Hájske vodopády

Háj, Háj

d67b027f801.webp
Hájske vodopády

Čarovné vodopády ukryté v lesoch Hájskej doliny (neďaleko cesty medzi obcami Háj a Hačava) patria k najkrajším prírodným výtvorom v Slovenskom krase. Najvyšší z týchto vodopádov meria viac ako 6,5 metra, okrem neho sa tu nachádzajú ešte tri veľké – asi 5-metrové – a niekoľko menších vodopádov. Šum padajúcej vody a krása panenskej východoslovenskej prírody činia z návštevy tejto lokality vskutku neopakovateľný zážitok.
Hájska dolina susedí so Zádielskou tiesňavou, ktorá má mimoriadne krásne skalnaté útvary. Vodopády sa valia z travertínových hrádzí, ktoré boli vytvorené potokom Garádics a sú vysoké od 1 až po 7 metrov. Ich výdatnosť sa odvíja od množstva zrážok. V zimnom období zamŕzajú a vytvárajú ľadové steny a cencúle.
V Hájskej doline sa vyskytuje množstvo vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov, pestrosť flóry je podmienená inverziou vegetačných pásiem. Dolina oddeľuje od seba dve najvýchodnejšie planiny Slovenského krasu a to Jasovskú planinu a Zádielskú planinu. Dolinou preteká 14 km dlhý Hájsky potok, ktorý pramení na rozhraní Slovenského krasu a Volovských vrchov. Je ľavostranným prítokom rieky Turňa. Na konci tiesňavy vytvára v travertínových hrádzach v oblasti od Čertovho mosta vďaka výškovým rozdielom až 300 metrov sústavu vodopádov rôznej veľkosti.
 
Medzi najväčšie a najnavštevovanejšie vodopády smerom z obce Háj do obce Hačava, na ktoré poukazujú aj tri smerovníky nachádzajúce sa na ceste medzi týmito obcami, patria:
 
» Dolný Hájsky vodopád vysoký cca 5 m (od asfaltovej cesty je označený ako vodopád č. 1),
» Hájsky vodopád Veľký most vysoký cca 3,1 m,
» Hájsky vodopád Malý perej vysoký cca 2 m,
» Hájsky vodopád Malý most vysoký cca 3 m,
» Hájsky vodopádik vysoký cca 1,5 m
» Veľký Hájsky vodopád vysoký cca 7 m (od asfaltovej cesty je označený ako vodopád č. 2),
» Stredný Hájsky vodopád vysoký cca 3,9 m (od asfaltovej cesty je označený ako vodopád č. 3),
» Horný Hájsky vodopád vysoký cca 5,3 m (od asfaltovej cesty je označený ako vodopád č. 4).
 
Pri Veľkom Hájskom vodopáde môžete nájsť altánok, lavičky a ohniská. Lavičku nájdete aj pri Strednom Hájskom vodopáde. Najlepšie je absolvovať prechádzku lesom popri potoku. Vodopády Hájsky vodopád Veľký most a Hájsky vodopád Malý most sú z časti ľudským výtvorom.
Prístup
Dolina má asi 4 kilometre (z Hája do Hačavy) a vedie ňou asfaltová cesta. K vodopádom sú vychodené cestičky. Ak pôjdete hore dolinou, stačí sledovať ľavú stranu cesty a chodníčky určite nájdete. Nemusíte sa vždy vrátiť späť na cestu, oveľa výhodnejšie je ostať pri potoku a ísť proti prúdu k ďalšiemu vodopádu. Chodníčky popri potoku sú široké, vychodené a neprehliadnuteľné.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Penzión Zlatý jeleň ***
60b44c38462.webp Sever 28,90 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Socha Anjela
545a98a9764.webp Háj 1,00 km
Turniansky hrad
f178c91b827.webp Turňa nad Bodvou 3,30 km
Hrhovský vodopád
e9f42982454.webp Hrhov 8,10 km
Kúpalisko Medzev
5a8f306c744.webp Medzev 8,10 km
Múzeum kinematografickej…
8d6e7af6264.webp Medzev 8,10 km
Kaštieľ Drienovec
7a48e0e4145.webp Drienovec 8,50 km