Archeskanzen Havránok
Na úpätí vrchu Úložisko vypínajúceho sa nad vodnou nádržou Liptovská Mara sa nachádza jedna z najvýznamnejších archeologických lokalít Liptova, lokalita Havránok. Areál s náznakovými rekonštrukciami obytných, fortifikačných a kultových objektov z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej. Na svahoch a terasách juhovýchodného výbežku Úložiska, rozsiahleho masívu dominujúceho centrálnej časti Liptovskej kotliny, sa pôvodne rozprestieralo niekoľko remeselnícko – roľníckych osád. Nachádza sa tu Laténska hradba a brána, stredoveká obranná priekopa, most, dlaždené nádvorie a suterén drevenej obytnej veže, tiež stredoveký kostol.
Ich obyvateľstvo, ovplyvnené hmotnou i duchovnou kultúrou Keltov, udržiavalo čulé obchodné styky so severorímskymi provinciami, keltskými oppidami na západe i oblasťami na severe, vrátane pobrežia Baltského mora. Okrem množstva keramiky, šperkov, predmetov zo železa a bronzu sa tu našli zvyšky hradieb, kultového miesta dávnych druidov a keltských obydlí.
Unikátna opevnená svätyňa so stopami keltských náboženských rituálov zohrávala v dobe svojej existencie úlohu duchovného centra, presahujúceho hranice regiónu. Súčasťou archeologického múzea je aj pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie, ktorého história siaha až do 12. storočia, a základy a opevnenie stredovekého hrádku na vrchole Havránku.
V areáli archeoskanzenu Havránok sa nachádza rozhľadňa a najnovšia pribudla na streche múzea v Liptovskom Mikuláši, z ktorej je panoramatický pohľad na celé mesto.
Prístup
V areáli skanzenu sa pravidelne usporadúvajú rôzne zaujímavé kultúrne podujatia približujúce dávne keltské obrady i všedný život Keltov, staré remeslá či stredoveké šermiarske umenie. Archeologické múzeum Havránok je prístupné po červenej turistickej značke z obcí Bobrovník a Vlachy.
Zaujímavosti
- Drevený artikulárny kostol vo Svätom Kríži, ktorý patrí medzi najväčšie v strednej Európe. Dlhý je 43 metrov, zvonica má výšku 19 metrov, má 12 dverí a 72 okien. Pochádza zo zatopenej obce Paludza a v roku 1974, teda dve storočia po jeho vzniku, sa začal presun kostola do obce Svätý Kríž, kde je dnes.
- Kópie pôvodných stavieb zo zatopených dedín sú v skanzene v Pribyline. Mnohé majú množstvo prenesených originálnych prvkov (napríklad gotický kostol z Liptovskej Mary).
- Veža z gotického kostola, ktorý sa pred zatopením nachádzal v obci Liptovská Mara, zostala ako jediná pamiatka na brehu pri priehradnom múre v blízkosti Archeologického múzea Havránok.
- Voda priehrady pred 36 rokmi zatopila 13 obcí, po jednej z nich dostala aj názov Liptovská Mara. Liptovský Trnovec, kde je dnes autokemping, bol zatopený len čiastočne.
- Presídlených bolo 940 rodín a vyše štyritisíc obyvateľov.
- Priehrada Liptovská Mara je súčasťou vážskej kaskády a je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku, možno aj preto ju nazývajú liptovské more.