Krajanské múzeum Matice slovenskej
Krajanské múzeum pôsobí ako ústredné pracovisko pre styk a spoluprácu so slovenským zahraničím a slovanskými Maticami. Cieľom jeho činnosti je udržiavanie a rozvíjanie ich národnej identity a vzťahov k Slovenskej republike. Jeho činnosť je orientovaná aj na budovanie dokumentácie, vedeckovýskumnú a prezentačnú činnosť, ktorá sa týka slovenského zahraničia. Spolupracuje s príbuznými inštitúciami, osobitne s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí.
Hlavné aktivity:
- Archív, knižnica, periodiká, zborníky, akvizícia
- Vedecko-výskumné projekty z oblasti života a diela Slovákov žijúcich v zahraničí
- Konzultačné a výpožičné služby
- Vydavateľská a propagačná činnosť
- Sprístupňovanie a lektorovanie stálej expozície k životu a dielu Hronského
- Kultúrne, školské, duchovné, vedecko-výskumné styky so slovenským zahraničím
- Ochrana a šírenie kultúrneho a duchovného dedičstva v slovenskom zahraničí i na Slovensku
- Matica slovenská, Matice slovenské, Matice slovanské a národná identita v Európe a vo svete
Počas roku 2011 bolo KM MS presídlené z Bratislavy do Martina. Dnes pracovisko plní svoj úlohy na viacerých úsekoch a to najmä na poli jazykových, kultúrnych a duchovných stykov, vedy, výskumu a spracovávania dokumentácie (fondov KM MS). V druhej polovici roku 2011 medzi svoje činnosti zaradilo aj sprístupňovanie a lektorovanie stálej expozície venovanej životu a dielu J. C. Hronského.
Dnes KM MS sídli v Dome J. C. Hronského v Martine. Do Martina sa previezli i jeho početné fondy, ktoré tvoria rozsiahle zbierky kníh, periodík, archívnych dokumentov, audiovizuálneho a trojrozmerného materiálu. KM MS fondy celoročne sprístupňuje verejnosti a ponúka konzultačné služby.