Socha Anjela

Háj, Háj

545a98a9764.webp
 
Socha Anjela (rekvizita z filmu Za nepriateľskou líniou)

Na potulkách Slovenskom sa dá naraziť naozaj na rôzne netradičné veci. Jednou z nich je aj socha anjela s odlomeným krídlom v obci Háj. Samotná socha je vyrobená z polystyrénu, je vysoká cca 10 metrov. Nie je to len obyčajná socha. Táto je špecifická tým, že bola použitá ako rekvizita v americkom vojnovom filme Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Lines), kde si hlavnú úlohu zahral Owen Wilson a Gene Hackman.

Socha ako netradičná atraktivita je pomerne často navštevovaná turistami, alebo náhodnými okoloidúcimi a pravdepodobne každý, kto bude prechádzať obcou sa pri nej zastaví. Je ľahko dostupná a v prípade núdze vás k nej navedú informačné tabule. Návštevu sochy anjela si mnohí spoja s návštevou Hájskych vodopádov, ktoré sa nachádzajú obďaleč. Tí viac aktívni zbehnú ešte do neďalekej Zádielskej tiesňavy alebo si pozrú zrúcaninu Turnianskeho hradu.

Prístup

Nájsť sochu anjela v obci Háj nie je žiaden problém. Leží kúsok od cesty, na cintoríne pri miestnom kostole. Sochu trochu zakrývajú stromy, takže nemusí byť úplne vidieť od hlavnej cesty. Ak však narazíte na kostol, ktorý sa nachádza na začiatku dediny smerom od Turne nad Bodvou, tak ste na správnom mieste. Pred kostolom je aj malé parkovisko.
Sochu určite neminiete, pokiaľ pôjdete po žltej značke smerom z Turnianskeho hradu k Hájskym vodopádom. Stred obce ďalej križuje modrá a zelená trasa zo Zádielskej tiesňavy do Drienoveckých kúpeľov. V obci sa potom vydajte smerom na juh, až po pár minútach dorazíte ku kostolu so sochou anjela.

O filme a o soche anjela

Hlavnú úlohu si vo filme zahrali herci Owen Wilson a Gene Hackman. Film s rozpočtom 40 mil. amerických dolárov sa natáčal aj na Slovensku a spomínaná rekvizita bola nakoniec darovaná obci Háj. Scénu s hájskym anjelom možno vidieť na začiatku a v záverečnej scéne na konci filmu. Po skončení natáčania bola prevezená vrtuľníkom na miestny cintorín, na takzvanú Anjelskú cestu. Film sa natáčal v roku 2000 a kuriozitou je, že v tomto roku bolo v čase natáčania tak málo snehu, že vo všetkých scénach bol sneh umelo dorobený. Práve v obci Háj malo filmové štúdio svoje dielne a zariadenie na výrobu snehu, navyše v samotnom filme si úlohu komparzistov vyskúšala takmer celá dedina a niet sa preto čudovať že socha anjela skončila práve v tejto obci.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Penzión Zlatý jeleň ***
60b44c38462.webp Sever 28,80 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Hájske vodopády
d67b027f801.webp Háj 1,00 km
Turniansky hrad
f178c91b827.webp Turňa nad Bodvou 2,30 km
Kaštieľ Drienovec
7a48e0e4145.webp Drienovec 7,80 km
Hrhovský vodopád
e9f42982454.webp Hrhov 8,30 km
Kúpalisko Medzev
5a8f306c744.webp Medzev 8,70 km
Múzeum kinematografickej…
8d6e7af6264.webp Medzev 8,70 km