Kamenný (Čadičovský) vodopád
Dominantou tejto prírodnej rezervácie je hrad Šomoška. Práve pri ťažbe bazaltu na stavbu hradu bol odkrytý tento čadičovo-kamenný útvar. Jeho vek sa odhaduje na 4 milióny rokov. Vysoký je 9 metrov a radí sa medzi európske unikáty. Za jeho pôvodom a nezvyčajným tvarom je sopečná činnosť. Pri vyvieraní na zemský povrch láva tuhla. Vylievala sa pritom v pravidelných päť a šesťbokých stĺpcoch, ktoré stuhli a pripomínajú vodopád. Dnes je nevšednou turistickou atrakciou.
Kúsok od tohto útvaru sa nachádza nemenej zaujímavé "Kamenné more" vytvorené z úlomkov bazaltu. Nachádza sa na ploche 100 x 40 metrov.
Hrad s unikátmi v jeho okolí vrátane náučného chodníka dlhého 1,6 kilometra prevádzkuje už roky obec Šiatorská Bukovinka. Samotný hrad na Šomoške bol postavený po tatárskych vpádoch na prelome 13. a 14. storočia. Vystriedali sa v ňom viacerí majitelia, nikdy však nebol kráľovským hradom.
Prístup
Kto túži vidieť toto zaujímavé dielo prírody, musí sa vybrať až k hraniciach s Maďarskom do obce Šiatorská Bukovinka. Ku Kamennému vodopádu, ale aj k hradu Šomoška, vypínajúcemu sa nad ním, Vás privedú informačné tabule. Cesta sa začína dvoma náučnými chodníkmi, kratší má dĺžku 1,6 kilometra, dlhší 2,5 kilometra. Kratším sa možno dostať k hradu aj k vodopádu. Okrem spomínaného Kamenného vodopádu a Kamenného mora na ňom nájdete aj jazierka, malý rybník či balvanovitý vodný skok.