plnila aj úlohu zvonice. Pôvodne mal asi len drevené palisádové opevnenie, ale postupom času sa vyvinul na plnohodnotný murovaný mestský hrad pentagonálneho pôdorysu, ako ho poznáme z roku 1767. Jeho majiteľmi boli Pereniovci (páni z Perína, Perényi) (1408-1657) a Peteovci (1657-1814).
Donedávna bol rozšírený názor, že hrad bol zbúraný po potlačení kuruckého povstania roku 1711, ale tento názor je chybný, keďže poznáme jeho pôdorys z roku 1767. Jeho zánik súvisí s požiarom mesta, keď bolo zničené celé centrum mesta ako aj hrad. Po požiari už nebol opravený a pracovití Stropkovčania si jeho murivo rozobrali na podmurovky svojich domov. Zachovala sa z neho južná časť východného krídla (dnes kaštieľ) a centrálny farský kostol, okolo ktorého bol hrad postavený.

Pozostatky hradu sa nachádzajú v poschodovej budove kaštieľa na východnej strane farského kostola a v gotickom uzávere presbytéria, ktoré bolo pôvodne hradnou kaplnkou. Základy hradu sú pod terénom v okolí farského kostola. Hradný komplex bol sčasti prestavaný na kaštieľ resp. obytnú stavbu a ostatné fortifikačné objekty boli neskôr rozobrané a použité pri novej výstavbe mesta.
Pôdorys

Vnútorný hrad mal útočištnú vežu, palác s kaplnkou a s vonkajším hradom bol spojený padacím mostom. Vonkajší hrad mal veľkú rozlohu a bol opevnený delovými baštami. Okolo vonkajšieho hradu viedla hlboká priekopa. Hrad, resp. opevnenie plnilo funkciu aj mestskej fortifikácie.
Súčasnosť

Pôvodný hrad je čiastočne zachovaný sčasti v murivách kaštieľa, ktorý stojí na jeho mieste, sčasti v budove kostola (hradná kaplnka a veža) a časť hradu leží stále aj pod povrchom námestia.

Archeologický výskum
V okolí kaštieľa prebieha v týchto dňoch archeologický výskum, ktorý odhalil hradby z pôvodného hradu. Z južnej časti, už odkrytých, hradieb, by mala vzniknúť vstupná brána ku kaštieľu. Z východnej strany bude murivo vytiahnuté z terénu a po presnom zameraní pôvodných základov by symbolicky znázorňovalo kadiaľ hradby pôvodne prebiehali.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

ZOO Stropkov
56ab7411590.webp Stropkov 0,40 km
Gréckokatolícky drevený chrám…
8d2f0d9a824.webp Potoky 6,60 km
Pštrosie Kráľovstvo
fdf5a039657.webp Vyšný Hrabovec 12,80 km
Múzeum ukrajinskej kultúry
caec1a02678.webp Svidník 13,10 km
Vojenské múzeum - Svidník
6b7184d3429.webp Svidník 13,40 km
70. slávnosti rusínsko…
o600x600-70__slavnosti_rusinsko_ukrajinskej_kultury_24_2024123131156.webp Svidník 13,60 km