Múzeum Trebišov

M. R. Štefánika 257/65, Trebišov, Trebišov

0d11fbf8262.webp
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína

Vlastivedné múzeum vzniklo v roku 1954 v Sečovciach, pričom v Trebišove pôsobí od roku 1981. Múzeum zhromažďuje a sprístupňuje doklady o vývoji Trebišovského okresu, pričom sa špecializuje na dejiny poľnohospodárstva a tokajského vinohradníctva na východnom Slovensku.
Jeho sídlom je kaštieľ, ktorý dal postaviť v roku 1786 gróf I. Čáky v barokovo-klasicistickom slohu zo zvyškov hradu Parič. V 30.-tych rokoch 19.-teho storočia ho zdedila rodina Andrášiovcov, ktorá ho prestavala v neorenesančnom slohu a obklopila parkom s cudzokrajnými drevinami. V parku sa nachádza aj neogotická hrobka tejto rodiny z konca 19.-teho storočia. Od roku 2012 nesie múzeum nový názov - Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.

Historická stavba trebišovského kaštieľa prešla v rokoch 2015 - 2016 rozsiahlou rekonštrukciou, prostredníctvom ktorej kaštieľ zmenil svoj šat a získal komfortný, štýlový charakter i vzhľad. V komnatách sa snúbi minulosť so súčasnosťou, umenie s tradícou, kultúra s vnímavosťou. Pre všetky vekové kategórie v ňom vznikol priestor na realizáciu svojich predstáv. Od detičiek z materskej školy, cez veľkých školákov, stredoškolákov, študentov vysokých škôl až po celé rodiny, turistov, návštevníkov.
Expozície:

Expozícia histórie poľnohospodárstva na východnom Slovensku:
      
Parná oracia súprava

Expozícia bola sprístupnená v roku 1985. Dokumentuje zavedenie novej, modernejšej a výkonnejšej techniky pre hlbokú orbu na prelome 19. a 20. storočia. Nachádza sa v exteriéri zadného dvora.
        
Vývoj mlatby

Expozícia bola otvorená v roku 1986. Dokumentuje históriu mlátenia obilia od cepov až po súčasné mlátenie kombajnom. Je umiestnená v zadnom dvore v novodobej adaptovanej budove.
Cestami práce a bojov za chlieb

Patrí medzi najrozsiahlejšie stále expozície v Múzeu a kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove. Otvorená bola roku 1987. Umiestnená je v komnatách na prízemí a na prvom poschodí kaštieľa. Expozícia prezentuje dejiny poľnohospodárstva na východnom Slovensku od praveku po polovicu 20. storočia. Po revolúcii bola expozícia zredukovaná o celý juhozápadný trakt, v ktorom bola prezentácia poľnohospodárstva a spoločnosti po 2. svetovej vojne.
Expozícia je rozdelená na niekoľko výstavných celkov:

-    Praveké poľnohospodárstvo na území východného Slovenska;
-    Včasnohistorické poľnohospodárstvo na východnom Slovensku;
-    Poľnohospodárstvo Slovanov na východnom Slovensku;
-    Poľnohospodárstvo v období feudálnej spoločensko-ekonomickej formácie;
-    Poľnohospodárstvo v období kapitalistickej spoločensko-ekonomickej formácie;
-    Poľnohospodárstvo v rokoch 1918-1945.

Poľnohospodárske stroje a mechanizmy

Expozícia bola otvorená v roku 1988. Dokumentuje poľnohospodárske stroje a mechanizmy z konca 19. a prvej polovici 20. storočia. Je umiestnená v zadnom dvore v adaptovanej budove.

Expozícia vinohradníctvo a vinárstvo na Slovensku s archívom tokajských vín:
        
Tokajské vinohradníctvo a vinárstvo
       
Expozícia bola otvorená v roku 1990. Dokumentuje dejiny a súčasnosť tokajského vinohradníctva a vinárstva na Slovensku. Expozícia je zriadená v pivničných priestoroch kaštieľa.

Archív tokajských vín

Archív bol sprístupnený v roku 2003. Dokumentuje výrobcov tokajských vín a zhromažďuje nové vzorky podľa ročníkov. Nachádza sa v pivnici kaštieľa.

Expozícia poľovníctva a ochrany zveri
    
Expozícia Tradičné remeslá južného Zemplína

Expozícia bola otvorená v roku 1992. Prezentuje a dokumentuje zanikajúce a zaniknuté remeslá Zemplína. Tematicky sa člení na tri na seba nadväzujúce celky – povrazníctvo, kováčstvo a kolárstvo. Nachádza sa v budove bývalého čeľadinca.

Expozícia Ľudový odev južného Zemplína

Expozícia bola otvorená v roku 1994. Dokumentuje spôsob obliekania ľudu južného Zemplína v prvej polovici 20. storočia. Nachádza sa v budove bývalého čeľadinca.

Expozícia Ľudová drevorezba a plastika Zemplína

Expozícia bola otvorená v roku 2005. Prezentuje tradičné postupy súčasnej ľudovej tvorby slovenskej časti historického Zemplína. Nachádza sa v hospodárskej budove – niekdajšom byte koniara.

Stála výstava Andrássyovci na Trebišovsku

Expozícia bola sprístupnená v roku 2009 s podporou Rotary klubu v Trebišove. Dokumentuje históriu rodiny Andrássyovcov, zobrazuje ich rezidencie na území južného Zemplína a portréty jednotlivých členov šľachtického rodu. Je umiestnená na prízemí južného krídla kaštieľa.
Zatiaľ nemá zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Kaštieľ Trebišov
92adea7866.webp Trebišov
Hrad Parič
c7af378a649.webp Trebišov
Kúpalisko Trebišov
e275f893654.webp Trebišov
Hrad Bačkov
22ae1962525.webp Bačkov
Kaštieľ Sirmaiovcov
3bd9a57831.webp Rakovec nad Ondavou
Hrad Slanec
56cf9449882.webp Slanec
/images/users//20/1611486773_20.jpg
Slovago .sk

Hodnotenie [0]

 • Jedlo
  0,00%
 • Nápoje
  0,00%
 • Čistota
  0,00%
 • Obsluha
  0,00%
 • Cena
  0,00%
 • Prevádzka
  0,00%
Pridať hodnotenie