Prihlásenie
ID atrakcie: 744
Zámocká 20, Stará Ľubovňa

Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni

Múzeá

Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni

Ľubovnianske múzeum (predtým Okresné vlastivedné múzeum) bolo založené v roku 1956. Najskôr sídlilo v Provinčnom dome na námestí sv. Mikuláša a od roku 1966 je jeho sídlom hrad Ľubovňa. Múzeum od svojho vzniku zhromažďuje historické, etnografické, umelecké a prírodovedecké zbierky. Zameriava sa na oblasť Starej Ľubovne.

Na severnom Spiši sa nad údolím rieky Poprad týči hrad Ľubovňa s bohatou históriou i zaujímavou architektúrou. Medzi hradmi na Slovensku mu prináleží unikátne miesto. I keď pôvodne slúžil ako strážca severnej hranice Uhorska, počas 360 rokov bol sídlom správcov zálohovaného územia časti Spiša Poľsku. Najväčšmi sa preslávil početnými kráľovskými návštevami a šesť rokov tu boli uschované i poľské korunovačné klenoty. Výraznými prestavbami v 16. a 17.storočí sa zmenil na veľkú renesančnú pevnosť. Prekrásna aleja v podhradí a blízky skanzen s hodnotným dreveným kostolom iba dotvárajú osobitnú atmosféru hradu Ľubovňa.

Ľubovnianske múzeum - skanzen

Národopisná expozícia v prírode (skanzen) - bola sprístupnená v roku 1984 v podhradí a dokumentuje vývoj ľudového staviteľstva v oblasti Starej Ľubovne. Najvýznamnejšou stavbou expozície je drevený kostolík východného obradu z Matysovej z 18. storočia.

Princezné de Bourbon na hrade Ľubovňa - nová stála expozícia

Na hrade Ľubovňa máte jedinečnú možnosť vidieť osobné predmety španielskych princezien Izabely a Karolíny de Bourbon. Pripravili sme pre Vás novú expozíciu s jedinečnými osobnými predmetmi týchto princezien, ktoré kedysi obývali ľubovnianske hradné panstvo. Perličkou tejto expozície sú svadobné šaty princezny Karolíny de Bourbon Zamoyskej, detské perinky a iné osobné predmety.

Expozície:

- Dejiny hradu - expozícia prezentuje základné udalosti vývoja hradu až po posledných majiteľov.

- Expozícia dejín poľského zálohu - približuje históriu rokov 1412 - 1772, keď bol hrad spolu s ďalšími 16 mestami zálohovaný v Poľsku.

- Expozícia remesiel - sa zameriava na remeslá z podhradia.

- Expozícia dobového bývania - prezentuje nábytok z konca 19.-teho a začiatku 20.-teho storočia.

 

Najbližšie ubytovanie v okolí
img
28
(9,9 km) Penzión Zet
065 02 Vyšné Ružbachy
img
20
Zľava
(11,7 km) Chata Júlia
Vyšné Ružbachy
img
18
(26,7 km) Chalupa u rezbára
Jezersko 45
img
16
Zľava
(28,1 km) Apartmány Gitka
Mlynčeky 38
img
16
(28,9 km) Privát Slodičák
Tatranská kotlina č. 11 144 Vysoké Tatry 059 54
img
15
Zľava
(29,3 km) Chata Zdenka
Tatranská Kotlina 7, Vysoké Tatry
img
11
(29,8 km) Privát Vyhliadka
Antošovský vrch 60, Ždiar
Ďalšie objekty v okolí