Múzeum letectva Košice
Vývoj letectva a leteckej techniky od počiatkov do roku 1943 dokumentuje prvé Letecké múzeum na Slovensku, ktoré bolo pre verejnosť sprístupnené 24. augusta 2002 v areáli letiska v Košiciach.
O situovaní Múzea letectva do Košíc rozhodlo viacero faktorov. V Košiciach bolo od roku 1924 v poradí druhé letisko na Slovensku a tvorilo najvýznamnejší letecký uzol na východe vtedajšej Československej republiky. Hlavné sídlo tu má aj Slovenské technické múzeum, ktoré je svojím múzejným potenciálom zárukou jeho úspešnosti.
V Košiciach v 50-tych rokoch 20. storočia bola založená Vysoká vojenská letecká škola, neskôr Vojenská letecká akadémia gen. M. R. Štefánika, ktorá významnou mierou prispela k rozvoju letectva na Slovensku. Sídlo tu má aj pobočka Slovenského národného aeroklubu. Okrem toho Košice sú s históriou letectva späté cez mnohé ukážky lietania a leteckej techniky, tu sa uskutočnili jedny z prvých letov balónom na Slovensku. V tomto meste ešte pred rokom 1918 poriadali z celouhorského hľadiska významné prednášky a propagačné podujatia o letectve.
V Slovenskom technickom múzeu sa sústredila staršia letecká technika, pozostávajúca hlavne zo vzácnej kolekcie leteckých motorov, meracích, navigačných a iných prístrojov, používaných v lietadlách. Múzeum letectva bolo po prvýkrát verejnosti sprístupnené 23. augusta 2002, 2.etapa bola slávnostne otvorená 3. októbra 2003. Zdokumentovaný je vývoj letectva od prvých pokusov človeka dostať sa do vzduchu pomocou rôznych technických prostriedkov až po rozvoj kozmickej a raketovej techniky.
Expozície
V interiéri i exteriéri expozície je vyše 30 historických strojov a prístrojov, letecké motory, meracie, navigačné a iné prístroje používané v lietadlách. Osobitnú a najzaujímavejšiu skupinu tvoria zbierky originálnych lietadiel. Sú to najmä vojenské lietadlá typ MIG-15, MIG-21, vrtuľníky, stíhač bombardér SU-22, prepadový stíhač SU-15 TM (darovaný ukrajinským prezidentom Kučmom 14.6.2001), poľnohospodársky Z-37 A "Čmeliak", vetroň VT 116 Orlík, ultraľahký Mitchel B-10, v celkovom počte 18 originálnych lietadiel. V expozícii je umiestnených 24 ks historických leteckých motorov, počnúc rokmi 1915/16 až po najnovšie letecké prúdové motory R 13 F 2 S-300. Expozíciu dopĺňajú letecké modely, makety historických lietadiel, v počte asi 50 ks.
Múzeum letectva a leteckej techniky je koncipované do historických etáp:
- Expozícia počiatkov letectva do roku 1945
- Expozícia od roku 1945
- Expozícia prístrojovej techniky
- Galéria prezidentských lietadiel
- Cestná doprava
Expozícia cestnej dopravy
Historické a dopravné prostriedky s motorom i bez neho; bicykle, motocykle, osobné i nákladné automobily. Vystavené sú zbierky Veterán klubu Cassovia Retro Košice doplnené exponátmi Slovenského technického múzea (priestory ML).
Unikátnou je výstava "PER ARDUA AD ASTRA" PRÍBEH SLOVÁKOV V ROYAL AIR FORCE (1940 -1945)" venovaná slovenským letcom, ktorí počas druhej svetovej vojny pôsobili v britskom Kráľovskom letectve (RAF).
Letecké technológie – vývoj leteckých konštrukcií