Jaskyňa Domica

Cesta 50, Dlhá Ves, Dlhá Ves

cc66669a653.webp
 
Jaskyňa Domica
Domica je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras. Okrem významných geomorfologických hodnôt pozornosť púta najmä vzácnymi archeologickými nálezmi, bohatým výskytom sintrových štítov a bubnov, ako aj početným druhovým zastúpením netopierov. V rámci jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu je zaradená do svetového prírodného dedičstva.
Jaskyňa Domica je charakteristická svojimi kvapľovými štítmi, bubnami a kaskádovitými jazierkami (Rímske kúpele, Plitvické jazierka). Teplota vzduchu v jaskyni je okolo 11 °C s vlhkosťou až 98 %. Našli sa v nej aj kosti jaskynného medveďa (Ursus spelaeus). Vstupný areál bol postavený v roku 1984 a služí aj ako výstavná časť pre archeologické artefakty.

Jaskyňa Domica spolu s maďarskou jaskyňou Baradla vytvárajú unikátny jaskynný komplex v celkovej dĺžke asi 25 km, ktorý sa nachádza na území dvoch štátov – Slovenskej a Maďarskej republiky (necelá 1/4 je na území Slovenskej republiky). Domica je prepojená s jaskyňou Čertova diera – spolu dosahujú dĺžku 5368 m. 
Prehliadková trasa
Na prehliadkovej trase, ktorej súčasťou v prípade okruhu s plavbou je aj atraktívna plavba po podzemnej riečke Styx, môžu návštevníci obdivovať nespočetné množstvo sintrových útvarov, z ktorých zrejme najviac vynikajú Rímske kúpele v Majkovom dóme. Okrem toho je jaskyňa aj významným archeologickým náleziskom, pretože v nej žil praveký človek pred 5-6 tisíc rokmi v mladšej dobe kamennej - neolite. Pri vykopávkach boli nájdené rôzne kamenné a kostené predmety, ktorých časť môžete vidieť vo vstupnej hale.

Poloha

Nachádza sa na juhozápadnom okraji Silickej planiny v Národnom parku Slovenský kras, v blízkosti štátnych hraníc s Maďarskou republikou. Vchod do Domice je na južnom úpätí rovnomenného kopca v nadmorskej výške 339 m.
Prístup k jaskyni

Jaskyňa sa nachádza asi 10 km juhovýchodne od Plešivca (obec medzi Rožňavou a Tornaľou), 2 km od štátnej hranice s Maďarskom. Parkovisko je bezprostredne pred vstupným areálom. Pri areáli sa nachádza náučný chodník, vnútri je nainštalovaná náučná expozícia. Dĺžka trvania prehliadky krátkeho okruhu je asi 45 min, pri dlhom okruhu a okruhu s plavbou je to približne 60 min.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km