Myšľanské obecné múzeum
Prvé slávnostné otvorenie bolo 26. júna 1998. Múzeum sa nachádza v budove kláštora, pochádzajúceho z 13. storočia. Cieľom múzea je prezentácia a zhromažďovanie archeologických a kultúrnych pamiatok z regiónu, prevažne z vykopávok lokality európskeho významu nachádzajúcich sa v obci, t. j. opevnenej remeselníckej osady otomansko-füzesabonskej kultúry, starej 3400-3700 rokov, zo staršej a začiatku strednej doby bronzovej. Všetky doteraz vykopané artefakty, cca 2000 nádob, 5000 rôznych bronzových, kamených, kostených predmetov, niekoľko ton črepov a mnoho kostier boli umiestnené v depozitároch.
Múzeum prezentuje cirkevné dejiny, dejiny rádov v regióne i dejiny obce. Nachádza sa tu aj zbytok jezuitskej knižnice zo 16.-19. storočia i výstava minerálov a hornín. Nachádzajú sa tu európske unikáty, napr. rituálny chlieb starý 3700 rokov, detské hračky, vozíky, hrkálky a iné.
Ďalším unikátom múzea je vstup do podzemných chodieb, vybudovaných pôvodne mníchmi a pracovníkmi kláštora, ktoré ústia až na bývalí lom Skalka. Avšak nezachovali sa v celkovej dĺžke. Ich účelom bola ochrana a možnosť prípadného úteku. Ambíciou pracovníkov múzea je vybudovať podzemnú expozíciu vrátane sprístupnenia katakomb, stať sa najväčším odborným múzeom na dobu bronzovú, vybudovať trezorovú miestnosť.
Archeologické pamiatky
Archeologické pamiatky po najstarších obyvateľoch boli nájdené na kopci Skalka nad Olšavou, ale aj na Konopiskách, Várhegyi, Alameneve - kamenné štiepané nástroje, čepele a ich zlomky, ktorých vek sa pohybuje od 100 000 do 40 000 rokov. Významné archeologické nálezy sa našli na plochej vyvýšenie Várhegy, na ktorej bola v rokoch 1800 - 1700 p.n.l. založená opevnená osada. Na tejto lokalite sa od roku 1977 realizuje systematický archeologický výskum, ktorého výsledky patria k najvýznamnejším na Slovensku a najznámejším v zahraničí.
Nájdené artefakty dokumentujú vysokú životnú úroveň, technologickú zručnosť - napríklad hrnčiarstvo doviedli do dokonalosti bez toho, aby poznali hrnčiarsky kruh. Obyvatelia osady boli nielen zdatní metalurgovia, ale aj výborní obchodníci - svoje výrobky po starodávnej obchodnej ceste vymieňali za jantár (zo severu) a stredomorské mušle (z juhu). Úžasné kultúrne a duchovné bohatstvo, ktoré tu môžete vidieť a pocítiť vyráža dych a napĺňa úctou.