Kláštorné Múzeum Červený Kláštor
Kartuziánsky kláštor z roku 1319 leží v malebnom vyústení Lipníka do prielomu Dunajca v Pieninskom národnom parku. Preslávili ho mená dvoch mníchov z rádu kamaldulov, ktorí vystriedali rehoľu kartuziánov v roku 1711 – a to Romualda Hadbavného, ktorý preložil do slovenčiny Sväté písmo a Frátra Cypriána, ktorý bol uznávaným lekárnikom, bylinkárom a botanikom.
Najväčšmi ho preslávilo jeho najvýznamnejšie dielo „Herbár“ z roku 1776, unikátne dielo o liečivých rastlinách. Podľa legendy si zostrojil krídla, na ktorých údajne lietal a do povedomia sa dostal ako „lietajúci mních“ Cyprián. Múzeum približuje históriu i kláštorný život spomínaných rádov a vzácne umelecko-historické pamiatky z Červeného Kláštora, ale aj z celej oblasti severného Spiša.
História
Táto národná kultúrna pamiatka, oficiálne Lechnický kláštor, ktorého založenie oficiálne potvrdila v roku 1319 Spišská kapitula, leží v malebnom vyústení Lipníka do prielomu Dunajca v Pieninskom národnom parku. Kláštor pôvodne slúžil reholi kartuzianskych, neskôr kamadulských mníchov. Muzeálna expozícia tu bola sprístupnená v roku 1993 po celkovej rekonštrukcii objektu. Približuje históriu a kláštorný život spomínaných rádov a vzácne umelecko - historické pamiatky z Červeného Kláštora, ale aj z celej oblasti severného Spiša.
Jeho bohatú históriu možno podľa bývalých vlastníkov rozdeliť do štyroch období:
- 1330 - 1567 kartuziánsky kláštor1569 - 1710 kláštor v majetku svetského panstva
- 1711 - 1782 kamaldulský kláštor, Kongregácia Monte Corona
- od roku 1782 kláštor v majetku cirkvi a štátu
Expozície
Rozsiahla stavebná rekonštrukcia areálu kláštora sa uskutočnila v rokoch 1956 - 1966 a čiastkovo pokračovala do 80 - tych rokov 20. storočia. V roku 2007 bola ukončená 1.etapa náročných reštaurátorských prác v kostole sv. Antona pustovníka a kostol bol verejnosti sprístupnený ako súčasť múzejnej expozície.
Prvú expozíciu v kláštore zriadilo Východoslovenské múzeum Košice a pre širokú návštevnícku verejnosť ju otvorilo 5. júna 1966. V rokoch 1999 - 2007 v kláštore prezentovalo svoju expozíciu Ľubovnianske múzeum zo Starej Ľubovne. Od roku 2008 je návštevníkom sprístupnená múzejná expozícia, ktorú zriadil Pamiatkový úrad SR a CYPRIAN, n.o. v spolupráci s Východoslovenským múzeom.