Slovago.sk Prihlásenie
ID objektu: 344
Turňa nad Bodvou

Turniansky hrad

Hrady a Zámky

TURNIANSKY HRAD

Za obcou Turňa nad Bodvou sa na krasovom kopci nachádza zrúcanina Turnianskeho hradu. Vznikol v polovici 13. storočia – usudzuje sa tak podľa zachovanej hranolovej veže. Tú postavili po tatárskom vpáde na ochranu cesty vedúcej z Gemera na Spiš. Turniansky hrad je tiež súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Turniansky hradný vrch. Jednoduchý prístup k nemu je z obce Turňa nad Bodvou.

Zrúcaninu Turnianskeho hradu, vypínajúcu sa západne od Košíc na východnom Slovensku možno nájsť na vrchole výrazného kopca s pravidelným kužeľovitým tvarom. Na jeho vápencovom svahu rastie vzácna kvetena vrátane významného endemitu rumenica turnianska, ktorý nerastie nikde inde na svete. Územie predstavuje vedecky významnú floristickú faunistickú lokalitu.

Zo zrúcanín Turnianskeho hradu je pekný výhľad na obec Turňa nad Bodvou, obec Háj, Hájsku dolinu, Zádielsku planinu, Jasovskú planinu, planinu Dolný vrch, Košickú kotlinu a Turniansku kotlinu.

História

Hrad bol postavený po tatárskom vpáde. Vznikol pravdepodobne v prvej polovici 13. storočia. Prvá zmienka o Turnianskom hrade je v listine Béla IV. z prvej polovice 13. storočia. Podľa nej panovník daroval hrad šarišskému grófovi Tékusovi. Potom prešiel do rúk Turnianskovcov (Tornayovcov). Jeden z nich Ján, v roku 1357 hrad zrenovoval a zväčšil.

Turniansky hrad začiatok 19. storočia

Turnianskovci (Tornayovcovci) mali v držbe hrad až do vymretia ich rodu, do roku 1406, keď naň získal donáciu Štefan Šafár z Branča.
Hrad od neho získala známa gemerská zemepánska rodina Bebekovcov, ktorá mala hrad v držbe až do roku 1440. Vtedy sa ho zmocnili vojská Jána Jiskru z Brandýsa, ktoré na hrade ostali asi do roku 1458.

Turniansky hrad začiatok 20. storočia

V roku 1476 ho odkúpil Imrich Zápoľský a jeho majetkom ostal až do roku 1534. V nasledujúcom období hrad viackrát vymenil svojich zemepánov a trpel neustálymi vnútropolitickými nepokojmi. Medzi rokmi 1540 – 1550, pravdepodobne pre turecké nebezpečenstvo, sa urýchlene začalo budovať nové opevnenie hradu. Od tých čias patril Turnianský hrad k pohraničným hradom protitureckej krajinskej pevnostnej sústavy.

V roku 1652 ho Turci napadli, dobyli a majiteľa hradu odviedli do zajatia. V tom čase vypálili i samotné mestečko. Počas rákócziovsko- thökölyovských povstaní Turniansky hrad niekoľko krát vymenil svojich majiteľov. Z rúk Imricha Thökölyho ho vybojoval cisársky generál Schultz a dal hrad zbúrať.

Od tých čias život na Turnianskom hrade ustal, keďže hrad už nebol obnovený.

Turniansky hrad koniec 19. storočia

Zrúcaniny hradu dokazujú, že i tento hrad bol budovaný v niekoľkých, časovo od seba vzdialených etapách. Zo starého gotického hradu vidieť hradnú vežu, spojenú na severnej strane s palácom. Palác, ktorý stal na východnej strane, je mladší. Z renesančného obdobia protitureckého opevnenia a rozšírenia hradu zostalo pomerne dobre zachované vonkajšie opevnenie s veľkou delovou okrúhlou baštou na západnej strane a troma menšími  bastiónmi na južnej a východnej strane. Klenby či iné architektonické detaily sa nezachovali.

V období národnooslobodzovacieho boja (1848) v zachovalých miestnostiach hradu ubytovali domobrancov. Z ich nedbanlivosti vznikol požiar, ktorý zničil celú konštrukciu strechy. Od toho času bol hrad odsúdený na zánik.

Počas II. svetovej vojny Nemci zničili aj pozostalé múry hradu, keď odtiaľto odstreľovali cestu vedúcu do Košíc.

Súčasnosť

Zo stredovekého hradu sa dodnes zachovali len múry jednotlivých objektov (bašty, múry opevnenia, strieľňa, paláce a veža). Zachovala sa aj čiastočne cesta, ktorou bol hrad sprístupnený pričom v skalnom podloží sú viditeľné stopy po kolesách vozov. Hradu dominovala štvorhranná veža, ktorá je aj dodnes najmohutnejšou časťou zrúcanín. Najvyšší múr s okennými otvormi je pozostatkom gotického paláca, ktorý bol príbytkom hradného pána. V súčasnosti je Turniansky hrad verejnosti prístupný a o obnovu tejto kultúrnej pamiatky stará Občianske združenie Castrum Thorna. Pod hradom sa každoročne v máji usporiadavajú kultúrno zábavné podujatie TURNIANSKE RYTIERSKE SLÁVNOSTI.

Hradná veža

Medzi vežou a palácom sa nachádzalo hradné nádvorie. V dolnej a západnej časti je najvýraznejším objektom bastión so širokými múrmi a mohutnými strieľňami. Na severnej strany hradu sa zachoval zvyšok stien druhého paláca hradu, ktorý bol menší ako gotický pálác.

Povesť

Podľa povesti sa v noci na jeho hradbách zjavuje prízrak hradnej pani, ktorá zo žiarlivosti zabila mladého šľachtica a vinu zvalila na svoju sestru.

Prístup: autom k motorestu pod hradom, odtiaľ pešo asi 30 min, pešo z obce Turňa nad Bodvou (železničná zastávka) po modrej značke asi 45 minút

 

Najbližšie ubytovanie v okolí (1)
img
21
Zľava
95%
1 hodnotenie
Penzión Zlatý jeleň
Bankov 7
Košice (28,7 km)
Najbližšie objekty v okolí (37)
img
Socha Anjela
Háj (2,3 km)
img
Hájske vodopády
Háj (3,3 km)
img
Kaštieľ Drienovec
Drienovec (6,2 km)
img
Twister Disco Club
Rožňavská 620
Moldava nad Bodvou (8,2 km)
img
Hrhovský vodopád
Hrhov 249 (9,2 km)
img
Múzeum kinematografickej techniky
Štósska 16
Medzev (10,4 km)
img
Hatinská jaskyňa
Debraď (10,4 km)
img
Jasovská jaskyňa
Jasov (10,5 km)
img
Kúpalisko Medzev
Štoská
Medzev (10,5 km)
img
Lyžiarske stredisko Štós - Šikmá Stráň
Štós (12,0 km)
img
Kúpele Štós
Štós – kúpele 235
Štós (13,7 km)
img
Skipark Erika
Zlatá Idka (19,0 km)
img
Hrad Krásna Hôrka
Slánska
Krásnohorské Podhradie (20,8 km)
img
Krásnohorská jaskyňa
Krásnohorská Dlhá Lúka (21,1 km)
img
Banícke múzeum Rožňava
Šafárikova 31
Rožňava (25,7 km)
img
Lyžiarske stredisko Jahodná
Jahodná 1
Košice (25,8 km)
img
Umenie vraždy
Mestské divadlo Actores
Rožňava (25,8 km)
img
Letné kúpalisko Rožňava
Štítnická ulica
Rožňava (26,3 km)
img
Hrad Gelnica
Gelnica (26,9 km)
img
Pochwerk a banský skanzen
Gelnica (27,1 km)
img
Banícke múzeum
Banícke námestie 8
Gelnica (27,1 km)
img
Múzeum letectva Košice
Košice (27,3 km)
img
Autopožičovňa RAI Košice
Letisko - Košice (27,7 km)
img
Tarzania Alpinka
Košice (27,9 km)
img
Údolie Manitou
Čermeľské údolie
040 01 Košice – Sever (28,0 km)
img
Babská diera
Silica (28,0 km)
img
Golf Alpinka Košice
Františkánska 5
Košice (28,1 km)
img
V-klub
Jedlíkova 7
Košice (28,1 km)
img
Jaskyňa Silická ľadnica
Silická Brezová (28,1 km)
img
SUWISPORT Lyžiarsky dom
Moldavská 28/B
Košice (28,3 km)
img
Kaštieľ Betliar
Betliar (28,7 km)
img
Múzeum Betliar
Kaštieľná
Betliar (28,7 km)
img
KALI A PETER PANN - ALE NE TOUR 2020
Multi Hala pri Hornbachu
Košice (28,8 km)
img
Segway Košice
Hraničná 27
Košice (29,4 km)
img
Zichyho kaštieľ
Abovská 32
Košice - Barca (29,7 km)
img
STING MY SONGS
STEEL ARÉNA Košice (29,8 km)
img
Ebajk - požičovňa E-bikov
Žriedlova 7-9
Košice (29,8 km)