Slnečné hodiny a Rozprávkové bludisko

Drienčany, Drienčany

fd3fa2a241.webp
Rozprávkové slnečné hodiny

Slnečné hodiny pri obci Drienčany sú na zemi postavené hodiny z dreva a kameňa s priemerom 7 metrov. Súčasťou hodín sú drevené plastiky postavičiek zo známych slovenských rozprávok Pavla Dobšinského, ktorý tu pôsobil. Na jeho počesť sa v obci nachádza viacero “rozprávkových stavieb” a sôch.
Pri ich realizácii spolupracovala obec s pracovníkmi hvezdárne Rimavská Sobota. Od roku 2005 sú tak atrakciou pre tisícku návštevníkov z rôznych kútov Slovenska i zahraničia. Tieto jedinečné slnečné hodiny predstavujú najstarší spôsob merania času pomocou slnka a fungujú presne. Súčasťou hodín sú drevené postavičky takmer 1 m vysoké zo známych slovenských rozprávok: Maruška a trpaslík, Černokňažník, princezná, Janko Hraško, Janko a Marienka.

Rozprávkové bludisko

Rozprávkové bludisko v Drienčanoch je súčasťou areálu Z rozprávky do rozprávky a nachádza sa nad evanjelickým kostolom v blízkosti slnečných hodín. Labyrint je postavený v tvare špirály, v jeho centre sa nachádza rozhľadňa pôdorysného rozmeru 2,5 x 2,5 m. Rozhľadňa má tvar bašty, podlaha a strop je drevený. Bludisko je rozvetvené do viacerých uličiek, pričom niektoré sú slepé.  Cesta „Rozprávkovým labyrintom“ je obzvláštnená siedmymi drevenými otvárateľnými tabuľkami, na ktorých vonkajšej strane sa nachádza úryvok zo slovenskej rozprávky, a po otvorení tabuľky sa návštevníkovi ukáže odpoveď  – názov rozprávky. Využíva  sa tu jeden z prvkov ľudovej slovesnosti – hádanka.Rozprávkové bludisko približuje návštevníkom a hlavne deťom svet ľudovej rozprávky a tvorbu nášho najznámejšieho zberateľa rozprávok P.E. Dobšinského. Sprostredkúva čaro slovenskej rozprávky širokej verejnosti.
Pamätník Pavla Dobšinského „Zlatá podkova, Zlaté pero, Zlatý vlas“, Rozprávkové Drienčany

V obci Drienčany, pod múrmi evanjelického kostola, sa nachádza pamätník „Zlatá podkova, Zlatý vlas, Zlaté pero“. Predstavuje symboly slovenských ľudových rozprávok a je venovaný pamiatke Pavla Emanuela Dobšinského, ktorý pre budúce generácie zozbieral a spracoval Slovenské ľudové rozprávky a povesti – klenoty slovenskej histórie. Pamätník je z tvrdého kameňa a bol odhalený v r. 1971. Autormi sú akademický sochár M. Ksander a Ing. Arch. J. Chrobák.
 
Zatiaľ nemá zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Navigácia

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Žiadne objekty

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Malá Drienčanská jaskyňa
0,80 km
1aba04d1200.webp Drienčany
Rozhľadňa Maginhrad
7,50 km
792df37f37.webp Nižný Skálnik, okr. Rimavská Sobota
Rozhľadňa Vŕšok
10,80 km
415b94e4700.webp Rimavská Baňa, okr. Rimavská Sobota
Gemersko - malohontské múzeum
11,40 km
b37c4cd0123.webp Rimavská Sobota
MM City Club
11,50 km
dc73962c574.webp Rimavská Sobota
Astropark
12,90 km
fc3764cb65.webp Rimavská Sobota
/images/users/20/1611486773_20.jpg
Kontaktná osoba

Hodnotenie [0]

 • Lokalita
  0,00%
 • Personál
  0,00%
 • Služby
  0,00%
 • Vybavenie
  0,00%
 • Čistota
  0,00%
 • Atrakcie v okolí
  0,00%
 • Strava
  0,00%
 • Cena
  0,00%
 • Priemer
  0,00%
Pridať hodnotenie

Používame súbory cookies na analýzu webu, funkcie webových stránok a zacielené reklamy. Prezeraním tohto webu s ich používaním súhlasíte. Udelený súhlas môžete zmeniť, prípadne odvolať TU Cookies