Liptovské múzeum v Ružomberku
Založené v roku 1912 skupinou nadšencov okolo Artúra a Júliusa Kűrthiovcov, zoskupených v Liptovskej muzeálnej spoločnosti. Pôvodným sídlom múzea bola stará fara z 15. storočia, na mieste ktorej sa v súčasnosti nachádza mauzóleum Andreja Hlinku.
Od roku 1937 múzeum sídli v reprezentatívnej budove, postavenej v 30. rokoch 20. storočia podľa projektu významného ružomberského architekta Vojtecha Donnera (1901 – 1945). Mecénom výstavby novej muzeálnej budovy, jednej z prvých účelových stavieb svojho druhu na Slovensku, bolo mesto Ružomberok. Stavbu realizoval miestny staviteľ Július Záchenský.
Expozície múzea ponúkajú návštevníkovi komplexný obraz o živej i neživej prírode Liptova, významných archeologických nálezoch a lokalitách, jeho histórii od najstarších čias po súčasnosť i možnosť pokochať sa skvostami umelecko-historických pamiatok regiónu, vystavenými v Galérii sakrálneho umenia a expozícii Štefana Šovánku. Osobitná pozornosť je venovaná histórii výroby papiera na Slovensku a osobnosti Andreja Hlinku. Súčasťou ponuky je aj množstvo kultúrnych a vzdelávacích podujatí, výstavných projektov, vrátane národných a medzinárodných prehliadok umeleckej fotografie, tradične spájanej s tvorivým autorským zázemím Ružomberka a inštitúciou Liptovského múzea.
Stále expozície: geológia, paleontológia a botanika, zoológia, feudalizmus a cechy, národopis, sakrálne umenie, archeológia (momentálne uzatvorená z dôvodu rekonštrukcie), dejiny Liptova 1848 – 1945, život a dielo Andreja Hlinku, história výroby papiera na Slovensku
Múzeum sa venuje aj kultúrno-výchovnej a vzdelávacej činnosti, ktorú tvoria výstavy, prednášky, besedy, koncerty, tvorivé dielne a rôzne podujatia pre deti a mládež, zdravých, ale aj telesne či mentálne postihnutých ľudí rôzneho veku. Pri ich organizovaní spolupracuje s mestským úradom, miestnymi základnými a strednými školami, Súkromnou základnou umeleckou školou Jánoš (koncerty v kostole Všetkých svätých v Ludrovej), Škola úžitkového výtvarníctva (výstava maturitných textilných prác spojená s ich prehliadkou a obhajobou), centrom sociálnych služieb „TROJLÍSTOK“ (projekt „Kuchyňa starých materí“ v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline), okresnou organizáciou Slovenského poľovníckeho zväzu (výstava poľovníckych trofejí v Liptovskom múzeu v Ružomberku, podujatie „Deň sv. Huberta“ v skanzene v Pribyline), Fotoklubom pri Liptovskom múzeu, centrom voľného času Elán či folklórnymi súbormi „Liptov“ a „Liptáčik“.