Múzeum Trebišov

M. R. Štefánika 257/65, Trebišov, Trebišov

0d11fbf8262.webp
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína

Vlastivedné múzeum vzniklo v roku 1954 v Sečovciach, pričom v Trebišove pôsobí od roku 1981. Múzeum zhromažďuje a sprístupňuje doklady o vývoji Trebišovského okresu, pričom sa špecializuje na dejiny poľnohospodárstva a tokajského vinohradníctva na východnom Slovensku.
Jeho sídlom je kaštieľ, ktorý dal postaviť v roku 1786 gróf I. Čáky v barokovo-klasicistickom slohu zo zvyškov hradu Parič. V 30.-tych rokoch 19.-teho storočia ho zdedila rodina Andrášiovcov, ktorá ho prestavala v neorenesančnom slohu a obklopila parkom s cudzokrajnými drevinami. V parku sa nachádza aj neogotická hrobka tejto rodiny z konca 19.-teho storočia. Od roku 2012 nesie múzeum nový názov - Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

Historická stavba trebišovského kaštieľa prešla v rokoch 2015 - 2016 rozsiahlou rekonštrukciou, prostredníctvom ktorej kaštieľ zmenil svoj šat a získal komfortný, štýlový charakter i vzhľad. V komnatách sa snúbi minulosť so súčasnosťou, umenie s tradícou, kultúra s vnímavosťou. Pre všetky vekové kategórie v ňom vznikol priestor na realizáciu svojich predstáv. Od detičiek z materskej školy, cez veľkých školákov, stredoškolákov, študentov vysokých škôl až po celé rodiny, turistov, návštevníkov.
Expozície:

Expozícia histórie poľnohospodárstva na východnom Slovensku:
      
Parná oracia súprava

Expozícia bola sprístupnená v roku 1985. Dokumentuje zavedenie novej, modernejšej a výkonnejšej techniky pre hlbokú orbu na prelome 19. a 20. storočia. Nachádza sa v exteriéri zadného dvora.
        
Vývoj mlatby

Expozícia bola otvorená v roku 1986. Dokumentuje históriu mlátenia obilia od cepov až po súčasné mlátenie kombajnom. Je umiestnená v zadnom dvore v novodobej adaptovanej budove.
Cestami práce a bojov za chlieb

Patrí medzi najrozsiahlejšie stále expozície v Múzeu a kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove. Otvorená bola roku 1987. Umiestnená je v komnatách na prízemí a na prvom poschodí kaštieľa. Expozícia prezentuje dejiny poľnohospodárstva na východnom Slovensku od praveku po polovicu 20. storočia. Po revolúcii bola expozícia zredukovaná o celý juhozápadný trakt, v ktorom bola prezentácia poľnohospodárstva a spoločnosti po 2. svetovej vojne.
Expozícia je rozdelená na niekoľko výstavných celkov:

-    Praveké poľnohospodárstvo na území východného Slovenska;
-    Včasnohistorické poľnohospodárstvo na východnom Slovensku;
-    Poľnohospodárstvo Slovanov na východnom Slovensku;
-    Poľnohospodárstvo v období feudálnej spoločensko-ekonomickej formácie;
-    Poľnohospodárstvo v období kapitalistickej spoločensko-ekonomickej formácie;
-    Poľnohospodárstvo v rokoch 1918-1945.

Poľnohospodárske stroje a mechanizmy

Expozícia bola otvorená v roku 1988. Dokumentuje poľnohospodárske stroje a mechanizmy z konca 19. a prvej polovici 20. storočia. Je umiestnená v zadnom dvore v adaptovanej budove.

Expozícia vinohradníctvo a vinárstvo na Slovensku s archívom tokajských vín:
        
Tokajské vinohradníctvo a vinárstvo
       
Expozícia bola otvorená v roku 1990. Dokumentuje dejiny a súčasnosť tokajského vinohradníctva a vinárstva na Slovensku. Expozícia je zriadená v pivničných priestoroch kaštieľa.

Archív tokajských vín

Archív bol sprístupnený v roku 2003. Dokumentuje výrobcov tokajských vín a zhromažďuje nové vzorky podľa ročníkov. Nachádza sa v pivnici kaštieľa.

Expozícia poľovníctva a ochrany zveri
    
Expozícia Tradičné remeslá južného Zemplína

Expozícia bola otvorená v roku 1992. Prezentuje a dokumentuje zanikajúce a zaniknuté remeslá Zemplína. Tematicky sa člení na tri na seba nadväzujúce celky – povrazníctvo, kováčstvo a kolárstvo. Nachádza sa v budove bývalého čeľadinca.

Expozícia Ľudový odev južného Zemplína

Expozícia bola otvorená v roku 1994. Dokumentuje spôsob obliekania ľudu južného Zemplína v prvej polovici 20. storočia. Nachádza sa v budove bývalého čeľadinca.

Expozícia Ľudová drevorezba a plastika Zemplína

Expozícia bola otvorená v roku 2005. Prezentuje tradičné postupy súčasnej ľudovej tvorby slovenskej časti historického Zemplína. Nachádza sa v hospodárskej budove – niekdajšom byte koniara.

Stála výstava Andrássyovci na Trebišovsku

Expozícia bola sprístupnená v roku 2009 s podporou Rotary klubu v Trebišove. Dokumentuje históriu rodiny Andrássyovcov, zobrazuje ich rezidencie na území južného Zemplína a portréty jednotlivých členov šľachtického rodu. Je umiestnená na prízemí južného krídla kaštieľa.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Kaštieľ Trebišov
92adea7866.webp Trebišov 0,00 km
Hrad Parič
c7af378a649.webp Trebišov 0,50 km
Kúpalisko Trebišov
e275f893654.webp Trebišov 0,60 km
Hrad Bačkov
22ae1962525.webp Bačkov 15,60 km
Kaštieľ Sirmaiovcov
3bd9a57831.webp Rakovec nad Ondavou 17,70 km
Hrad Slanec
56cf9449882.webp Slanec 18,50 km