Slavošovský tunel

Slavošovce, Slavošovce, okres Rožňava

9835c13f538.webp
 
Slavošovský tunel
V obci Slavošovce nájdete nezvyčajnú atrakciu, "železničný tunel, cez ktorý neprešiel žiadny vlak". Slavošovský tunel je dlhý 2,4 kilometra. Drevené schody vedú k tmavému vchodu, cez ktorý kvapká voda. Potom nasleduje trištvrte hodinová cesta tou najčiernejšou tmou a napokon svetlo na konci tunela - nádherná príroda Gemera.
Nezvyčajná technická pamiatka nikdy neposlúžila svojmu pôvodnému účelu a za posledné roky sa stala cieľom množstva turistov. Návštevník doň vchádza vstupným portálom v Slavošovciach a vychádza nad obcou Magnezitovce. Na prechod tunelom si treba vziať nepremokavú obuv, teplé oblečenie a vlastný zdroj svetla. Trasu možno absolvovať i na bicykli. Pred vchodom do tunela na slavošovskej strane sa nachádza príjemný oddychový areál s altánkami, ohniskom a hojdačkami.
História
Počas druhej svetovej vojny, v roku 1941, začali pri obci Slavošovce budovať nový železničný tunel, ktorý sa mal stať Gemerskou spojkou. Vďaka Viedenskej arbitráži pripadla časť Gemera Maďarsku, a tak ostali niektoré územia Gemera od seba odrezané. Tunel, ktorý mal tieto problémy vyriešiť, je dnes nezvyčajnou turistickou atrakciou. Vlakov sa tam báť nemusíte, nikdy tadiaľ neprešli. Dokonca tam nikdy neboli ani koľajnice. Namiesto nich môžete v tuneli nájsť vápencové stalaktity ako v jaskyniach. Tunel totižto stratil opodstatnenie hneď po jeho dokončení v roku 1949, keď boli územia vrátené Slovensku.

Nikdy nepoužívaný železničný tunel sa tak stal unikátom, ktorý stojí zato navštíviť. Kedysi ho využívali miestni odvážlivci na skrátenie cesty. Chlapci tu absolvovali svoje prvé skúšky odvahy a dievčatá strašili vymyslenými príbehmi. Tunel, ktorý sa stáča do písmena S, dnes možno využiť na nezvyčajnú 2,4 kilometrovú prechádzku čiernočiernou tmou. Ak ste si na cestu vzali baterku, aspoň na pár sekúnd ju vypnite a ponorte sa do tmy a ticha.  Pre niekoho strašidelný, pre niekoho upokojujúci zážitok môžete na Slavošovskej strane tunela zakončiť pri ohnisku v peknom oddychovom areáli.

Na slovenské pomery je prekvapivé, ako sa sem domáci snažia pritiahnuť turistov. Smerové tabule, altánok, ohnisko, či drevené atrakcie, ktoré sú dielom miestnych, si zaslúžia uznanie. V roku 2012 sa tu dokonca prvýkrát uskutočnil aj Koncert v tuneli pod Homôlkou, na ktorý prišlo vyše 1000 ľudí a z podujatia sa stala tradícia. Známe hudobné skupiny, či divadelné predstavenia sa tu schádzajú každý rok. Okrem nich deti na školských výletoch, turisti aj cyklisti, ktorým tunel slúži ako cyklistický chodník. A samozrejme miestni, ktorí na tunel nedajú dopustiť. Ak sem zavítate, určite natrafíte na nejedného ochotného sprevádzať vás, podeliť sa o svoje zážitky z detstva či o príbehy, ktoré o tomto unikáte medzi domácimi kolovali. Nezabudnite si pribaliť baterku.
Zatiaľ nemá zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Ochtinská aragonitová jaskyňa
5,20 km
3bea0149858.webp Ochtiná
Pro Musica Nostra Gömöriensi / Štítnik
8,70 km
o600x600-Pro_Musica_Nostra_Gomoriensi___Stitnik_202197143955.webp Štítnik
Hrad Štítnik
8,80 km
625d6e46809.webp Štítnik
Jelšavský hrad
9,40 km
6bde62bd499.webp Jelšava
Ski Rejdová
9,40 km
8f39b1d1998.webp Rejdová
Lyžiarske stredisko Július
11,00 km
92fb5797320.webp Vyšná Slaná
/images/users/20/1611486773_20.jpg
Kontaktná osoba

Hodnotenie [0]

 • Lokalita
  0,00%
 • Personál
  0,00%
 • Služby
  0,00%
 • Vybavenie
  0,00%
 • Čistota
  0,00%
 • Atrakcie v okolí
  0,00%
 • Strava
  0,00%
 • Cena
  0,00%
 • Priemer
  0,00%
Pridať hodnotenie

Používame súbory cookies na analýzu webu, funkcie webových stránok a zacielené reklamy. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Udelený súhlas môžete zmeniť, prípadne odvolať TU Cookies