Vihorlatské múzeum

Námestie slobody 1, Humenné, Humenné

d781aa7783.webp
Vihorlatské múzeum
Vihorlatské múzeum vzniklo v roku 1960, pričom od roku 1969 sídli v budove renesančného kaštieľa zo 17. storočia. Kaštieľ vznikol na prelome 16. a 17. storočia a spája sa s osudom rodiny Drugethovcov. V súčasnosti sú v kaštieli historické a vlastivedné zbierky múzea.

Stále expozície:

- Umelecko - historická expozícia vznikla v roku 1971. Predstavuje sa tu bytová kultúra šľachty od renesancie po 20. storočie.

- Prírodovedná expozícia v severnom krídle kaštieľa je zameraná na prírodné pomery okresu Humenné.

- Galerijné oddelenie sa od svojho vzniku od roku 1989 zaoberá výstavnou, kultúrno-výchovnou a publikačnou činnosťou. Poriada výstavy domácich i zahraničných autorov, vo svojej kartotéke sústreďuje informácie o živote a diele umelcov z regiónu.

V parku kaštieľa je umiestnená Expozícia ľudovej architektúry a bývania.
V súčasnom období je v zbierkových fondoch múzea sústredených viac než stotisíc kusov zbierkových predmetov. Napriek autenticite každého z nich medzi najhodnotnejšie patria nálezy keltských mincí (Ptičie), hromadný nález mincí zo 17. storočia (Topoľa), unikátne starožitné zbrane a brnenia, barokové ikony, hodnotné obrazy, pôvodný mobiliár a mnohé ďalšie vzácne zbierkové predmety.  činnosť.
Prvá stála expozícia „Kultúra bývania feudálov“ bola verejnosti sprístupnená už v roku 1971 a postupne rozširovaná a reinštalovaná (1982, 1987, 1991) tvorí základ prezentácie múzea. V roku 1973 bola sprístupnená expozícia novších dejín. V auguste 1984 bola pre verejnosť otvorená expozícia ľudovej architektúry a bývania.
Od roku 1989 je súčasťou múzea Galerijná sieň Oresta Dubaya, prírodovedná expozícia pribudla v roku 1990.  V rokoch 1996 - 2008 život a históriu rómskeho etnika na Východnom Slovensku približovala návštevíkom výstava Z dejín Rómov na Slovensku.
Zatiaľ poslednou otvorenou stálou expozíciou, ktorej prehliadku od roku 2009 ponúka múzeum verejnosti je Sakrálna expozícia s kaplnkou Panny Márie v pôvodnych priestoroch kaštieľa v Humennom. Okrem stálych expozícií múzeum každoročne pripravuje pre svojich návštevníkov pestrú paletu výstav a podujatí.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km