Hrad Bačkov

Bačkov, Bačkov

22ae1962525.webp
 
HRAD BAČKOV

Bačkovský hrad bol hrad nachádzajúci sa pri dnešnej obci Bačkov. Stopy po hrade sa nachádzajú pravdepodobne pod ruinou kaštieľa priamo v obci Bačkov. Obec sa nachádza 8 km za Dargovským priesmykom, 5 km od Sečoviec.
Ďalšie názvy: Bačkovský hrad; 1321 Purustyan, 1322 castrum Porostian, Parosthian
História
Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1320. Hrad bol kráľovským majetkom, spravovali ho spiculatori (kráľovskí hraničiari, ktorým bol hrad zverený, zodpovedali panovníkovi). Koncom 13. storočia panovník daroval hrad Petrovi Peteňovi. Ten stál na strane kráľa Karola Róberta v boji proti Omodejovcom. Potom sa však pripojil k vzbure proti kráľovi, ktorá bola postupne potlačená a panstvo mu bolo skonfiškované. Panstvo s hradom získal šarišský župan Mička z rodu Ákošovcov.

Mička panstvo s Braničevským hradom vymenil s kráľom Karolom Róbertom za iný majetok. (Na tomto mieste sa zdroje rozchádzajú). Podľa jednej skupiny zdrojov bol Braničevský hrad počas vzbury zničený (1317) a začiatkom 14. storočia bol neďaľeko, priamo v dedine postavený hrad Bačkov. Za jeho zakladateľa sa často uvádza práve Mička z rodu Ákošovcov. Pravdepodobnejšie však je, že Braničevský hrad úplne zničený nebol (prípadne bol na tom istom mieste obnovený), užívali ho ďalší vlastníci a do Bačkova sa presťahovali až neskôr. Totiž mnohé zdroje o Braničevskom hrade po potlačení vzbury hovoria ako o Bačkove a hrady teda vôbec nerozlišujú. Zdroje sa však zhodujú, že po roku 1355 Braničevský hrad začal pustnúť a jeho majitelia sa najneskôr potom definitívne presunuli na Bačkov. Preto následne budeme hovoriť o panstve pod ktoré patrili oba hrady.

Po zámene s Mičkom daroval kráľ Karol Róbert panstvo Bakšovcom. Tí si podelili majetky a v roku 1329 sa panstvo dostalo do rúk pána Tomáša a jeho syna Ladislava. V roku 1355 došlo k ďalšej deľbe a panstvo získal spríbuznený pán zo Sečoviec (alebo pán Sečovský zo Šomy). V 15. storočí sú majiteľmi panstva Čapiovci. Ďalší osud hradu (hradov) v 16. storočí je sporný. Za vlastníka sa uvádza Juraj Rákoczi (1569) (niektoré zdroje uvádzajú Juraja I. Rákocziho ale vzhľadom na dátum to nie je možné). Ako ďalší spolumajitelia hradu (1598) sa uvádzajú Mikuláš Bočkaj, František Rákoczi, Štefan Kecer a Peter Sokol.

V roku 1663 bol majiteľom Bačkovského hradu Štefan Bočkaj (pravdepodobne potomok Štefana Bočkaja) a Juraj Soos. Bočkaj sa zapojil do plánovaného Vešeléniho sprisahania. Po odhalení sprisahania bol zbavený majetku, hrad Bačkov bol zbúraný (1688) a kráľ Leopold I. panstvo odovzdal barónovi Fischerovi (1693) a jeho rodine. V roku 1750 dal vtedajší majiteľ panstva Michal Fischer postaviť na mieste Bačkovského hradu kláštor. Ďalšími majiteľmi bačkovského panstva po Fischerovcoch boli Semerovci, Mariášovci, Pukyovci, Kolnášovci a Forgáčovci. Počas 2. svetovej vojny zničili obec aj s kaštieľom Nemci.

Legenda

Legenda vraví, že pán hradu Bačkov zavraždil manželku budúceho kráľa Kolomana. Ani v príbehu o hrade Bačkov nie je zatiaľ možné presne určiť medzník oddeľujúci legendu od skutočnosti. Nad hradom Bačkov však ako ťažké olovené chmáry visí tajomstvo. Ľudia v okolí, keď prechádzajú okolo, iba sa prekrižujú a ponáhľajú sa preč. Je to miesto prekliate. Dnes by sme to nazvali miestom zhluku negatívnej energie. Tí najstarší pamätníci tvrdia, že hradný pán sa počas temných nocí dopúšťal najťažších zločinov. Hovorí sa, že kto naruší spánok mŕtvych, ten je spolčený s diablom. Vykrádal hroby a v hrade hromadil vzácne artefakty. O týchto udalostiach sa ešte aj dnes hovorí iba stíšeným hlasom.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Kaštieľ Nižná Kamenica
e7160b3d779.webp Nižná Kamenica 10,70 km
Kaštieľ Sirmaiovcov
3bd9a57831.webp Rakovec nad Ondavou 12,20 km
Kúpalisko Trebišov
e275f893654.webp Trebišov 15,10 km
Kaštieľ Trebišov
92adea7866.webp Trebišov 15,60 km
Múzeum Trebišov
0d11fbf8262.webp Trebišov 15,60 km
Hrad Parič
c7af378a649.webp Trebišov 15,70 km